Autor Wątek: Jaki ekspres przelewowy z młynkiem  (Przeczytany 11159 razy)

Offline eXePL

  • Wiadomości: 6
Jaki ekspres przelewowy z młynkiem
« dnia: 09 Luty 2017, 09:11:27 »
Witam,
Obecnie kawę robię z Kawiarce Bialetti, a ziarna mielę w młynku hario skeleton (jak trzeba zmielić dużo, to podłaczam go pod wkrętarkę i jest trochę szbyciej) jednak cały proces trochę trwa, a żona to już wogóle nienawidzi tego robić.
Jako, ze kaw mlecznych nie robimy, pomyślałem o jakimś dobrym przelewowym. Idealny byłby z młynkiem, tak abym tylko wsadził filt, nacisnął guzik i gotowe. Super smakoszami kawy nie jesteśmy, wiec jakos na razie odrzucam myśl o zakupie dobrego młynka automatycznego (ile trzeba by wydać na jakieś absolutne minimum aby nie bawić się w wkrętarke?)
Myślałem nad Philips Grind&Brew HD7762/00 ale opinie ludzi są podzielone
Jest jeszcze Serverin KA-4810 ale o nim to juz wogole ciężko coś przeczytać.
jeśli miałbym kupować zwykły przelewowy to na pewno brałbym Melitta Aroma Excellent Steel ale wtedy dalej bede musiał męczyć się z ręcznym młynkiem....

Ktoś coś doradz? Z góry dzięki.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Jaki ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Luty 2017, 09:44:21 »
Ja bym jednak kupił elektryczny młynek. Ułatwi ci to korzystanie z kawiarki, przelewowca, i innych metod. Przelew z młynkiem brzmi fajnie ale ja osobiście widzę takie rozwiązanie w biurze a nie w domu.

Severin czy Nivona poniżej 300 PLN plus ekspres. Da ci to więcej możliwości niż ekspres z wbudowanym młynkiem.

LMWDP #469

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Jaki ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Luty 2017, 10:09:26 »
Może warto pośledzić olx, tam nabyłem dla Rodziców świetny przelew Melitty za stówkę.
Zostanie wtedy na młynek ;)

Offline eXePL

  • Wiadomości: 6
Odp: Jaki ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Luty 2017, 10:59:26 »
Śledzę OLX oczywiście, może coś wpadnie. Problemem jest to, że już chyba nie bardzo chce mi się bawić w kawiarki itp. Jak osiągnę jakiś tam stopień zadowoloenia z jakości kawy z ekspresu, przy wygodzie jaki oferują to pewno nic nie bede chciał zmienić. A osobny młynek to jednak pare dodatkowych (nie mówię że ciężkich czy czasochłonnych) czynności. Z drugiej strony, pewno, przy założeniu, że drapne tani ekspres i młynek w normlanej cenie wyjdzie taniej niż nowy Philips.

Jestem trochę w kropce


Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Jaki ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Luty 2017, 12:40:32 »
Wiesz - jak wytrzymasz ze 2 tygodnie to chyba na forumowym bazarku pojawi się jeden, a może i dwa przelewowce  z certyfikacja ECBC w cenie na pewno niższej niż 150 PLN z przesyłką   :ups:
LMWDP #469

Offline eXePL

  • Wiadomości: 6
Odp: Jaki ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Luty 2017, 12:50:53 »
aż tak się nie pali, napisz mi na PW jak coś więcej będziesz wiedział!
Z góry dzięki za zainteresowanie sie tematem.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaki ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Luty 2017, 16:11:15 »
Przelew z młynkiem brzmi fajnie ale ja osobiście widzę takie rozwiązanie w biurze a nie w domu.
Na dwie osoby czy jednego większego pijaka sprawdza się równie dobrze w domu.

A osobny młynek to jednak pare dodatkowych (nie mówię że ciężkich czy czasochłonnych) czynności.
Jak się nad tym zastanowić, to tylko jedno przesypanie więcej, a możliwości znacznie się rozszerzają.

Chciałbym Ci polecić jakiś ekspres z młynkiem, ale nigdy takiego w rękach nie miałem. W sklepie ciężko zajrzeć nawet do takiego młynka, czyli jak to potem wyczyścić to nie mam pojęcia.


Jeśli chcesz wydać mniej to można pomyśleć o cleverze -- prawie jak ekspres przelewowy.

Offline eXePL

  • Wiadomości: 6
Odp: Jaki ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Luty 2017, 22:31:39 »
Możesz rozwinąć temat clevera, bo nie do końca wiem o czym mowa...?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Jaki ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Luty 2017, 22:54:38 »
Może ja rozwinę, clever dripper to takie urządzenie, które działa mniej więcej jak element ekspresu przelewowego, w którym zaparza się kawa. Ma on na dole zaworek, wkłada się do niego filtr taki jak do ekspresu, wsypuje kawę zalewa gorącą wodą, czeka kilka minut, powiedzmy że ok. 4-5 a potem stawia na kubku/dzbanku, do którego przefiltrowana kawa spływa, po zwolnieniu zaworka. Podobnych konstrukcji jest teraz kilka na rynku. Z tych co znam na pewno jest Wilfa i Bonavita.  Clever pozwala chyba najwięcej kawy na raz zaparzyć przy metodzie pełnej imersji (czyli zalewasz raz, czekasz a potem przelewasz).

Pomijając rozwiązania manualne jak clever, też uważam tak jak koledzy, że lepszym pod prawie każdym względem i mniej awaryjnym zestawem będzie młynek + ekspres niż ekspres z młynkiem.  Jedyne co musisz zrobić to wrzucić kawę do młynka, a potem przesypać do filtra, z mieleniem będzie to jakieś kilkanaście sekund jeśli znajdziesz sobie jakąś rozsądną miarkę, która pozwoli Ci prosto i skutecznie zmierzyć ilość ziaren. Ja polowo używam zwykłej łyżeczki. 2 łyżeczki na 100 ml wody.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaki ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Luty 2017, 22:55:38 »

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Jaki ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Luty 2017, 23:28:38 »
Clever będzie lepszym rozwiązaniem niż pierwszy lepszy ekspres przelewowy. Daje więcej możliwości, a zarazem jest niezwykle prosty w obsłudze - dowodem niech będzie fakt, że jest to jedyne urządzenie, do którego używania udało się przekonać moją mamę  ;) Mały ekspres stoi w szafie, a Clevera czasem użyje.

Co ważne, napar z Clevera jest na tyle smaczny, że ja od dawna nie używam V60 i Kality - jest z tym nieco więcej zachodu, a kawę łatwiej zepsuć. Uproszczona procedura obsługi, bez wagi i termometra:

1. Mielisz kawę
2. Gotujesz w czajniku wodę
3. Stawiasz Clevera na stole, wkładasz papierowy filtr. Fajnie jest go przepłukać gorącą wodą - po prostu zalewasz wodą z czajnika, po czym stawiasz Clevera na szklance/dzbanku. Jak nie przepłuczesz, to nie będzie tragedii, ale warto to zrobić, żeby nie czuć później smaku papieru. Po przepłukaniu Clever wraca na stół.
4. Wsypujesz 4 łyżeczki kawy na szklankę wody.
5. Po jakichś 2 minutach od zagotowania odmierz wodę szklankami w zależności od ilości wsypanej kawy i zalej.
6. Ja czekam zwykle 2-3 minuty. Czas będzie zależał od tego, jak grubo zmielisz
7. Postaw Clevera na szklance/dzbanku i poczekaj aż kawa się przeleje.

Jak już się wkręcisz, to zaczyna się zabawa. Zamiast łyżeczek i szklanek używasz wagi, nie gotujesz wody, używasz termometra, kupujesz młynki za kilka tysięcy złotych, 50 różnych dripperów i tak dalej :)
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Jaki ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Luty 2017, 23:33:40 »
Koledzy jak zwykle, mądrze radzą. Młynek elektryczny + ekspres/clever albo może french press jeszcze bardziej budżetowo.
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline pistolero

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Mr.Clever, Aeropress, Phin, V60, Moka, FP.
  • Młynek: Comandante MK3 IRONHEART, Wilfa 130B, Rhinowares
Odp: Jaki ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Luty 2017, 23:46:11 »
I można Clevera używać z filtrami Hario, tak jak v60. Ja tak robię od czasu do czasu, jak chcę sie pobawić w przelewanie. Wspaniałe urządzenie  :ok:.

Offline eXePL

  • Wiadomości: 6
Odp: Jaki ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Luty 2017, 07:41:22 »
Temat się rozkręca. rozkręcić  lubię. Od razu jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.
Wczoraj kupiłem driper  v60 aby używać w pracy. Zobaczymy co z tego wyjdzie bo jeszcze ie używałem.
Jeśli chodzi o budżet, to nie musi być tanio. Jak trzeba będzie to dołożę choć chyba widzę, że jednak muszę skierować swoj wzrok na dzial młynki i później myśleć co dalej.
Jakby ktoś mia do polecenia jakiś mlynek, który jest jakimś absolutnym minimum to też bym prosił o informacje.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaki ekspres przelewowy z młynkiem
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Luty 2017, 11:18:44 »
Severin czy Nivona poniżej 300 PLN
Dalej Wilfa, potem plejada Baratz. Wybierz który Ci się podoba wizualnie i funkcjonalnie. Jakość przemiału we wszystkich będzie do domowych przelewek adekwatna. Jedynie Severin ma przykrótką skalę. Szczegóły w wątku o młynkach do alternatyw.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi