Autor Wątek: Wilfa, Moccamaster czy coś zwykłego?  (Przeczytany 9203 razy)

Offline adzik

  • Wiadomości: 4
Wilfa, Moccamaster czy coś zwykłego?
« dnia: 02 Styczeń 2017, 13:52:48 »
Cześć,
codziennie rano robię sobie na drogę do pracy przelewy w dripperze Hario. Ale szczerze mówiąc, zajmuje mi to mnóstwo czasu i już powoli mi się nie chce.
A nie daj boże usłyszę "O, to zrób też mi" i wtedy to już płacz ;)

Pierwszy pomysł - kupię zwykły ekspres przelewowy. I faktycznie - w takim Saturnie to sporo różnych modeli stoi i wygląda spoko. Pomijam fakt, że plastik jest stosunkowo kiepskiej jakości, ale takie czasy jednosezonowych urządzeń.
Z drugiej strony patrzę, że na takim Coffeedesku są rózne Wilfy czy Moccamastery za 700zł jak nie więcej. Szarpnąć się?

Znaczy ja wiem na jakim forum jestem i wiem jak poważnie wygląda rytuał robienia kawy przelewowej, więc na pewno warto brać poważny ekspres ;)
Myślę, że lepsze pytanie to - czy ekspres od Phillipsa czy innego Boscha robi kawę dobrą. Nie musi być rewelacyjna, ale niech nie wyjdzie przeparzony kwasior z posmakiem smoły. Czy jest opcja znaleźć coś za... 300-400zł? Bo więcej to za mała różnica i chyba lepiej dołożyć do czegoś "lepszego".

Co będę sypał do środka - najpewniej coś z coffeelabu. Czasami zdarzają się inne palarnie. Ba, ostatnio z braku laku nawet kupiłem sobie dark roast z Dunkin Donuts ;)
Wiem, że zawsze celuję w Brazylio-kostaryki, które są bardziej klasyczne niż kwaśne Kenie. I zdecydowanie to chciałbym móc wyciągać.


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Wilfa, Moccamaster czy coś zwykłego?
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Styczeń 2017, 15:22:27 »
Może być jeszcze clever jeśli ~400ml Ci wystarczy na raz.

A z lepszych rzeczy, to melitta ~500zł i dripper swój podstawisz jaki będziesz chciał, ale ten ich też jest spryty bo otwór jest powyżej najniższych partii mułu.

A czy filips czy inny bosz dadzą radę? pewnie tak, bo konstrukcje podobne. Pytanie tylko o aromat użytych tworzyw i o temperaturę zaparzania, cała reszta to tylko podawanie wody.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Wilfa, Moccamaster czy coś zwykłego?
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Styczeń 2017, 15:43:40 »
Raczej bym się obawiał, że kawa wyjdzie niedoparzona niż przeparzona.

Miałem marketowy ekspres Russel Hobbs link, teraz mam "lepszy" Melitta i faktycznie uważam go za lepszy model, zarówno pod względem obsługi jak i jakości naparu.

Melitta Excellent Steel: link to najtańsza opcja (u sprzedawców sprawdzonych na forum) z ekspresów rekomendowanych przez ECBC. Moja Melitta to bliźniaczy model i jestem bardzo zadowolony.

Jeśli nie boisz się zakupu powystawowych egzemplarzy lub zakupów z niesprawdzonych sklepów, to zerknij jeszcze tutaj:
http://allegro.pl/ekspres-melitta-aroma-signature-deluxe-1007-02-fv-i6267708653.html
http://allegro.pl/melitta-1012-01-aroma-elegance-ekspres-gw-fv-i6356091412.html
http://jupi24.pl/p/339/819875/melitta-1012-01-aroma-elegance-czarny-stalowy-ekspresy-przelewowe-ekspresy-do-kawy-sprzet-agd.html

Te ekspresy także mają rekomendację ECBC. Pełną listę modeli znajdziesz tutaj: ECBC
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline adzik

  • Wiadomości: 4
Odp: Wilfa, Moccamaster czy coś zwykłego?
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Styczeń 2017, 17:44:18 »
Poszukałem najtańszego ekspresu, który mi się podoba, który jest z tych "lepszych" i jest najtańszy jak tylko się da. I metodą eliminacji wybrałem Wilfę Svart Classic.

Czy macie jakieś zdanie o tym ekspresie? Czy decydując się jednak na taki budżet, powinienem wybrać coś innego?

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Wilfa, Moccamaster czy coś zwykłego?
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Styczeń 2017, 17:59:13 »
W 2016 roku wydałem na kawę ponad 2 tys pln ( a kawę piją u mnie 2 osoby) Z tej perspektywy ekspres okazuje się być jednorazowym wydatkiem i to wcale nie najbardziej kosztotwórczym w perspektywie kilku lat...  Tak więc...  Chyba lepiej dołożyć do Moccamaster i że świadomością że to znakomity przelewowiec skupić się na piciu kawy... Kupując taniej zawsze w głowie będzie kołatać się myśl a ciekawe czy w innym eksoresie kawa byłaby lepsza.  Tym bardziej że różnica w cenie to 300 pln a nie 3000 pln

Wysłane z mojego SM-N920C przy użyciu Tapatalka


Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Wilfa, Moccamaster czy coś zwykłego?
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Styczeń 2017, 18:13:00 »
Ja bym Wilfy nie skreślał, a nawet chętnie bym sobie taką kupił.

Rekomendacja ECBC jest. Jak parzysz kawę dla jednej osoby to regulacja przepływu to fajna sprawa. Do Moccamastera można dokupić dripper z regulacją, ale w standardzie go (chyba) nie ma - prosiłbym o weryfikację kogoś, kto takowy ekspres posiada.

Napisz do użytkownika @deskowy Ma w sklepie zarówno Wilfę jak i ekspresy Moccamaster, na pewno doradzi, a może i jakiś rabat się znajdzie :)
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Wilfa, Moccamaster czy coś zwykłego?
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Styczeń 2017, 19:35:05 »


W 2016 roku wydałem na kawę ponad 2 tys pln

Aż sprawdziłem - ponad 4
Cóż, za przyjemności się płaci.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Wilfa, Moccamaster czy coś zwykłego?
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Styczeń 2017, 00:26:27 »
Przelewówki są stosunkowo tanie, nawet te uznawane za topowe (no, może poza paroma wyjątkami, ale to zawsze trafią się skrajności), więc jednak poszedłbym w Wilfę lub Moccamastera. Po pierwsze, są ładne ;) a to też się liczy. Po drugie, sprawdzone. Mają odpowiednią temperaturę parzenia i dobre prysznice, które równomiernie parzą kawę. To jest zasadnicza różnica między nimi, a takimi popularnymi z marketu. Te często leją zbyt gorącą wodą i do tego tylko w jeden punkt.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Wilfa, Moccamaster czy coś zwykłego?
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Styczeń 2017, 12:26:29 »
Mamy w pracy uruchomionego Moccamastera. Ostatnio działa prawie non stop, ale ja patrząc na wykonanie i cenę, to raczej wybrałbym Melittę.
Zawsze można też poszukać używki, najczęściej są w dobrym stanie.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Martin Eden Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Wilfa Svart Classic, FP Bodum, V60, Phin, Bialetti Kitty 6tz, Tygielek
  • Młynek: Wilfa SVART CGWS-130B, Rhinowares
Odp: Wilfa, Moccamaster czy coś zwykłego?
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Styczeń 2017, 14:20:39 »
Długo zastanawiałem się nad wyborem ekspresu przelewowego i po konsultacjach ze sprzedawcą, któremu bardzo dziękuję, przeczytaniu tematów i opinii na forum, kupiłem Wilfę Svart Classic. Dlaczego? Wpłynęły na to następujące czynniki, które moim zdaniem warto wziąć pod uwagę:
- certyfikat ECBC
- 5 lat gwarancji
- cena, którą można z dobrym skutkiem negocjować
- wygląd /podoba mi się/
Czekam na przesyłkę i mam nadzieję, że ekspres będzie mi dobrze służył.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Wilfa, Moccamaster czy coś zwykłego?
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Styczeń 2017, 14:34:51 »
Napisz jakąś recenzję jak już przetestujesz, o przelewowych na forum wciąż (za) mało.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Wilfa, Moccamaster czy coś zwykłego?
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Styczeń 2017, 15:27:54 »
Mamy w pracy uruchomionego Moccamastera. Ostatnio działa prawie non stop, ale ja patrząc na wykonanie i cenę, to raczej wybrałbym Melittę.
Zawsze można też poszukać używki, najczęściej są w dobrym stanie.
:ok:

W pełni popieram.

Przewagi Melitty nad Mocca według mnie to: brak poprzeczki na dripper -- chemex wchodzi bez problemu; znacznie dłuższy czas grzania płyty; efektywniejszy prysznic polewający. Temperatura w obu jest identyczna, czasy podawania wody też. A moją sztukę utrafiłem za możliwie najniższą trzycyfrową kwotę.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Wilfa, Moccamaster czy coś zwykłego?
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Styczeń 2017, 20:33:56 »
@donkiszot za stówkę? ładnie, według mnie przy Moccamasterze dodatkowo płaci się za markę.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Wilfa, Moccamaster czy coś zwykłego?
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Styczeń 2017, 10:22:17 »
:taktak: Takie szczęście w nieszczęściu słabej kultury kawowej w kraju.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Wilfa, Moccamaster czy coś zwykłego?
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Styczeń 2017, 10:36:58 »
gratuluję, też poluję ;)
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi