Autor Wątek: Artykuły, ciekawostki nt. kawy  (Przeczytany 443359 razy)

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #270 dnia: 13 Listopad 2014, 13:24:42 »
Dlaczego zaparzanie temperaturą 82 jest błędem?
I czemu piszecie, że jakieś mielenie do aero jest zbyt grube lub zbyt drobne?

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #271 dnia: 13 Listopad 2014, 14:04:11 »
No własnie, ja zaparzam tym samym przemiałem jak do espresso i często w temp. poniżej 80 stopni.
W młynie: ziarna

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #272 dnia: 13 Listopad 2014, 15:12:06 »
Ja przemiał troszkę grubszy niż espresso. Do tego 75 st. C i całość zamknięta w 1 minutę ( max. 1:20). To jest moja ulubiona wersja. Oczywiście każda wersja jest inna i nie można powiedzieć, że któraś jest gorsza od innej. Ale dziwi mnie odrzucanie niektórych przemiałów przy tak elastycznym urządzeniu jakim jest aeropress :o

Offline piotr Mężczyzna

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropres, Bialetti Brikka, Sama Export, La Cimbali m21
  • Młynek: Dienes, Concept KM5120, Mazzer S.J
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #273 dnia: 13 Listopad 2014, 17:21:38 »
Za to najbardziej uwielbiam AP. Za wiele możliwości eksperymentów z kawą w tym sprytnym urządzeniu doza, czas, grubość przemiału, temperatura po prostu wspaniała zabawa  :D

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #274 dnia: 13 Listopad 2014, 17:24:34 »
No a co z tymi filtrami bo ja własnie jeden suszę i jutro sprawdzę na ile zmienia mi smak kawy.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #275 dnia: 13 Listopad 2014, 17:28:42 »
Ja zmieniałem bo przy moim mieleni (drobnym) filtr się przytykał i trochę bokami kawa szła. Filtry są na tyle tanie że nie ma sensu (moim zdaniem) ich płukać. Co więcej jak chcę klarowniejszy napar to daję 2 sztuki.
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #276 dnia: 13 Listopad 2014, 17:29:54 »
Roger obejrzałem sobie 2 część Zaparzamy czarną kawę! i mam pytanie, dlaczego twierdzicie, że filtr od aeropressa można używać tylko raz choć producent w instrukcji pisze dokładnie odwrotnie?
Teoretycznie można, ale powtarzalności żadnej. No i standardowe pytanie, czy mówimy, że się da, czy mówimy o przepisach mistrzowskich? Na tym drugim poziomie wtórny filtr jest wyczuwalny. Do tego te filtry są tak tanie, że...
Teoretycznie filtr z chemexa też można umyć i nie rozerwać, a jednak nikt tego nie robi, a filtry droższe.

Z całą resztą zdziwień po części się zgadzam. Z jednej strony nie da się w tak krótkim filmie omówić wszystkich wariacji. Z drugiej strony zbyt radykalnie są wygłoszone te zakazy.


A wszystko przez zawody aeropressowe, aeropress stał się dripperem, w którym upatruje się takich samych cech, lekkiej, klarownej, czystej kawy o objętości 200-250ml.

Offline shaqks

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Kawiarka G.A.T Valentine/ Drip Hario 02 / Aeropress / Chemex(NS Aurelia 2)
  • Młynek: Mazzer Luigi Mini(F83e, Anfim Super Caimano, Mazzer SJ)
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #277 dnia: 13 Listopad 2014, 18:05:57 »
na poziomie kawy domowej a nie mistrzostw aeropress będę twierdził, że użyty paru(nawet parunasto) krotnie filtr nadal się będzie nadawał pod warunkiem robienia tej samej kawy i nie wpłynie znacząco na jakoś i smak.. moim rekordem było użycie jednego filtra ok. kilkadziesiat razy(testowałem) i fakt jest taki, że jak filtr ciemnieje to traci swoje właściwości. . a dopóki jest jasny kawie się nic nie stanie.. z filtrami do dripa jest inaczej - są na tyle cienkie, że drobinki kawy zatykają połączenia i trzeba by zmieniać grubość przemiału. Z chemexem nie eksperymentowałem( mam dopiero od miesiąca a eksperymentowałem latem) ale podejrzewam, ze podobnie jak w dripperze. Podsumowując: Przelany gorącą wodą, wypłukany filtr papierowy z aeropressu jak najbardziej nadaje się do wtórnego użytku. . i mimo, że cena tych filtrów jest śmieszna a ja na kawie i tematach z nią związanych nie oszczędzam ( co miesiąc zakupy na parę stów ) to bardzo często w warunkach domowych używam tych samych filtrów parę razy. Co innego w kawiarni, gdzie na takie zabawy nie ma czasu i miejsca.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #278 dnia: 13 Listopad 2014, 18:58:37 »
Może to nie najlepsze miejsce do dyskusji o aeropressowych filtrach. Ale na temat wielokrotnego używania tych filtrów mam inne zdanie niż @Shaqks. Są wytrzymałe, nie można powiedzieć, i nie stanowi to problemu. Ale w miarę używania filtrów zmienia się smak kawy. Moim zdaniem można ich użyć kilka razy. Mam wrażenie, że świeży filtr odcina część kwasków. Ale w miarę używania, gdzieś od ósmego razu, pojawiają się kwaśne nuty, nie mylić z kwaskowatością. Ich spostrzeżenie zależy też od intensywności naparu, pewnie także od konkretnych ziarenek. W mocnym trudniej je wyczuć niż w słabszym. Poza tym z czasem pory w filtrze się zatykają, tak samo jak w każdym innym papierowym filtrze i kawa zamiast przez filtr, ucieka bocznymi otworami. Jej strużki można zobaczyć ściankach filiżanki przy mocniejszym naciśnięciu tłoka.
Testy robiłem w czasach, kiedy aeropressy trzeba było sprowadzać z zagranicy i filtry się oszczędzało. Później z przyzwyczajenia używałem ich po kilka razy, ostatnio już nie zawracam sobie tym głowy.

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #279 dnia: 13 Listopad 2014, 23:05:45 »
jejku, jeszcze żaden filmik nie wywołał takiej dyskusji :)
A co do filtrów to większość zostało już napisane wyżej.

W przyszłym tygodniu powinien pojawić się kolejny filmik  :kawa:
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #280 dnia: 14 Listopad 2014, 06:45:23 »
To dobrze, to znaczy że oglądamy uważnie!  :)
Poza tym, że złagodziłbym nieco te stwierdzenia z "Nie robić" na "Lepiej będzie" czy "Można ale" to filmik jest bardzo fajny - dynamiczny, spoko muza, wyluzowani aktorzy (to z castingu? :evil:) i sprawny montaż. Super, że ktoś powiedział coś o błędach przy użytkowaniu aero. Panowie - dobra robota  :kwiat:

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #281 dnia: 14 Listopad 2014, 09:43:28 »
... i tak najlepsza jest końcówka :) niestety nie wszystko nadało się do publikacji, a przy tym filmiku było najbardziej wesoło.

Tak, aktorzy z castingu :) jeszcze pozostała tajemnicza dwójka i dwie metody.
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #282 dnia: 14 Listopad 2014, 10:17:56 »
gdzie te filmiki bo ich znalezc nie potrafie?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #283 dnia: 14 Listopad 2014, 10:19:56 »
Na kanale Acesoria Baristy.pl na youtube i oczywiście FB:
https://www.youtube.com/channel/UCcSC-356uh4J-k3KIJlrxgQ

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #284 dnia: 14 Listopad 2014, 13:33:59 »
Tak, aktorzy z castingu
Chyba z cuppingu. ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi