Autor Wątek: Backflushing - zawór trójdrożny  (Przeczytany 9524 razy)

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Backflushing - zawór trójdrożny
« dnia: 30 Wrzesień 2015, 20:45:17 »
Na jakiej zasadzie działa zawór trójdrożny? Jakie warunki muszą nastąpić, aby się otworzył? Mam taki problem, że w trakcie backflush'ów się on nie otwiera, albo otwiera się z opóźnieniem, albo co jakiś 3 raz.
Sama czynność wygląda w moim wypadku tak: wpinam pf'a ze ślepym sitkiem, włączam pompę, czekam aż sitko się napełni, następnie 5 sek go przytrzymuje, i potem wyłączam pompę. Zawór raz zadziała, a raz nie. Jak nie działa to włączam pompe jeszcze raz na 5 sek i znowu wyłączam. Tak na 5 wł/wył. pompy zawór załapie zwykle raz lub dwa. Jak nie działa, to oczywiście w sitku robi się ciśnienie i nie umiem odpiąć kolby...

Coś robie źle? Szkoda mi ekspresu jeśli miałbym go uszkodzić... Dodam oczywiście, że w trakcie normalnej ekstrakcji kawy, zawór zawsze działa...

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Backflushing - zawór trójdrożny
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Wrzesień 2015, 21:38:23 »
5 sek, to za długo.
Wyłączaj po 1-2 sek, od zbudowania ciśnienia.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Backflushing - zawór trójdrożny
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Wrzesień 2015, 23:55:01 »
różnica w czasie 5, a 2s ma takie znaczenie?
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline loock Mężczyzna

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 93
    • Palarnia Kawy, Sklep z Kawą & Serwis
  • Ekspres: na prąd i wode
  • Młynek: też na prąd :D
Odp: Backflushing - zawór trójdrożny
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Październik 2015, 01:16:40 »
Nie ma znaczenia, można trzymać i dłużej. W tym ekspresie ciśnienie na pompie jest dużo za wysoko ustawione...Co to za ekspres?

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Backflushing - zawór trójdrożny
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Październik 2015, 06:34:55 »
NS Oscar, seryjny bez opv. Z tego co wiem, neplex powinien otworzyć się przy ok 14 barach, ale szczerze mówiąc, to tego nie sprawdzałem.

Offline loock Mężczyzna

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 93
    • Palarnia Kawy, Sklep z Kawą & Serwis
  • Ekspres: na prąd i wode
  • Młynek: też na prąd :D
Odp: Backflushing - zawór trójdrożny
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Październik 2015, 08:28:59 »
A on jest bez regulacji? 

Wyczyściłeś zawór elektromagnetyczny w środku? Możliwe, że jest zaklajstrowany. Innej przyczyny na to nie ma, albo za wysokie ciśnienie nie pozwala ruszyć tłoczka w zaworze albo zawór brudny. Norma przy wibracji bez opva, albo z opvem skreconym na maxa/zakamienionym...

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Backflushing - zawór trójdrożny
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Październik 2015, 09:43:29 »
Neplex nie ma regulacji i dodatkowo jest po "ciepłej" stronie zaraz przed grupą (pkt 11 na schemacie), ale nie powinno to mieć znaczenia.

Zaworu nigdy nie traktowałem żadną chemią, po zakupie jedynie rozebrałem prysznic i wszystko przeczyściłem szczoteczką, bo był cały w osadzie kawowym. Backflush był do tej pory robiony wodą, tak raz w tygodniu (ekspres mam niecały miesiąc).

Po normalnej ekstrakcji zawór zawsze się otwiera bez problemu, więc jak rozumiem problemem jest za duże ciśnienie i prawdopodobnie niedziałający zawór awaryjny (11)? Dzisiaj sprawdzę, czy działa, bo to w sumie rurka biegnąca do tacki ociekowej. Pytanie tylko czy mogę w ten sposób rozwalić pompę (w momencie kiedy będzie chodzić na ślepym sitku za długo)?

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Backflushing - zawór trójdrożny
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Październik 2015, 12:13:07 »
No widzisz, za duże ciśnienie, a jak byś obciążał pompę 1sek zamiast 5sek, to nie nabiła by za dużego ciśnienia.
Zawór awaryjny może być sprawny ale jeśli jest nieuregulowany, to może działać na dużym ciśnieniu.
Na pewno nie zaszkodzi wszystko rozebrać i wyczyścić.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Backflushing - zawór trójdrożny
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Październik 2015, 20:06:37 »
No i pomierzylem ciśnienie i macie rację, zawór awaryjny neplex nie działa i ciśnienie jest nabijanie na ponad 15 barów. Tym sposobem na ślepym sitku "zatyka" zawór trójdrożny.
Teraz moje pytanie brzmi co grozi pompie kiedy pracuje w takich warunkach? Np w momencie kiedy pracuje na ślepym sitku przez 5sec na tak dużym ciśnieniu? Można w ten sposób uszkodzić ekspres?

Offline loock Mężczyzna

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 93
    • Palarnia Kawy, Sklep z Kawą & Serwis
  • Ekspres: na prąd i wode
  • Młynek: też na prąd :D
Odp: Backflushing - zawór trójdrożny
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Październik 2015, 20:19:29 »
Oczy co najwyżej i ściany poplamić ;)

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Backflushing - zawór trójdrożny
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Październik 2015, 20:28:13 »
Pytam dlatego, że czasem w czasie czyszczenia, ekspres zbuduje ciśnienie zanim zdążę zareagować i ten cholerny zawór się nie otworzy, a ja zostaje z zaklinowanym portafiltrem w grupie. Wtedy musze uruchamiać pompę raz za razem licząc że zawor zaskoczy (dzieje się to zwykle za 3-4 razem). Wtedy pompa pracuje na maksa i bałem się ze to nie zdrowe dla niej.

Offline loock Mężczyzna

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 93
    • Palarnia Kawy, Sklep z Kawą & Serwis
  • Ekspres: na prąd i wode
  • Młynek: też na prąd :D
Odp: Backflushing - zawór trójdrożny
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Październik 2015, 20:54:51 »
Pytałeś o ekspres czy samą pompę? Nic się nie powinno stać ani jednemu ani drugiemu. Tak czy siak coś by wypadało z tym zrobić, bo to normalne nie jest...wykręć ten zawór nadmiarowy, nagrzej troche jakimś palnikiem i rozkręć, sprawdż czy kanalik doprowadzający do niego wode jest drożny...a najlepiej to go zmień na uczciwego opva

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Backflushing - zawór trójdrożny
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Październik 2015, 21:31:22 »
Ekspres jako całość, pompa jako konkretny element który może się popsuć, w końcu bez pompy reszta nie działa :) pobawie się w weekend, dam znać jak poszło.

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Backflushing - zawór trójdrożny
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Marzec 2016, 20:39:12 »
Odgrzebię stary wątek, bo się okazuje że NS wciąż powiela te same schematy. Oscar II też bez OPV, dzisiaj robiłem pierwszy backflush i o zgrozo za długo trzymałem pompę (10 sekund wg instrukcji Caffiza), no i ku moim zdumieniu trójdrożny się nie otworzył. Musiałem poczekać aż ciśnienie spadło i dopiero zawór otworzył się - bo nabiłem takie ciśnienie, że PF nie szło odkręcić. Później krótkimi pompowaniami przepłukałem już nie doprowadzając do nabicia zbyt dużego ciśnienia, ale strach był.
Na elektrosie pojawił się już OPV do Oscara II, ale czekam aż odpiszą co jest potrzebne do instlacji.

Offline maxwell

  • Wiadomości: 128
  • Ekspres: Isomac Amica, Arrarex Caravel
  • Młynek: Astoria Beretta, Mahlkönig Vario
Odp: Backflushing - zawór trójdrożny
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Marzec 2016, 20:53:44 »
Czyli w skrajnym przypadku można mieć na ciastku 15 bar, skoro zawór nadmiarowy (jeśli w ogóle jest) działa jak zwykła zaślepka. Te oszczędności producenta ...  :Bicz:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi