Autor Wątek: Optymalny wybór kolby do domu,  (Przeczytany 27426 razy)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1789
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Optymalny wybór kolby do domu,
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Sierpień 2017, 11:41:33 »
Do takich ilości jak podajesz przy termobloku mniej czasu stracisz na wygrzewanie. Jak masz miejsce bierz Fiorenzato 64  z pchlego targu

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Optymalny wybór kolby do domu,
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Sierpień 2017, 12:53:01 »
Jak masz miejsce bierz Fiorenzato 64  z pchlego targu
Heh, to samo miałem proponować ;)

Musisz mieć oba porządne i odpowiednie dla swojej klasy.
A z tym się nie zgodzę. Wynikałoby z tego tyle, że mój zestaw będzie robił kiepską kawę, a tak nie było. Owszem, nie było to idealne doppio, ale mam jakiś tam punkt odniesienia, bo doppio od czasu do czasu pijam w porządnych kawiarniach. Próbowałem blendu u Filipa, kupiłem go u niego i poleciałem próbować w domu. I naprawdę nie mam do czego się przyczepić, bo smak był baaaardzo bliski, aż w szoku byłem, że z takiego ekspresu można zrobić tak dobre doppio... A gdybym miał wybierać sam, to wolałbym kupić MSJ/F64 za 3 tysiące i dokupić do tego Basica, niż brać ekspres za 3 tysiące i młynek za tysiaka. Bo raz, że wyjdzie z tego nieporównywalnie lepsza kawa, a dwa, że młynka nie będzie trzeba zmieniać. Niezależnie od tego jaki ekspres stanie obok. I może być to nawet Aurelia 3 TS, bo i z takiego zestawu kawy robią.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Optymalny wybór kolby do domu,
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Sierpień 2017, 12:54:14 »
ytat: WS w Dzisiaj o 00:00:41
Młynki ok, termobloki nie za bardzo.
Dlaczego?

Dlatego, że łatwiej jest zagrzać do stabilnej temperatury wodę w bojlerze niż zrobić to przy przepływie przez termoblok.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Optymalny wybór kolby do domu,
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Sierpień 2017, 13:07:45 »
Jest też opcja młynka ręcznego na początek, np. Kinu M47 (pewnie koło 1200 teraz). Wtedy masz od razu dobry ekspres i dobry młynek. Jak zaczniesz pić więcej kaw, rodzina i sąsiedzi będą walić drzwiami i oknami na cappuccino, a Ty wkręcisz się w kawę i pójdziesz też w alternatywy, Kinu zostanie jako super młynek do alternatyw, a Ty zakupisz sobie jeszcze odpowiedni młynek elektryczny już tylko pod espresso.

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1090
  • Ekspres: LA Marzocco Linea MINI
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic, EUREKA Atom Specialty 65, WILFA.
Odp: Optymalny wybór kolby do domu,
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Sierpień 2017, 15:01:57 »
Ręczny odpada.
Muszę brać pod uwagę wielkość młynka, ekspresu mam ograniczoną powierzchnię pod zestaw :( MaCap M2M jest stosunkowo mały.
W kilku  miejscach sprzedawcy polecali mi tę miarkę jako dobry stosunek jakości do ceny. Niedrogi jest młynek Ascaso "I" z bezstopniową mikrometryczną regulacją, stalowymi (stal hartowana) płaskimi żarnami w mosiężnej obudowie z blokadą, opcjonalnie timer, silnik 250W. No i gabarty przyzwoite :)
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień 2017, 15:09:21 wysłana przez MacJaro »
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Optymalny wybór kolby do domu,
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Sierpień 2017, 15:28:51 »
Podchodzisz od d... strony do tematu. Zamiast wydać więcej na to, co najważniejsze, to szukasz tam oszczędności. I nie dociera, że młynek jest dużo ważniejszy od ekspresu...

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1090
  • Ekspres: LA Marzocco Linea MINI
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic, EUREKA Atom Specialty 65, WILFA.
Odp: Optymalny wybór kolby do domu,
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Sierpień 2017, 15:46:23 »
Podchodzisz od d... strony do tematu. Zamiast wydać więcej na to, co najważniejsze, to szukasz tam oszczędności. I nie dociera, że młynek jest dużo ważniejszy od ekspresu...

Podchodzę rozsądnie, lubię wydawać pieniądze, ale nie lubię ich wyrzucać.
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Optymalny wybór kolby do domu,
« Odpowiedź #22 dnia: 13 Sierpień 2017, 15:58:24 »
A, czyli kupno młynka, którego możliwości wystarczą nawet do profesjonalnych, gastronomicznych ekspresów z bardzo wysokiej półki to wyrzucanie pieniędzy? Taki nowy młynek kosztuje ok 3000 zł, albo masz na forum używkę za 2100 zł. I to jest młynek, którego nie zmienisz, bo nie będzie to miało sensu. A z takiego młynka w połączeniu z tańszym ekspresem wyjdzie nieporównywalnie lepsza kawa, niż z ekspresu za ponad 3k pln i młynka za 600 czy 700 zł...

To może ja w domu zamiast MSJ postawię i1, skoro jest sporo tańszy, a z różnicy między ceną MSJ z i1 zrobię Astorię i efekt finalny będzie sporo lepszy niż przy MSJ. Hmm...

Offline tom517

  • Wiadomości: 1789
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Optymalny wybór kolby do domu,
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Sierpień 2017, 16:06:11 »
To jak 64 za duży, weź Fiorenzato F4 nano, sam zmieniłem  3 miesięcznego i2 mini i mam powtarzalne espresso. Do tego Basic wyrabia i nie trzeba czekać kilkudziesięciu minut na wygrzanie. Ewentualnie nowy Dream z pidem lub Steel, zabawa ze zmianą temperatury do określonych kaw na pewno jest ciekawym wyzwaniem 😀

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Optymalny wybór kolby do domu,
« Odpowiedź #24 dnia: 13 Sierpień 2017, 16:09:34 »
tom517, idziemy złym tokiem. Widocznie lepiej zadziała np NS Oscar II i i1, niż F64/MSJ i Basic. Ale co my się znamy...

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1090
  • Ekspres: LA Marzocco Linea MINI
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic, EUREKA Atom Specialty 65, WILFA.
Odp: Optymalny wybór kolby do domu,
« Odpowiedź #25 dnia: 13 Sierpień 2017, 17:06:55 »
Dziękuję za Wasze cenne uwagi, analizuję je i biorę wszystkie pod uwagę. Nie śpieszę się z zakupem. Ale proszę darować sobie uszczypliwości ;).

Wszytko musi być na f-rę, ponieważ rozważam zakup w formie leasingu.

Wielkość ekspresu ma dla mnie priorytetowe znaczenie ale i młynka również (nie może być wyższy niż 47 cm, ograniczają mnie szafki kuchenne)

Dobre młynki są sporo wyższe :(. Ale .....  Fiorenzato F4 E NANO V2 zmieści się ma 47,3 cm :)


coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline tom517

  • Wiadomości: 1789
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Optymalny wybór kolby do domu,
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Sierpień 2017, 17:23:38 »
F4 fajny, chociaż czasami brakuje mi takiej śruby do mikroregulacji jak i2 mini. Ale po odpowiednim ustawieniu kładę kolbę, wciskam przycisk i tyle. Żeby nie było że Basic to idealny ekspres, brakuje mi dźwigni do pary i espresso zamiast przycisków, pid - taki na oko poprzez przycisk pary. Jakbym miał zamieniać to na Bezzerę magic pid. Ale dla kilku kaw dziennie i dłuższego czasu nagrzewania nie widzę sensu. Chociaż jest piękna. Praktycznie dla samego PIDa dodatkowe 2k na dreama lub steela też średnio się kalkuluje.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Optymalny wybór kolby do domu,
« Odpowiedź #27 dnia: 13 Sierpień 2017, 17:24:41 »
 :picardpalm:

Zła droga. Szafki mają decydować.
Zamiast leasingu rozważ linię kredytowa w rachunku bieżącym. Ten młyn wyjściowo za 2100 to jest dobry pomysł.
Leasing na takie zabawki tani nie będzie.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Optymalny wybór kolby do domu,
« Odpowiedź #28 dnia: 13 Sierpień 2017, 18:10:53 »
Ręczny odpada.
Muszę brać pod uwagę wielkość młynka, ekspresu mam ograniczoną powierzchnię pod zestaw :( MaCap M2M jest stosunkowo mały.
W kilku  miejscach sprzedawcy polecali mi tę miarkę jako dobry stosunek jakości do ceny. Niedrogi jest młynek Ascaso "I" z bezstopniową mikrometryczną regulacją, stalowymi (stal hartowana) płaskimi żarnami w mosiężnej obudowie z blokadą, opcjonalnie timer, silnik 250W. No i gabarty przyzwoite :)
jest jeszcze trzecia możliwość łącząca małe gabaryty z dobrą jakością i ceną, tj. Eureka/Nuova Simonelli. Jest cichy i ma dużo dobrych recenzji w wielu testach. Lelit też ma modele z płaskim żarnem.
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień 2017, 18:14:15 wysłana przez grex »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Optymalny wybór kolby do domu,
« Odpowiedź #29 dnia: 13 Sierpień 2017, 18:42:53 »
Lelit też ma modele z płaskim żarnem.

Tylko jednym :), żarna powinny być dwa.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi