Autor Wątek: Termometr w grupie E61  (Przeczytany 33002 razy)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Styczeń 2016, 20:00:24 »
systemy 2B/E61 są prymitywne
Nie prymitywne tylko urzekająco proste. Stworzone genialnie do osiągnięcia celu — jak koło czy młotek.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Styczeń 2016, 10:26:27 »
W stosunku do mojego poprzedniego pomiaru zauważyłem pewne zmiany:
- grupa "w czasie postoju"rozgrzewa się do wyższej temperatury (dawniej max 99*C teraz może być ponad 100)
- następuje szybszy spadek temperatury, co przekłada się na krótsze flushe
- poprzednio po flushu i zapięciu kolby temperatura wskazywana wciąż spadała, teraz ulega pewnym wahaniom +-1*C ale nie obserwuję ciągłego spadku
Muszę sobie wygospodarować godzinkę czasu i pobawić się flushami żeby poobserwować jak wyglądają zmiany temperatury dla róznych sytuacji.

I jeszcze ogólnie, żeby się przyczepić  ;)
- trochę małe przyciski i ciężko działające - przy większych palcach niezbyt wygodne
- cały sprzęt wygląda na delikatny, nie wiem jak z trwałością
- kluczyk nieco zbyt gruby w stosunku do grubości nakrętek

Natomiast pomiar jest szybki, całość wygląda bardzo estetycznie. No i cena zdecydowanie akceptowalna ;-)

Offline Jacek Mężczyzna

  • Wiadomości: 106
  • Ekspres: Profitec PRO 700, Kalita 185, V60, Acaia Pearl
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Styczeń 2016, 16:17:05 »
Na mojej maszynie wygląda to tak. (trochę kręciłem temp. na kotle przez te ostatnie dwa dni)
Po wygrzaniu ekspresu, termometr na grupie pokazuje mi przeważnie 84,6  (potrafi ta temperatura się  bujać plus minus 0,5 stopnia).
Flush to u mnie tylko "opłukanie" prysznica i ognia.
W trakcie ekstrakcji temperatura pokazywana na cyferblacie termometru to 88,6 - 89.4 C.
Raz widziałem "zarzut temperatury" do 92 stopni w trakcie.  Generalnie temp utrzymuje się w przedziale takim jak wyżej napisałem.
« Ostatnia zmiana: 11 Styczeń 2016, 16:19:52 wysłana przez Jacek »
If you think you can, you can. And if you think you can't, you're right.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Styczeń 2016, 17:16:55 »
W stosunku do mojego poprzedniego pomiaru zauważyłem pewne zmiany:
- grupa "w czasie postoju"rozgrzewa się do wyższej temperatury (dawniej max 99*C teraz może być ponad 100)
- następuje szybszy spadek temperatury, co przekłada się na krótsze flushe
- poprzednio po flushu i zapięciu kolby temperatura wskazywana wciąż spadała, teraz ulega pewnym wahaniom +-1*C ale nie obserwuję ciągłego spadku
Muszę sobie wygospodarować godzinkę czasu i pobawić się flushami żeby poobserwować jak wyglądają zmiany temperatury dla róznych sytuacji.

I jeszcze ogólnie, żeby się przyczepić  ;)
- trochę małe przyciski i ciężko działające - przy większych palcach niezbyt wygodne
- cały sprzęt wygląda na delikatny, nie wiem jak z trwałością
- kluczyk nieco zbyt gruby w stosunku do grubości nakrętek

Natomiast pomiar jest szybki, całość wygląda bardzo estetycznie. No i cena zdecydowanie akceptowalna ;-)

Mowisz o swojej srubie (ktora mam tez w Julce) czy tylko o zabawach tym termometrem?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Styczeń 2016, 18:58:22 »
Termometr w stosunku do śruby. ;)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #20 dnia: 25 Styczeń 2016, 14:30:27 »
Ja dziś z ciekawości sprawdziłem co się stanie jak grupę opatulę ręcznikiem. Po 10 minutach termometr pokazał 2.5C więcej niż bez ręcznika.

Ot taka nieznacząca ciekawostka  :hihihi:
LMWDP #469

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #21 dnia: 25 Styczeń 2016, 19:06:37 »
Zgadza się, miewam odwrotne testy -- ekspres stoi na blacie przy oknie, po jego otwarciu termometr potrafi zjechać nawet dyszkę w dół.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #22 dnia: 16 Luty 2016, 09:34:50 »
Jakieś updaty odnośnie śruba vs termometr?

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #23 dnia: 16 Luty 2016, 15:52:27 »
Dzięki temu że mam termometr w grupie, zaobserwowałem różnie w temperaturach gdy założony jest zwykły druciany prysznic i IMS 200. Oprócz lepszej dystrybucji wody, IMS 200 ma mniejszy przepływ i działa jak kryza a co za tym idzie wahania temperatury są mniejsze, ekstrakcja przebiega stabilniej.
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #24 dnia: 16 Luty 2016, 18:00:16 »
Dzięki koledze @Antonio miałem możliwość głębszej analizy.
Otrzymałem  wraz z pyszną kawką termofilter, którym mogłem mierzyć temperaturę na ciastku podczas ekstrakcji.

Oto on:



Po dokładnym oczyszczeniu ekspresu przystąpiłem do pomiarów.

1 test to PID 100'C z wyłączonym DB

   

Pomiary co 5 minut. P oznacza ekstrakcję.

Kolejne testy wychodziły praktycznie identyczne więc wrzucam jeszcze jeden dla porównania.


Myślałem że podłączenie DB będzie miało wpływ na szybkość rozgrzewania ekspresu ale tutaj wydaje mi się że nie ma to większego znaczenia.

PID również 100'C i pomiary co 5 minut.




Kolejna sprawa-chciałem zobaczyć jak PID odzwierciedla temperaturę na grupie i tym samym wygląda to następująco:



Moje wnioski, po krótkiej analizie, średnio różnice termometru na grupie i ciastku  to 1'C więc wiarygodność grupowego termometru jest jak najbardziej akceptowana.

Tabele dołączone do ekspresu mijają się nieco z prawdą i raczej wolę swoje pomiary niż sugerowane przez producenta...

Zbiorcze porownanie:



Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #25 dnia: 16 Luty 2016, 18:18:09 »
To na ile masz teraz PID? 110?
W młynie: ziarna

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #26 dnia: 16 Luty 2016, 18:38:52 »
Teraz mam 108, chociaż cały czas mnie zastanawia tabela z instrukcji, co ma wpływ na takie różnice, albo w jaki sposób oni to mierzą... Nie wiem też na ile dokładne są takie moje pomiary, a nie chcę szaleć z temperaturami. 106 używałem przez większość czasu, aż do problemów z Audunem. Podwyższyłem do 108 i było lepiej.
W instrukcji podawane są temperatury na grupie są mierzone w warunkach 19`C, ja w domu mam o te 3`C więcej, ale to raczej powinno mieć odwrotny efekt niż powyższy.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #27 dnia: 17 Luty 2016, 14:09:38 »
Jak czytasz te wykresy w większości widzę różnicę 10 stopni...

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #28 dnia: 17 Luty 2016, 14:24:52 »
Skrót myślowy - 1 stopień różnicy jest podczas parzenia - tj między grupą a ciastkiem. To, że widzisz 10`C to kwestia tego, że przy rozgrzewaniu grupa nie rozgrzewa się tak samo jak "kawa" w zapiętej kolbie.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #29 dnia: 29 Sierpień 2016, 17:16:56 »
Czy spośród posiadaczy termometru E61-Korea jest ktoś kto wykrecał termometr ze śruby mocującej?
U mnie wygląda to tak.

Te kabelki są muśnięte ledwo co białym smarem - jak sądzę to jakaś pasta termoprzewodząca, coś jak w laptopach pod radiatorem?
Czy u Was też tak skąpo? Nie powinna ta przestrzeń w którą wchodzą te kabelki być wypełniona taką pastą?
Bez pasty to kabelki są luźno zamknięte w metalowej tuleji..nie wiem czy wtedy pomiar jest wystarczająco szybki i dokładny.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi