Autor Wątek: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?  (Przeczytany 29803 razy)

Offline michi99 Mężczyzna

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo
  • Młynek: Eureka Zanith Club 60e, Baratza Vario, Comandante, Timemore Slim
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #15 dnia: 27 Wrzesień 2016, 14:09:35 »
Witam forumowiczów!

Jestem nowy na forum i jak to nowy szukam informacji i porad dotyczących zakupu czegoś lepszego niż mam. Pozwalam podłączyć się pod bieżący wątek, ponieważ też stoję przed dylematem boilerowo-termoblokowym. Byłem już prawie przekonany do zakupu sprzętu z boilerem, bo wszyscy chwalili, jednak bałem się długiego czasu nagrzewania. A tu proszę - Ascaso przechodzi na termoblock w wyższych modelach. Bardzo mnie to ucieszyło i skłaniam się do zakupu. Jednak mam prośbę do obeznanych forumowiczów o wskazanie, czy na rynku są jeszcze inne marki, które stosują z powodzeniem ten sposób podgrzewania wody. Chciałbym mieć wybór, bo do tej pory większość tematów dotyczy wyboru sprzętu z boilerem.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Wrzesień 2016, 15:16:41 »
termoblok stosuje również QuickMill w wielu modelach domowych, najnowsza seria Evolution 70 (8 modeli), i starsze Pegaso, Orione i Retro: http://www.quickmill.it/ita/host-2015-host-2015-quick-mill-mod3230.aspx Ale tanie to to nie jest, najtańsze modele kosztują blisko 4k.

Janusz kiedyś pisał, że w przyszłości ten system grzewczy pojawi się też wśród innych marek. Zagadaj do niego może powie coś więcej na ten temat.
« Ostatnia zmiana: 27 Wrzesień 2016, 15:40:58 wysłana przez grex »

Offline michi99 Mężczyzna

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo
  • Młynek: Eureka Zanith Club 60e, Baratza Vario, Comandante, Timemore Slim
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #17 dnia: 27 Wrzesień 2016, 16:29:49 »
QuickMill - bardzooo ładne, ale jednak troszkę drogie rzeczywiście. Wolałbym nie przesadzać powyżej 3 tyś. z ekspresem.
Za dobrą radą, próbuję zatem zagadać do Janusza w kwestii innych marek z termoblokiem. Jak wygląda konkurencja do Ascaso?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #18 dnia: 27 Wrzesień 2016, 16:40:43 »
Termobloki z reguły są w tanich ekspresach. Natomiast znane firmy, produkujące dobre ekspresy, preferują bojlery.

Offline Boger_PL

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: RS / Ascasso Uno Prof ???
  • Młynek: ?
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #19 dnia: 27 Wrzesień 2016, 17:14:51 »
WS, a czy możesz rozwinąć swoją wypowiedź i wskazać przewagi boilera nad termoblokiem w użytku domowym?
W kawiarni/restauracji - rozumiem. Interesuje mnie jednak realna przewaga przy przerobie tych 2-5 kaw dziennie.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #20 dnia: 27 Wrzesień 2016, 17:52:28 »
Realna przewaga przy przerobie tych 2-5 kaw dziennie

Realnie to różnicy w espresso w filiżance nie widziałem. Jedyne co widać to siłę pary, a raczej mniejszą ilość pary z termobloku. Do niedawna tylko bojler dawał możliwość zabawy z temperaturę (PID) a teraz mamy to już w termobloku (elektroniczny termostat).

Wszystko kwestią tego czego po roku czy dwóch użytkowania będzie ci brakować. Popytaj tych co z Basiców/Arców przesiedli się na HXy ;) Dowiedz się dlaczego i czy widać jakąkolwiek zmianę.
LMWDP #469

Offline michi99 Mężczyzna

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo
  • Młynek: Eureka Zanith Club 60e, Baratza Vario, Comandante, Timemore Slim
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #21 dnia: 27 Wrzesień 2016, 18:12:28 »
znane firmy, produkujące dobre ekspresy, preferują bojlery.

Czemu tak jest? A może chodzi o trwałość?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #22 dnia: 27 Wrzesień 2016, 18:27:58 »
WS, a czy możesz rozwinąć swoją wypowiedź i wskazać przewagi boilera nad termoblokiem w użytku domowym?
W kawiarni/restauracji - rozumiem. Interesuje mnie jednak realna przewaga przy przerobie tych 2-5 kaw dziennie.

Pytanie i uzasadnienie dla mnie trochę bez sensu. Jaka różnica dom, kawiarnia czy też altanka. Liczy się dobra kawa. Najlepiej zapytać producentów renomowanych ekspresów, dlaczego unikają termobloków w swoich konstrukcjach. Jest konkurencja, więc myślę, że chodzi o jak najlepszy efekt w filiżance.




Offline Boger_PL

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: RS / Ascasso Uno Prof ???
  • Młynek: ?
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #23 dnia: 27 Wrzesień 2016, 19:37:07 »
Wybacz, ale bez sensu to jest Twoja odpowiedź bo nie zawiera żadnego argumentu, a której głównym przesłaniem jest "bo tak". Jedynym argumentem, który do tej pory znalazłem jest ten podany przez DrUsagi, czyli wydajność pary.

DrUsagi - to już właśnie wiem z Waszych wcześniejszych wypowiedzi, ale liczyłem, że WS wniesie coś (merytorycznego) do tematu. Raczej podtrzymuję swoje zdanie, że nie jestem na tyle kawoszem, żeby angażować się w przyszłości w wymianę tego ekspresu na coś lepszego. Podchodzę do tematu raczej w taki sposób, że jeżeli w pieniądzach porównywalnych do automatu mogę mieć urządzenie, które pozwoli mi na przygotowanie lepszej kawy, to czemu nie. Kupię chyba jeszcze tylko do zestawu sterownik do gniazdka, żeby ekspres włączał się wcześniej i zdążył się wygrzać od rana i popołudniu, przed powrotem do domu (któryś z opisywanych w wątku poniżej). Nie wiem jeszcze tylko czy warto dokładać jakieś 70 zł na wersję z dostępem przez internet czy pozostać przy zwykłym programatorze z jakiegoś Leroy za 30 zł. Ale to taki OT.

Offline michi99 Mężczyzna

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo
  • Młynek: Eureka Zanith Club 60e, Baratza Vario, Comandante, Timemore Slim
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #24 dnia: 27 Wrzesień 2016, 19:52:17 »
Ok, to na razie wiem o termoblokach w kostrukcjach Ascaso i QuickMill. Ktoś ma jeszcze jakieś propozycje?

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #25 dnia: 27 Wrzesień 2016, 20:43:05 »
artykuł w temacie termoblok vs bojler: http://www.jakiekspres.pl/termoblok/

Kupię chyba jeszcze tylko do zestawu sterownik do gniazdka, żeby ekspres włączał się wcześniej i zdążył się wygrzać od rana i popołudniu, przed powrotem do domu
w odróżnieniu od dużych bojlerów tutaj nie potrzeba na to aż tak dużo czasu, 10-15 min i gorąca jest cała grupa łącznie z kolbą i sitkiem.
« Ostatnia zmiana: 27 Wrzesień 2016, 21:06:32 wysłana przez grex »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #26 dnia: 27 Wrzesień 2016, 20:51:55 »
Biorąc pod uwagę ilość reklam na tej stronie, to bardzo wierzę w ten artykuł, hoho.

Zresztą, temoblok czy bojler, to nie takie hop siup. Cały układ się liczy i warto się zastanowić czy te kilkadziesiąt mililitrów wody będzie w danej konstrukcji za każdym razem wystarczająco i tak samo, i stabilnie gorące. Ot, tyle i aż tyle.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #27 dnia: 27 Wrzesień 2016, 21:00:41 »
Termoblok termoblokowi nie równy. Taki w AEG 120 był mały,  malutki.  W AEG 150 był dwa razy większy,  i to po odpowiednim rozgrzanym maszyny dawało wyraźnie lepszą kawę w filiżance. Ascaso ma jeszcze większy. Tak jak pisze donkiszot,  cały układ się liczy i jego stabilność, która zapewni powtarzalność a nie losowość.
LMWDP #469

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #28 dnia: 27 Wrzesień 2016, 21:04:49 »
Reklam faktycznie jest...a i metoryka nie bardzo...
Zadaj do pytanie tym co mają w tej chwili te nowsze wersje ekspresów STEEL z bojlerami (po 2012 r) i skonfrontuj te wypowiedzi z informacjami od użytkowników ekspresów DREAM z termoblokiem wyposażonym w termostat elektroniczny. Nowy UNO PROF będzie miał termostat elektroniczny a więc przynajmniej zasada działania będzie podobna. Wiadomo - większa grupa, większa i cięższa kolba, inna, profesjonalna dysza pary też swoje uczynią...
Albo zaczekaj aż te modele się pojawią i ktoś któryś kupi. Nawiasem mówiąc już wiem kto...
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline michi99 Mężczyzna

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo
  • Młynek: Eureka Zanith Club 60e, Baratza Vario, Comandante, Timemore Slim
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #29 dnia: 27 Wrzesień 2016, 21:13:42 »
Pozwolę sobie ponowić pytanie do Janusza:
- jakie jeszcze firmy produkują ekspresy z termoblokiem porównywalne z Ascaso: Dream i Steel?
Myślę, że Twoja wypowiedź może być w tym wypadku obiektywna.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi