Autor Wątek: Casa IV dobry wybór?  (Przeczytany 5353 razy)

Offline audiofil Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: ECM Casa IV
  • Młynek: Macap M2M
Casa IV dobry wybór?
« dnia: 11 Wrzesień 2017, 22:42:43 »
Chcę zapytać Was o ECM Casa IV.Oczywiście parametry techniczne znam ale mnie interesuje kwestia następująca: pijąc głównie espresso wiem że SB da spokojnie radę a sporadyczne cappu też chyba obsłuży.Podoba mi się w tym ekspresie ten niemiecki porządek i wykonanie chyba lepsze niż innych SB z podobnego przedziału cenowego.Rzeczą dla mnie priorytetową są wymiary zewnętrzne -absolutnie nie mam miejsca na np.Rocketa Appartmento,który na pewno jest lepszy,ale też mam wątpliwości czy potrzebny mi jest bojler prawie 2 litrowy.Czy mieliście styczność z ECM Casa IV i jakie macie doświadczenia?

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1112
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Casa IV dobry wybór?
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Wrzesień 2017, 23:13:17 »
Audiofil, zapraszam na testy.  :ok:
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1112
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Casa IV dobry wybór?
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Wrzesień 2017, 16:16:39 »
Jaki budżet z młynkiem?
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline audiofil Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: ECM Casa IV
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Casa IV dobry wybór?
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Wrzesień 2017, 17:12:46 »
sam nie wiem bo pomysły są coraz bardziej kosztowne-zacząłem od pomysłu zestawu RS+młyn do 1000 zł potem pojawiła się Casa i Eureka Mignon lub Macap M2M a gdybym miał miejsce i okazję pijać więcej kaw w domu to pewnie kupiłby Rocketa Appartmento i Fiorka F4,jednak tylko ja pijam kawę w domu a kuchnia to królestwo żony i brak zgody na ekspres, na coś co Ona określa jako "stalowe pudło z flakami na wierzchu" czyli ekspres np z grupą E-61.Tak więc budżet koło 4-5 tyś.
PS niedawno oglądałem Fiorenzato w realu i dla mnie to kolos z normalnym hopperem -w mikro kuchni nie do zaakceptowannia.I na tym polega dramat-chciałbyś człeku a nie możesz  :sciana:

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Casa IV dobry wybór?
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Wrzesień 2017, 18:41:45 »


tylko ja pijam kawę w domu a kuchnia to królestwo żony

Też tak miałem. Po zakupie basica i pierwszym prawdziwym cappu zwrot o 180°.

Offline Fugazus

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Nuova Simonelli Grinta
Odp: Casa IV dobry wybór?
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Wrzesień 2017, 21:17:44 »
Moja żona też miała obiekcje co do ekspresu, a o młynku to mogłem pomarzyć. Wymiękła po pierwszym latte z serduszkiem w pracy już kawy nie piję, żeby jej przygotować w domu jeszcze jedną :)
Casa IV to kawał ekspresu - chciałem kupić używkę, ale ciężko dostać. Ma spory bojler. Kolejna sprawa to automatyczne uzupełnianie wody po tym jak spieniasz mleko. Ma dużo pozytywnych opinii. Pamiętaj nie oszczędzaj na młynku :)

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1112
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Casa IV dobry wybór?
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Wrzesień 2017, 21:24:28 »


tylko ja pijam kawę w domu a kuchnia to królestwo żony

Też tak miałem. Po zakupie basica i pierwszym prawdziwym cappu zwrot o 180°.

U mnie też zwrot o 180° po pierwszym cappu ;) Ja Ci nic innego nie powiem niż to, że jestem zadowolony z zakupu. Na co dzień mam dobre espresso pod ręką :) Wersja z Eureką Mignon lub Macap też wydaje się dobra. ok 1000 zł mniej niż z ECM. Z drugiej strony warto kupić docelowy młyn i mieć to "z głowy" :)

PS. jak się będziesz za długo zastanawiał to ktoś Ci podkupi. Wszedł następca Casa V, dlatego można się potargować :) Wydaje mi się że w coffeesite mają ostatnią sztukę, ale się mogę mylić.
« Ostatnia zmiana: 12 Wrzesień 2017, 21:27:50 wysłana przez MacJaro »
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Casa IV dobry wybór?
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Wrzesień 2017, 23:57:03 »
Wersja z Eureką Mignon lub Macap też wydaje się dobra. ok 1000 zł mniej niż z ECM
Z mojego dzisiejszego doświadczenia to chyba jedyne rozsądne minimum, to żarna płaskie 64mm (czyli w najtańszej wersji Ceado E5P). Czemu? Bo żarno 50mm ma tak mały otwór wewnętrzny, że pomiędzy wystającą osłoną osi a żarnem ziarenka kawy potrafią się klinować, co powoduje słabą stabilność przemiału.
Tak, że nie żałuj na młynek, bo prędzej go wymienisz niż ekspres, gdy będzie za słaby.

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1112
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Casa IV dobry wybór?
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Wrzesień 2017, 01:00:26 »
Krakus absolutnie ma rację, dlatego też zwiększyłem budżet i kupiłem młynek z żarnami 64 mm. ECM S-Maluelle 64 ma mikroregulację, szeroką skalę na której możesz zaznaczyć różne ustawienia mielenia w zależności od zastosowanej kawy. Odnośnie ekspresu to uważam, że ma świetny stosunek jakości do ceny. Jest świetnie wykonany i cieszy oko. A najważniejsze że robi dobre, powtarzalne espresso. Dodatkowo mocną parę.
Jeżeli odleglość nie stanowi dla Ciebie problemu, zapraszam na  kawka
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Casa IV dobry wybór?
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Wrzesień 2017, 09:10:08 »
MacJaro, mala poprawka - nie zaznaczysz. Roznice w ustawieniu mlynka pod rozne kawy sa tak subtelne, ze ciezko je zaznaczyc. Mi wystarczyly 2-3 shoty, zeby sie przestawic... i z zaznaczaniem szybciej by nie bylo, prosciej jest to wyczuc po prostu :) choc rozchodzi sie o sposob regulacji taki jak w MSJ i F64. A jak do Wrocka daleko nie masz, to mozesz m.in. do mnie zajechac :)
« Ostatnia zmiana: 13 Wrzesień 2017, 09:13:38 wysłana przez siewcu »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Casa IV dobry wybór?
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Wrzesień 2017, 10:23:47 »
ECM S-Maluelle 64 ma mikroregulację
To jest może dobre dla początkujących. Dla zaawansowanych chyba nie. Bardziej cenię sobie swobodę w szybkim poruszaniu główną śrubą regulacyjną niż jakiekolwiek korzyści z precyzji mikroregulacji. Dlatego sceptycznie spoglądam na ostatnie poczynania Ceado, zmierzające do jakiegoś zaaplikowania mechanizmu ślimakowego. Ale może będzie to do zdemontowania ;).

Offline audiofil Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: ECM Casa IV
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Casa IV dobry wybór?
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Wrzesień 2017, 12:13:55 »
Koledzy piszecie,że 64 mm żarna to minimum do uzyskania dobrego espresso a przecież poniżej tych wartości mamy kupę młynków uznawanych za b.dobre jak np.Fiorenzato F4.Też myślę nad czymś konkretnym ,z tym że Fiorek dla mnie jest zbyt duży.ECM S-Manualle to aż 6 cm mniej niż F4,choć cena też wysoka.I tak sobie myślę z czym tę Case połączyć,choć błądzi mi po głowie Rocket Appartmento i też szukam dla niego kandydata i do tego małego. :sciana:
« Ostatnia zmiana: 14 Wrzesień 2017, 12:23:24 wysłana przez audiofil »

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Casa IV dobry wybór?
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Wrzesień 2017, 12:24:11 »
64 mm żarna to minimum raczej do gastronomii. Chodzi o szybkość mielenia. Ale oczywiście ktoś może sądzić, że to magiczne 64 mm to minimum do domu. Moim zdaniem to przesada.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Casa IV dobry wybór?
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Wrzesień 2017, 13:26:21 »
Moim zdaniem to przesada.
Widzisz, walczę ze stabilnością Macapa M2M. Dzięki poradom pj.walczaka :poklon: i własnym odkryciom trochę udało mi się ustabilizować przemiał, ale dwa strzały jeden po drugim potrafią być różne o 3 - 4 sekundy. Nie wiem, jak to jest z większymi młynkami, ale sądzę, że lepiej.
« Ostatnia zmiana: 14 Wrzesień 2017, 13:55:23 wysłana przez Krakus »

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Casa IV dobry wybór?
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Wrzesień 2017, 16:10:02 »
Tylko zauważ jedną rzecz. Jeśli miałbyś młynek 64 to znajdziesz w nim coś innego. Niemożność wypoziomowania żaren, albo coś innego. Niedoskonałości są w całym świecie analogowym. Kiedyś stworzono obraz idealnej kobiety, nie podobała się 90% mężczyzn.
Niedawno dokonałem downgrejdu swojego sprzętu kawowego. Jestem zadowolony.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi