Autor Wątek: Expobar Office Control  (Przeczytany 1721 razy)

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Expobar Office Control
« dnia: 29 Wrzesień 2017, 13:21:15 »
Przeglądając zagranicznego eBay'a... Od takich słów pewnie zaczyna się wiele historii ;) Oto moja.

...wpadła mi w oko aukcja na "coffee machine". Co to może znaczyć, wszystko i nic, Krupsa i Feamę. Ale jakoś tak palec zatrzymał rolkę myszki, bo oko podpowiedziało mu "ej, na miniaturze zdjęcia ekspres wygląda ciekawie!". Klik i jesteśmy w środku. Duże zdjęcia potwierdzały dobrą intuicję oka, maszyna jak się patrzy. No to ok, googlujemy. Tu już gorzej, bo nazwa ekspresu z pięknie prezentującej się naklejki nic nie mówi. Na szczęście na jednym ze zdjęć był fragment tabliczki znamionowej. Gógiel jeszcze raz i... Mały HX, raczej dobre opinie a i moje 30 urodziny niedługo... Licytujemy! Jak zakończyła się aukcja domyśliliście się pewnie z tego, że ten wątek powstał (sukces!).

Przedstawiam wam najnowszy nabytek: Del Rico! Tfu... Expobar Office Control vel Del Rico ;)



Opis aukcji mówił, że ekspres jest sprawny, potrzebuje tylko "water source" i "solenoid valve for steaming". Źródło wody? Czyli że nie ma zbiornika i trzeba zasilać z sieci? Coś się wymyśli. Ale zawór z cewką do pary? To już mnie trochę zbiło z tropu. A co się okazało, gdy przesyłka dotarła? Źródło wody to pompa. Rico pracował z zewnętrzną pompą rota i pod tacką ociekową było miejsce na podpięcie węża. Cóż, i tak nie miałem jak dostarczyć mu wody z sieci, więc po chwili Ulka była już w drodze do mnie. A zawór? Okazało się, że chodzi po prostu o cieknący zawór pary. Nie ma tam żadnych cewek, choć dziwnym trafem w zestawie dostała mi się (zapasowa, z innego ekspresu?) dysza spustowa elektrozaworu. Skąd i po co ona do dzisiaj nie mam pojęcia, leży w szufladzie i czeka na lepsze czasy. Najważniejsze jednak jest to, że poza tymi dwoma drobnymi niedogodnościami wszystko inne działa - elektronika, przepływomierz, grzałka. Szczerze mówiąc najbardziej bałem się elektroniki, bo kontroler to wydatek rzędu ~600 zł.

Rok produkcji to 2001, doszedłem więc do wniosku, że trzeba go rozebrać na części pierwsze, porządnie wszystko wyczyścić i odkamienić. Po zdobyciu kilku kluczy płaskich (swoją drogą, do rozebrania starej Hondy 125 potrzebna jest mniejsza ilość narzędzi...) i kilku godzinach wszystko było rozkręcone, wyszorowane, a co trzeba moczyło się w kwasku. Okazało się też, dlaczego cieknie zawór pary. Maaaatko, ile tam było masy starego mleka wymieszanego ze smarem, fuj. Na szczęście i to udało się doczyścić. Przy okazji zamówiłem też parę rzeczy w ATP (uszczelki, podwójne sitko, uchwyty do pompy itp.). Potem, gdy przesyłki dotarły, zostało już tylko skręcenie wszystkiego z powrotem, dołożenie Ulki, zaimprowizowanie zbiornika na wodę i gotowe.

Pierwsze włączenie i... wszystko gra! Grzałka grzeje, pompa pompuje, zawory zaworują... znaczy puszczają wodę i parę tylko wtedy, kiedy się tego chce. Klika flushów później mielę kawę jak do Cappuccino Amore i ekstrakcja jak ta lala! Zgadza się wszystko: czas, masa i obecność cremy. No to zaczynamy nową przygodę. :)

Do zrobienia pozostało parę rzeczy, jak dobór i montaż zbiornika na wodę, regulacja OPV (dzięki Domes za manometr do PF), regulacja ciśnienia w bojlerze. Jako, że lubię zabawę w modyfikacje, to może w przyszłości pojawią się manometry?

P.S. Szukam uszczelki do grupy. ATP podsunęło mi taką o grubości 8 mm. Niestety jest ona zbyt gruba, bo nie mogę zapiąć odpowiednio PFu (łapie tylko na 20% długości uszu). Poszukiwania w sieci uszczelki cieńszej niż 8 mm nie przyniosły rezultatu, więc pomyślałem o uszczelkach Cafelatu. Czy silikon bardziej poddaje się niż guma? Może właśnie z taką uszczelką dałoby się normalnie pracować. Jeśli nie, to pozostaje mi szlifowanie na papierze ściernym.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Expobar Office Control
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Wrzesień 2017, 23:55:14 »
Ja bym zeszlifował raczej, chyba najmniej fatygi, pochwal się jeszcze jaki mniej więcej jest koszt takiej maszynki i kraj pochodzenia? Wygląda bardzo sympatycznie  :brawa:

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4827
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Expobar Office Control
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Wrzesień 2017, 11:03:49 »
Expobar to Hiszpania.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Expobar Office Control
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Wrzesień 2017, 14:36:49 »
Jeśli nie, to pozostaje mi szlifowanie na papierze ściernym.
Poczytaj, jak Jeżyk opisał, jak szlifować uszczelkę. A uszczelkę kup z NBRu. Fajna i trwała.

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Expobar Office Control
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Wrzesień 2017, 18:34:09 »
Po spędzeniu upojnego wieczoru na szlifowaniu ręcznym udało mi się zebrać cały 1 mm materiału. I to równo nawet, z suwmiarką w ręku. I co? Kolba się zapina, jesteśmy już tuż przy pozycji na godzinę 6, ale wciąż na tym bardziej stromym zboczu uszu. Powoduje to, że kolba wyraźnie odkręca się podczas ekstrakcji, choć espresso da się zrobić. Dzisiaj czeka mnie druga runda, może jak zejdę do 6,5 - 6,7 mm to będzie już OK. Uszczelka, którą kupiłem w ATP jest właśnie z NBRu. Mam nadzieję, że jest trwała, bo jeśli będę musiał tę operację powtarzać częściej niż co roku to chyba się wścieknę :D Swoją drogą, to ciekawe, że uszczelka nie pasuje i nie idzie dostać odpowiedniej (a może nieumiejętnie szukam...). No chyba, że dostałem nieoryginalne kolby? Ze starą uszczelką też się nie chciały wkręcać.
Nowy kosztuje w okolicach 1000 euro, jest tańsza wersja Office Pulser, która nie ma wolumetrycznego programowania a jedynie przełącznik on-off dla pompy (~800 euro, to chyba najtańszy, lub blisko HX z bojlerem 1,5 l). Obecnie domyślnie mają montowane pompy wibracyjne i zbiorniki, stąd nie spodziewałem się takich niespodzianek w moim. Za swój zapłaciłem sporo mniej, z częściami zamiennymi itd. ponad trzykrotnie mniej niż za nowego.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Expobar Office Control
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Luty 2018, 21:33:00 »
Czy ktoś ma pojęcie, gdzie kupię zbiornik na wodę, taki montowany w korpusie? nie mogę znaleźć ani w ATP, ani w innych sklepach lokalnie. Wolałbym ściągnąć gdzieś z Polski zanim zamówię z UK. Chodzi mi o coś tego typu:
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi