Autor Wątek: Poradnik - co i jak pić. Czyli wprowadzanie w świat kawy.  (Przeczytany 49255 razy)

Offline Vincent Vega

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: szukam
  • Młynek: szukam
Odp: Poradnik - co i jak pić. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #75 dnia: 23 Listopad 2017, 17:26:04 »
Jako osobowa nowa i mało znająca świat kawy jeszcze - potwierdzam. Ten poradnik to kawał dobrej roboty, podziękowania dla siewcu.

Janusz sugerował że "...Ten artykuł powinien jedynie usystematyzować pewne pojęcia. Nie powinien kierować na żaden konkretny sprzęt. A tym bardziej ekspres. Od tego są już posty i opinie na Forum"

jako osoba mocno zainteresowana treścią takiego poradnika, z tym się nie zgadzam. To, że siewcu zasugerował konkretne marki i sprzęt w różnych przedziałach cenowych jest bardzo pomocne dla nowicjuszy. Przekopywanie forum w poszukiwaniu opinii na tematy różnych marek i sprzętów jest bardzo czasochłonne. Jest obowiązkowe dla głębszego wtajemniczenia, ale od czegoś trzeba zacząć (a przeciętny człowiek na myśl o ekspresie do kawy myśli o tych z supermarketów Delonghi albo Krups) i nazwy wymienione w poradniku to już jest zupełna nowość.  Jeśli jest zarzut, że poradnik kieruje na taki, a nie inny sprawdzony i polecany sprzęt, to proponuje dopisać po prostu ten inny sprzęt. Im więcej konkretnych przykładów tym lepiej. 

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Poradnik - co i jak pić. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #76 dnia: 23 Listopad 2017, 17:41:35 »
Nie chciałem dać więcej przykładów i zrobiłem to celowo. Dlaczego? Bo zrobiłby się z tego poradnik zakupowy, a nie wprowadzenie w świat kawy. Zakupowy może i kiedyś powstanie, choć - szczerze mówiąc - nie chcę się za to zabierać. Wspomniane marki wpadły tam niejako przypadkiem, bo wyciągnąłem to z głowy - nie jest to sponsorowane ani nic. I szczerze mówiąc, gdyby ktoś mi chciał zapłacić za reklamę to na pewno napisałbym, że dana osoba próbowała mnie przekupić, żebym wymienił jej produkt jako polecany... A że akurat tak się składa, że Basic + i1/i2 to podstawowy zestaw startowy... Kwestia przypadku. Nikt poza mną nie mam wpływu na pierwotną treść artykułu(choć pojawiły się drobne poprawki, np o czyszczeniu).

I tak moim skromnym zdaniem, na koniec... Nie chcę, żeby pojawił się tu poradnik zakupowy. 2-3 pozycje wybrane losowo - ok, ale poradnik z wypisanymi konkretnie modelami w danym przedziale, czy też hierachia  jakości sprzętu wywołałaby tu niesamowitą wojnę. A tego nam tu nie trzeba...

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Poradnik - co i jak pić. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #77 dnia: 28 Listopad 2017, 13:19:19 »
znalazłem ciekawy film porównawczy w temacie tego poradnika, może dałoby się go jakoś tam podpiąć.

"Po co mi lepszy młynek do kawy ? - porównanie młynka ostrzowego i żarnowego"
« Ostatnia zmiana: 28 Listopad 2017, 13:27:42 wysłana przez grex »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Poradnik - co i jak pić. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #78 dnia: 28 Listopad 2017, 17:37:32 »
Raczej nie. Czegoś takiego nie da sie pokazać na filmie... A po takim czymś zaraz się pewnie zaczną pytania "a po co mi lepszy skoro na filmie pokazali..."...

Offline Długowłosa

  • Wiadomości: 9
Odp: Poradnik - co i jak pić. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #79 dnia: 10 Grudzień 2017, 18:55:06 »
Kolejne wielkie dzięki za artykuł dla Siewcu. Pomysł z mini Wikipedią jest fajny, ale rozumiem że nie kompatybilny z formą forum. Mi jako nowicjuszce brakuje pewnego wprowadzenia do konkretnych wątków. Można powiedzieć, że wpadłam na forum przez przypadek, zobaczyć opinie o najtańszych młynkach żarnowych, po przekopaniu działu o Młynkach skończyłam z Mazzerem od Antonia. Teraz stoję przed wyborem ekspresu. Bardzo pomocne byłyby zablokowane przypięte posty wprowadzające i porzadkujace podstawową wiedzę. Jest ona na forum trochę po ukrywana i nie każdy ma determinację, żeby wgłębiać się w temat. W temat młynka opanowałam dobrze, ale ekspresy to czarna magia. Zwłaszcza jak brakuje porównania ogólnego (dźwigniowe,kolbowy z Hx, jednobojlerowe, dwubojlerowe itp.). Wujek Google niestety nie pomaga, wyskakują teksty polecające i promujące ekspresy automatyczne i kapsułkowe. Temat ekspresów ciśnienieniowych jest bardzo szeroki i jak na razie nie mam nawet pomysłu na temat którego rodzaju ekspresu zgłębiać wiedzę.

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka


Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Poradnik - co i jak pić. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #80 dnia: 11 Grudzień 2017, 12:32:58 »
zobaczyć opinie o najtańszych młynkach żarnowych, po przekopaniu działu o Młynkach skończyłam z Mazzerem od Antonia
:mrgreen:

Tak to już jest z poradami na forach. Gratuluję młynka.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Poradnik - co i jak pić. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #81 dnia: 11 Grudzień 2017, 13:22:41 »
Szykuję Wam jeszcze świąteczną niespodziankę... ;)

Offline kajanka

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Toshiba
  • Młynek: Toshiba
Odp: Poradnik - co i jak pić. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #82 dnia: 27 Luty 2018, 13:58:43 »
Jaką kawę polecacie na sobotni leniwy poranek?

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Poradnik - co i jak pić. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #83 dnia: 27 Luty 2018, 14:15:36 »
Jaką kawę polecacie na sobotni leniwy poranek?
Dobrą, świeżopaloną [emoji14]

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Poradnik - co i jak pić. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #84 dnia: 27 Luty 2018, 15:25:27 »
Jaką kawę polecacie na sobotni leniwy poranek?
Woseba daje radę.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Poradnik - co i jak pić. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #85 dnia: 27 Luty 2018, 15:50:38 »
Jaką kawę polecacie na sobotni leniwy poranek?

Skoro poranek ma być leniwy, to trzeba wybrać taką, żeby się po niej wszystkiego odechciało ;)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Poradnik - co i jak pić. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #86 dnia: 27 Luty 2018, 19:29:30 »
Kawa forte

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Poradnik - co i jak pić. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #87 dnia: 27 Luty 2018, 19:34:19 »
Tak po dłuższym zastanowieniu... nie jesteśmy jednak najmilsi [emoji14]

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Poradnik - co i jak pić. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #88 dnia: 27 Luty 2018, 19:38:38 »
Proszę Cię... Ja ostatnio rozmawiałem z kimś, padło hasło, że home barista - myślę sobie, że fajnie, bo będzie o czym pogadać. Ale coś mnie tknęło i zapytałem co pije, tchibo, jacobs czy coś innego. Jak usłyszałem, że jacobs jest spoko to wiedziałem ile jest barista w tym home barista ;)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Poradnik - co i jak pić. Czyli wprowadzanie w świat kawy.
« Odpowiedź #89 dnia: 27 Luty 2018, 19:44:19 »
Oj taaaam Złej baletnicy to... wiesz co ;D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi