Autor Wątek: Prawdziwa czekolada  (Przeczytany 306079 razy)

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #660 dnia: 02 Kwiecień 2017, 19:10:22 »
Niestety wiem o czym mówisz, miałem taki okres w życiu, że po jednej kostce, noc nie przespana  ;) jeśli masz pod ręką L-teaine, to nieraz może pomóc, a i taka ciekawostka, w niektórych kulturach kakao było-jest używane ceremonialnie, w podobieństwie do ceremonii z zastosowaniem enteogenów, "roślin mocy"  :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #661 dnia: 26 Czerwiec 2017, 15:23:57 »
Nikt jeszcze nie napisał o tym? Jak co roku Academy of Chocolate, instytucja promująca rzetelną czekoladę, zorganizowała konkurs dla producentów czekolady. Pewnie pamiętacie, że rok temu Jakub Piątkowski zdobył złoty, srebrny, brązowy medal za trzy tabliczki. W tym roku zdobył trzy brązowe medale. Oprócz tego, Manufaktura Czekolady (Chocolate Story) zdobyła jeden brązowy medal za tabliczkę swojej Porcelany.

Nie wyobrażam sobie technicznych aspektów testowania czekolady w takiej ogromnej ilości, jaką zgłoszono do tego konkursu. Organizatorzy zostali zasypani setkami czekolad z różnych stron świata. Wydawanie werdyktów w tej czekoladowej branży musi być znacznie trudniejsze niż w przypadku kawy, bo rzecz jest jeszcze bardziej złożona niż cuppingowa zalewajka...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #662 dnia: 01 Grudzień 2017, 16:58:31 »
Wróciłem ostatnio do Manufaktury Czekolady. Kupiłem 100% Ghana, 85% Kolumbia, 70% Ekwador. Ta pierwsza tabliczka świadczy o ciemnym raczej paleniu, bo w zasadzie ciężkie to tylko wrażenia, gorycz, wcale kwaskowatości. Ta druga okazała się bardzo dobra, a trzecia zbyt już słodka ;). W sumie firma bardzo się rozwija, aczkolwiek w stronę bardziej popową niż dla koneserów...

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #663 dnia: 01 Grudzień 2017, 18:00:01 »
@Antonio, a jak Wasza przygoda z czekoladą? Kiedyś coś, czy raczej jako ciekawostkę to potraktowaliście?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #664 dnia: 02 Luty 2018, 20:51:42 »
Ela kazała mi się zabierać z czekoladowymi urządzeniami :(. Life is brutal ;). Choć są tylko laboratoryjne, zapach ciepłej masy czekoladowej jest niezwykle intensywny i odurzający. Kawa przy czekoladzie jawi się chyba tak samo jak herbata przy kawie ;). Może kiedyś, przy sprzyjających okolicznościach... Czekolada, kakao, "bean to bar" to znacznie trudniejsze przedsięwzięcie, również znacznie droższe i bardziej ryzykowne niż kawowe przygody.

Może dlatego znowu się trochę rozczarowałem tabliczką z Manufaktury:



Jest tu opis smakowy. Czytasz w nim o aromatach kwiatów i orzeźwiających owocowych wrażeniach. Od razu myślisz sobie, że będzie to kwaskowate niczym kawa z Kenii :). Nic z tego: smak wcale nie jest kwaskowaty, w dotyku tekstura jest gruba, chrzęszcząca między zębami... Tylko zapach jest słodki, owocowy, a smak raczej gorzki i słodki ;).

Pamiętacie może czeską Ajala, której tabliczki były przez jakiś czas w naszym sklepie? Teraz ich tabliczki są jeszcze piękniejsze, bo wychodzą z odlotowych foremek. Zanim nie trafiłem do Ajala, znaliśmy już inną czeską manufakturę czekolady -- Jordi's Chocolate. Oni też robią kawał dobrej roboty, są nawet bardziej pro. Wkrótce parę ich tabliczek będzie można dostać w naszym sklepie.
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2018, 21:05:56 wysłana przez Antonio »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #665 dnia: 08 Luty 2018, 14:12:23 »
Ostatnio dużo kawy pijam, zima w pełni, więc moja żądza czekolady urosła do monstrualnych rozmiarów. Wczoraj kupiłem najbardziej "rozsądną" czekoladę z Lidla. Rozsądną, czyli 46% kakao i laskowe orzechy... Akurat taka tylko była. Smak kajmaku, słodycz i zamulenie -- tak w skrócie to wygląda. Na szczęście dziś przyjechała paczka z Hradec Kralove, wkrótce będzie w naszym sklepie. Na razie spróbowałem Surykatki:



Jest to ich bestseller -- niebo w gębie ;).

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #666 dnia: 08 Luty 2018, 14:54:28 »
Taka czekolada z orzechami pewnie już mleczną była, ciężko to porównywać do wyrobów składających się tylko z kakao i cukru.

Osobiście czekam na rubinową czekoladę.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #667 dnia: 08 Luty 2018, 14:57:41 »
Ludzie z manufaktur B2B raczej sceptycznie i z politowaniem przyjęli to "odkrycie" ;).

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #668 dnia: 08 Luty 2018, 15:07:34 »
Moja młoda latorośl, płci wiadomej, jest oczywiście innego zdania ;)

W czekoladach z manufaktur przeszkadza mi jedynie cena.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #669 dnia: 08 Luty 2018, 15:10:26 »
Cena jest adekwatna mimo swojej wymowy... Albo tania lipa albo droga smakowitość. Ciężko chyba rozwinąć taką rzetelną produkcję czekolady, biorąc pod uwagę takie ekonomiczne aspekty. Masowa produkcja badziewia opłaca się bardziej. Dziś rano słuchałem w radio jak zaproszono jakiegoś eksperta z firmy Wedel. Przedstawiono go jako najbardziej utytułowanego czekoladnika... Rany, a ten "nasz" Wedel to bardzo słaba jakość :(.
« Ostatnia zmiana: 08 Luty 2018, 15:43:05 wysłana przez Antonio »

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #670 dnia: 08 Luty 2018, 17:34:44 »
Oczywiście, że cena jest adekwatna, niemniej tanio nie jest, raczej produkt ekskluzywny. Wedel to nie jest słaba jakość, to synonim g... w ładnym opakowaniu ;) We wspomnianym Lidlu można dostać naprawdę dobre czekolady MLECZNE, bez sztucznych aromatów czy utwardzaczy (tylko kakao, mleko, cukier, aromat naturalny).

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #671 dnia: 08 Luty 2018, 18:09:44 »
Zgadzam się. Wiesz, też chciałem użyć tego określenia w stosunku do Wedla ;). Czasami zaglądam do kawiarni-czekoladziarni Wedla i pojąć nie mogę jak to działa. Wszystkie produkty są denne...

Offline dandy

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 352
  • Ekspres: NS Musica, Aeropress, Grindripper, Slowpresso
  • Młynek: ECM S 64, Comandante
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #672 dnia: 08 Luty 2018, 21:10:50 »
Gdy teraz wspominam ile niegdyś wciągnąłem wedlowskiej "Jedynej" robi mi się niedobrze :ohyda:
Z tanich czekolad ostatnio najwięcej przyswajam Premium Luximo 85% z Biedrony, skład: miazga kakaowa, cukier, lecytyna, ekstrakt z wanilii. Żadne to premium ma się rozumieć, ale wchodzi lepiej niż lidlowskie świństwo 81%. Robi to to jakieś "Milano" z Przeźmierowa, cena zwala z nóg - 2,99zł :D

Offline dehado Mężczyzna

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Compak K6 PB
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #673 dnia: 09 Luty 2018, 09:52:39 »
W mieście widzę że Wawel ostatnio dość mocno postawił na reklamę. Jednym z tych produktów jest Wawel 90% Cocoa Czekolada gorzka extra, skład całkiem niezły: miazga kakaowa (miejsce pochodzenia: Afryka), kakao o obniżonej zawartości tłuszczu, cukier, tłuszcz kakaowy, emulgator: lecytyny (z soi).

Offline dandy

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 352
  • Ekspres: NS Musica, Aeropress, Grindripper, Slowpresso
  • Młynek: ECM S 64, Comandante
Odp: Prawdziwa czekolada
« Odpowiedź #674 dnia: 09 Luty 2018, 10:26:10 »
Nie toleruję w czekoladzie kakao o obniżonej zawartości tłuszczu od kiedy spróbowałem pełnowartościowego (ponad 20%) tak o w postaci proszku. Polecam zwłaszcza Van Houten :pycha:
Zna ktoś hiszpańskie czekolady Eureka?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi