Autor Wątek: Ekspres do kawy do 2500 zł  (Przeczytany 24534 razy)

Offline lssrs

  • Wiadomości: 15
Ekspres do kawy do 2500 zł
« dnia: 05 Kwiecień 2017, 10:55:43 »
Dzień dobry,
jestem zupełnie nowy na tym forum, ale z doświadczenia wiem, że nikt lepiej nie doradzi/wytłumaczy przy zakupie sprzętu niż prawdziwy pasjonat.

Tak jak w temacie - planuję kupić ekspres. Celowo publikuję na forum związanym z ekspresami automatycznymi, gdyż to do zakupu w tym segmencie jest mi obecnie najbliżej, ale jak mawiają, tylko głupiec nie zmienia zdania. Poczytałem już na forum podobne tematy, ale przyznaję, że nie ułatwiło mi to podjęcia decyzji, a wręcz skomplikowało tę kwestię - na bazie odpowiedzi coraz częściej zastanawiam się nad ekspresem kolbowym i osobnym młynkiem.

Przechodząc do meritum... ekspres przeznaczony do użytku domowego, będą z niego korzystały głównie dwie osoby, ja oraz moja żona. Oznacza to od 2 do 6 kaw dziennie, w weekendy z racji częstych wizyt rodziców czy gości, liczba może się podwoić.
Ja jestem zwolennikiem kaw mlecznych, głównie cappuccino i cafe latte. Żona preferuje kawę czarną. Do tej pory piliśmy kawę z klasycznej kawiarki, ale ta kawa zwyczajnie mi już nie smakuje. Cenię sobie aromat napoju, nawet gdy czuć go zaledwie spod mlecznej pianki. Z całą pewnością zależy mi na tym, by pić kawę świeżo zmieloną.

Nie ma dla mnie większego znaczenia kwestia konserwacji, jak trzeba, to trzeba, bez względu na rodzaj sprzętu. Lata temu miałem okazję pracować w pubie i kawiarni, więc nie mam problemu z obsługą ekspresów kolbowych i spieniaczem, choć oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że automat większość zrobi za mnie.

Mam właściwie do Was dwa pytania, jako do ekspertów i pasjonatów:

1. Biorąc pod uwagę nasze preferencje co do kawy, oraz kwotę, jaką mamy na to przeznaczoną, czy lepiej jest kupić ekspres automatyczny (polecano mi Saeco Incanto HD8919/59 oraz Bosch TES60321RW), czy też lepszym rozwiązaniem będzie ekspres kolbowy i dodatkowo młynek?
2. [sama treść pytania powiązana jest z odpowiedzią na pytanie nr 1]: Jakie marki/modele polecacie?

Czekając na odpowiedzi, wracam do przeglądania forum i poszerzania swojej wiedzy, a za wszelką pomoc laikowi, serdecznie dziękuję :)

« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2017, 10:58:31 wysłana przez lssrs »

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Kwiecień 2017, 11:30:10 »
Do tej pory piliśmy kawę z klasycznej kawiarki, ale ta kawa zwyczajnie mi już nie smakuje.
No to automat chyba też Cię nie zadowoli.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Kwiecień 2017, 16:23:56 »
Do tej pory piliśmy kawę z klasycznej kawiarki, ale ta kawa zwyczajnie mi już nie smakuje.
Co sypałeś do kawiarki? Bo jeżeli mielonkę z marketu, to nie dziwne, że nie smakuje.

Cenię sobie aromat napoju, nawet gdy czuć go zaledwie spod mlecznej pianki. Z całą pewnością zależy mi na tym, by pić kawę świeżo zmieloną.
Jeśli zależy Ci na bardzo dobrej kawie, automat nie jest dobrym wyjściem, szczególnie przy kawach bez mleka, będzie co najwyżej "średnio".

Jeżeli myślisz o nowych sprzętach, w tej cenie kupisz zestaw od Ascaso, raczej nie ma żadnej rozsądnej alternatywy (nie biorąc pod uwagę używanych). Powyżej 2 kaw mlecznych na raz, taki zestaw będzie wymagał więcej czasu, "kombinowania".

Pamiętaj też, że ekspres ciśnieniowy (kolba lub automat, nie ma znaczenia) nie nadaje się do produkcji więcej niż 50-60 ml czarnej kawy na raz, powyżej leci już tylko przybrudzona woda.

Świetne efekty możesz też uzyskać z kawiarki, doposażając się w młynek za 300-400 złotych i dobre ziarna prosto z palarni.

Offline lssrs

  • Wiadomości: 15
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Kwiecień 2017, 14:14:09 »
@Maciek
Tak, mielonkę z marketu, Lavazzę głównie. Jak się domyślam, tu mam się dopatrywać kiepskiego smaku?

Sugerujesz więc na początek sprawdzić opcję z dobrym młynkiem i dobrej jakości świeżo mieloną kawą z kawiarki, a dopiero później rozglądać się za alternatywą dla samego procesu parzenia? Takie podejście wydaje się dość rozsądne...

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Kwiecień 2017, 14:46:22 »
Sugerujesz więc na początek sprawdzić opcję z dobrym młynkiem i dobrej jakości świeżo mieloną kawą z kawiarki
to bardzo dobra opcja, dodatkowo warto poczytać o obsłudze kawiarek bo sporo osób robi tutaj podstawowe błędy (np. lejąc zimną wodę do zbiorniczka, kupując za dużą kawiarkę i napełniając sitko tylko częściowo itp.). Wątki na ten temat są już na forum.

Online mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Kwiecień 2017, 14:58:20 »
Może pytaj Janusza o jakiś zestaw Ascaso jeśli to ma być kolba i kawy mleczne ;-)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Kwiecień 2017, 15:52:04 »
podstawowe błędy (np. lejąc zimną wodę do zbiorniczka
Nie rozpędzaj się tak, Greksiu. Klasycznie kawiarki używa się właśnie z zimną wodą, to że taka wersja akurat Tobie nie smakuje nie oznacza błędu.

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Kwiecień 2017, 15:59:57 »
zakup młynka i mielenie kawy na świeżo wydaje się być dobrym rozwiązaniem, ale w przypadku gdy takie rozwiązanie się nie sprawdzi i będziesz zmuszony kupić ekspres to młynek który wybierzesz do kawiarki może się niestety nie nadać pod ekspres.
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Kwiecień 2017, 16:54:28 »
Ja bym nie rozpędzał się do młynkow ręcznych za 300-400 zł.  Znajdziesz używane młynki z dawnych lat za kwoty rzędu 50 zł, że stalowym żarnem. Często takie sprzęty znajdziesz u najstarszych członków rodziny. Jak przemiał będziesz miał równy, spróbujesz dobrych ziarenek w kawiarce to możesz pozytywnie zostać zaskoczonym :)

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Kwiecień 2017, 20:12:22 »
Ale nikt o ręcznym nie mówił ;)

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Kwiecień 2017, 20:56:14 »
To nie zrozumiałem ;)
Ale chyba startowałbym na młynku, który potencjalnie będzie relatywnie dobrym i tanim do kawiarki, a później zastanawiałbym się w którym kierunku iść...
Fakt, że dobre ziarno zamiast mielonki może być odpowiedzią na pytanie dlaczego teraz kawa nie smakuje ;)

Offline yarthecat Mężczyzna

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: ascaso arc, kawiarki różne
  • Młynek: ascaso i-1 mini
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Kwiecień 2017, 22:27:43 »
Ale nikt o ręcznym nie mówił ;)

Ale ręczny "nie zamyka drogi" -  do kawiarki ręczny klasy np Rihnowares będzie o niebo lepszy niż odpowiadający mu cenowo "na prąd". Jeśli pomimo lepszego młyna i kawy kawiarka nie wywoła "wow" to i tak  będzie świetnym przenośnym rozwiązaniem na biwak, wakacje etc w połączeniu ze zwykłym frenchpressem do spieniania mleka. Wizja dwóch  "dużych" młynków na blacie może być jak wyrzut sumienia i hamulec - nawet na etapie planowania. Do kawiarki ręczny warto rozważyć

ytc

Offline lssrs

  • Wiadomości: 15
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Kwiecień 2017, 08:49:22 »
Znalazłem młynek ręczny wspomnianej marki na allegro za 119 zł, według opisu używany, ale krótko.
Czy według Was to dobre rozwiązanie? Tak jak na początku dyskusji, nadal poważnie rozważam osobny zakup młynka lepszej jakości, aby przetestować go na kawiarce, a w razie mało zadowalających efektów mam wtedy możliwość dokupienia ekspresu kolbowego ze spieniaczem, co właściwie powinno spełnić wszystkie oczekiwania: dobrą, aromatyczną kawę na bazie świeżo zmielonego ziarna i możliwość zrobienia smacznej kawy mlecznej.
Jak pisałem, budżet na to jest :)

Offline Raul74

  • Wiadomości: 4
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Czerwiec 2017, 14:29:07 »
Witam, przymierzam się do zakupu ekspresu automatycznego w kwocie około 2500 zł , trochę tu poczytałem i wychodzi na to że takiego urządzenia nie warto kupować zakup jest równoznaczny z wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Wieczne czyszczenie, niesmaczna kawa, kupa plastiku  i jeszcze coroczny wkład około 600 -700 zł . Czy to prawda ? nie ma na rynku jakiegoś urządzenia w tych pieniądzach, które  zapewni dobrą kawę i bezawaryjność (prostotę obsługi)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1794
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Czerwiec 2017, 18:32:54 »
Za tyle bedziesz miał przyzwoity młynek i ekspres kolbowy. A w automacie uzyskasz co najwyżej prawie ten efekt.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi