Autor Wątek: Ekspres do kawy do 2500 zł  (Przeczytany 24549 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #30 dnia: 14 Lipiec 2017, 11:07:36 »
Segafredo Intermezzo to wyjątkowo paskudna kawa. Kiedyś miałem okazję ją powąchać, niestety.

Offline rocker Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: De Longhi
  • Młynek: Nivona
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #31 dnia: 16 Listopad 2017, 13:14:20 »
odświeżam kotleta jako Świeżak na forum :)

chwilę już czytam forum aż w końcu postanowiłem się odezwać.
mam parę pytań:
1. zanim zapytam o danych model ekspresu a wym mnie zjedziecie, że wybór do dupy, to proszę was użytkownicy starsi stażem o parę atrybutów jakie powinien posiadać dobry ekspres
2. krótko mówiąc jakie ekspresy i czemu te polecacie
3. czy ekspresy, które wy polecacie mają o wiele lepsze systemu czyszczenia niż te tańsze (mówię o automatycznych), czy czyści się je tak samo?

teraz coś o sobie. Pijam 2-3 kawy dziennie, duże czarne. Czasem mleczne. Najczęściej w pracy z Siemensa EQ.7 PLus (MOIM zdaniem ekspres bardzo dobry - wężyk do mleka, system czyszczenia dysz plus odkamieniania). Kawa mi smakuje. Natomiast jestem laikiem w tych sprawach i nie widzę różnicy w ekspresach za 2000zł a za 5000zł (pomijam technologie, a jedynie smak), ale to może wynikać z faktu iż ktoś te kawy zaparza nie dostosowując się a właściwie ekspres do danej kawy.
Dalej, moja żonka powoli, ale zaczyna przekonywać się do kawy, w chwili obecnej jest na etapie cappuccino albo latte (3lata temu w ogólnie nie pijała takich rzeczy), natomiast lubi TEM zapach. W chwili obecnej zadowala się zapachem oraz smakiem wychodzącym z Dolce Gusto :)

Przechodząc do meritum sprawy, chciałbym mieć w domu ekspres, który oprócz kawy też wygląda jakoś (czarny), koszt to niecałe 3000zł. Z racji lenistwa (nie chodzi o czyszczenie a o sposób robienia napoju) i ilości miejsca, chyba muszę iść w kierunku maszynek automatycznych. Kompaktowe rozmiary. Przeglądając forum oraz Blog o Kawie dochodzę do wniosku, że idealnym rozwiązaniem będzie Nivona 758 (wyższe z serii 7 się po prostu nie opłacają). co wy na to ?

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #32 dnia: 16 Listopad 2017, 13:25:28 »
Znowu będzie że "zjadamy" ale automat to najgorszy możliwy wybór do dużej czarnej. Za taką kasę kupisz świetnie wyglądający przelew i młynek, za resztę dobre ziarna i akcesoria do spieniania mleka.
Roboty z czarną masz tyle samo co w automacie, za to oszczędzisz czas na myciu, no i SMAK będzie nieporównywalnie lepszy.

Offline rocker Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: De Longhi
  • Młynek: Nivona
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #33 dnia: 16 Listopad 2017, 13:47:21 »
Wiem Maćku. Przelew + młynek + spieniacz - to miejsce, którego nie mam. Druga sprawa to czy żonie będzie się chciało robić to wszystko (jej smakuje nawet te latte z kapsułek).
W pracy mam EQ7 i uważam go za bezawaryjny i dobry ekspres. można wszystko łatwo wyczyścić otwierając go z boku.
z racji swego amatorskiego podejścia możesz podać jakiś przekład zestawu / zestawów które w tej cenie mogę kupić i cieszyć się kawą taką jaka powinna być?

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #34 dnia: 16 Listopad 2017, 13:50:48 »
A ja polecałbym znaleść miejsce z "prawdziwą" dobrą kawą. Chodzi o to by przekonać się czy to co się pije teraz jest rzeczywiście tak dobre i czy nie może być jeszcze lepsze, przyjemniejsze. Kwestia tego czy ma się świadomość jak kawa potrafi smakować "naprawdę"??. Przekonaj się najpierw.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #35 dnia: 16 Listopad 2017, 13:52:45 »
Duża czarna, jak wspomniał Maciek, nie wyjdzie dobra z automatu - najpierw leci kawa, w porywach do 1/4 kubka a reszta to już popłuczyny niestety... A przelew więcej miejsca niż automat nie zajmie ;) Dzbanek, młynek i spieniacz nie będą większe niż automat z pojemnikiem na mleko obok.

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #36 dnia: 16 Listopad 2017, 14:05:39 »
Duża czarna, jak wspomniał Maciek, nie wyjdzie dobra z automatu - najpierw leci kawa, w porywach do 1/4 kubka a reszta to już popłuczyny niestety...

Dlatego w pracy zawsze robię kawę z mlekiem na dwa razy, zabierając zawsze kubek w połowie ekstrakcji a potem uzupełniam odrobiną mleka. Inaczej nie da się teog pić

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #37 dnia: 16 Listopad 2017, 14:11:40 »
Ok, tu masz 4 propozycje przelewów, wszystkie to naprawdę wysoka półka. Pierwszy jest malutki, pomyślany do robienia jednej kawy naraz, ostatni to już cenowy kosmos - dopłacasz głównie za wygląd (ale dalej mieści się w Twoim budżecie):

https://www.coffeedesk.pl/product/3894/Moccamaster-Cup-One-Coffee-Brewer-Matt-Black-Ekspres-Przelewowy
https://www.coffeedesk.pl/product/2213/Moccamaster-Kbg-741-Ao-Matt-Black-Ekspres-Przelewowy
https://www.coffeedesk.pl/product/2326/Wilfa-Svart-Optimal-Black-Wso-1B-Ekspres-Przelewowy
https://www.coffeedesk.pl/product/2518/Wilfa-Svart-Presisjon-Wsp-1B-Ekspres-Przelewowy

i 2 młynki do wyboru, świetnie nadadzą się do wszystkiego poza espresso. Można oczywiście wydać dużo więcej na młynek ale te spokojnie wystarczą na "początek przygody" a może i do końca życia ;)

https://www.coffeedesk.pl/product/3564/Wilfa-Svart-Cgws-130B-Mlynek-Automatyczny
https://www.coffeedesk.pl/product/916/Baratza-Encore


Jak najbardziej przed zakupami powinieneś wybrać się do dobrej kawiarni i spróbować kawy przelewowej, tylko porozmawiaj koniecznie z baristą, powiedz co do tej pory piłeś i czego oczekujesz, żebyś nie dostał czegoś, co na początek będzie się wydawało sokiem z cytryny ;)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #38 dnia: 16 Listopad 2017, 14:27:14 »
Ja mogę polecić swój nowy nabytek, Melitta AromaSignature Deluxe ;) fajna sprawa, póki co kręcę młynkiem(bo kupiłem w zestawie z Bodumem Bistro) ale wychodzi bardzo fajnie...
« Ostatnia zmiana: 16 Listopad 2017, 14:32:26 wysłana przez siewcu »

Offline rocker Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: De Longhi
  • Młynek: Nivona
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #39 dnia: 20 Listopad 2017, 09:53:21 »
dzięki wszystkim za podpowiedzi. Zagłębiam się w lekturę.
Maćku dzięki za podrzucenie linków, dużo mi dały bo w natłoku dzisiejszych dóbr ciężko wychwycić te dobre.
Grizzlee znam takie miejsce i najgorsze jest to, że znam takie miejsce i naprawdę nie widzę (nie czuję aż takich różnic w smaku), ale tłumaczę to swoim zielonym podejściem do tematu.

Powiedzcie mi jeszcze jedną rzecz: żarna w młynkach? w młynkach są one stalowe, a te wszystkie firmy chwalą się żarnami ceramicznymi? Czyli jednak iść w stal?
« Ostatnia zmiana: 20 Listopad 2017, 10:01:10 wysłana przez rocker »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #40 dnia: 20 Listopad 2017, 10:55:26 »
W automatycznych się chwalą ceramicznymi co nie znaczy, że są dobre ;) Choć wszystkie profesjonalne maszyny, nie wiem dlaczego, mają metalowe ;) Oni się chwalą różnymi rzeczami, ponoć najnowsze saeco mają regulację przepływu i ciśnienia jednocześnie :D nie wiem tylko w jaki sposób to jest realizowane, jak zapytałem to się cisza zrobiła.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #41 dnia: 20 Listopad 2017, 12:26:24 »
Tutaj poczytaj o przelewowcach.
Żarna mają być stalowe i to też nie zawsze oznacza dobry młynek (większość tego co sprzedają w elektromarketach do niczego się nie nadaje).
Napisz co to za miejsce znasz, to napiszemy czy powinieneś doszukiwać się różnic ;)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #42 dnia: 20 Listopad 2017, 12:32:06 »
Jeśli nie czujesz różnicy to prawdopodobnie zbyt dobrze oceniasz "TO" miejsce.

Offline rocker Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: De Longhi
  • Młynek: Nivona
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #43 dnia: 21 Listopad 2017, 14:21:20 »
jeśli chodzi o miejsce to Caffe Katowitz lub Cafe Byfyj - ale nie chce nikomu robić ani kryptoreklamy ano antyreklamy.

jest jeszcze jedno pytanie bo chyba do końca nie rozumiem działania przelewowców, czym się różnie ekspres przelewowy od automatycznego robiącego dużą czarną kawę? Niektórzy piszą, że wolą zrobić espresso i dolać wody (czyli rozumiem że americano), a niektórzy (w tym ja) czekają do końca aż ta woda zabarwiona kawą przeleci i wypełni kubek. A przelew? Łyżka kawy na kubek + filtr i tradycyjnie jak za komuny leci i kapie kawka przez tą kawę i "filter". 

za resztę dzięki.
« Ostatnia zmiana: 21 Listopad 2017, 15:07:04 wysłana przez rocker »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #44 dnia: 21 Listopad 2017, 15:17:29 »
Czym? Stopniem ekstrakcji i jej przebiegiem. Łopatologicznie - w ciśnieniowym na początku leje się trochę esencji, która jest potem rozwadniana popłuczynami przeciskanymi przez ciasto. Nie ma tam dolanej wody. A przelewowy działa tak samo jak drip, jest to tylko zautomatyzowane polewanie. Tak samo dobierasz dozę jak do dripa ;) choć ze względu na brak regulacji temperatury nie da się wyciągnąć tyle co z dripa, choć powtarzalność jest bardzo duża...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi