Autor Wątek: Kawiarnie w Lublinie  (Przeczytany 23014 razy)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Kawiarnie w Lublinie
« dnia: 11 Maj 2013, 12:32:17 »
Choć lubelska mapa kawowa jest bardzo uboga, to można znaleźć coś dla siebie.

Póki co, pod względem espresso, jak dla mnie, prym wiedzie Cafe Velo, róg Chopina i Sądowej. Mają dobre ziarna - ichnią mieszankę, 100% arabica, robiona podobno dla nich przez Johana&Nystroma (można kupić też u nich te ziarna za.... 120zł/kg. mniejszych paczek nie ma) oraz w drugim młynku z reguły jest albo FTO od J&N albo YardDog, także J&N.

Co do pierwszej, szalu ni ma, ale nie można narzekać - poprawne, esencjonalne espresso, bez zaskoczenia in plus czy in minus. Drugi młynek, no to w zależności na co trafimy, wiadomo. Przede wszystkim owocowo, bardzo smacznie, choć sądzę, że można by ciut więcej wyciągnąć z tych ziaren.

bardzo smaczne przekąski - ciasta, tarty, lunche itp.

Druga opcja w Lublinie będzie niebawem otwarta - róg Okopowej i Narutowicza, były salon T-Mobile/Era - Kap Kap Cafe. I to będzie w końcu prawdziwie kawowa kawiarnia w Lublinie - zarówno espressowo jak i alternatywnie, założone przez kawoszy. z moich informacji wynika, że w espressowym młynku będzie leżało coś polskiego, a alternatywy mają być świeże, z częstymi zmianami. Myślę, że otawrcie to kwestia tygodnia - dwóch.

Jeszcze jest Trybunalska, na starym mieście, ale nie miałem okazji tam pić, więc wypowiadać się nie będę.

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Kawiarnie w Lublinie
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Maj 2013, 13:46:29 »
Natalia z Cafe Trybunalska wygrała wczorajszy Mleczny Dżem w Krakowie (w 2 eliminacji występował w roli głównej tulipan).
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Kawiarnie w Lublinie
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Maj 2013, 21:44:18 »
Nawet nie wiesz @Poe jak się wstrzeliłeś czasowo z "gotowcem" dla mnie o Lublinie. Powinienem we wtorek lub środę mieć o którymś ze wspomnianych punktów własne zdanie :)
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Kawiarnie w Lublinie
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Maj 2013, 07:25:04 »
Cieszę się :D


Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Kawiarnie w Lublinie
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Maj 2013, 23:19:19 »
Teraz już śmiało mogę potwierdzić słowa "przedmówcy" dotyczące Cafe Velo; mały, zgrabny lokalik z klimatem, dla klientów wifi free (wpadłem, jak po ogień i jeszcze musiałem popracować, więc się przydało); super wyglądające ciasta i smaczna tarta (skusiłem się na ananasową); faktycznie kawa w 2 młynkach (w większym firmowa mieszanka); może za tydzień spróbuję kawy z mniejszego młynka ;)
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline dandy

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 352
  • Ekspres: NS Musica, Aeropress, Grindripper, Slowpresso
  • Młynek: ECM S 64, Comandante
Odp: Kawiarnie w Lublinie
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Maj 2013, 23:48:31 »
... Kap Kap Cafe. I to będzie w końcu prawdziwie kawowa kawiarnia w Lublinie - zarówno espressowo jak i alternatywnie...

Nie no, aż tak źle w Lublinie to nie jest :) Caffe Trybunalska była i jest prawdziwą kafeją z zacnymi ziarnami (teraz mają fajne single z Kofi Brand i Coffee Proficiency), dobrym ekspresem (Aurelia II), aeropresem, dripem, chemexem i kompetentną obsługą. Kap Kap Cafe otwierają właśnie jej byli bariści - Konrad i Andrzej, którzy niedawno odeszli z Trybunalskiej.
W Velo byłem w piątek, Yard Dog 5.0 (wiadomo Johan & Nystrom) się skończył, teraz w małym młynku jest inny blend z tej renomowanej palarni - Espresso 5 Estate Organic, mocno kwaskowy-cytrusowy. Ma być też u nich do kupienia w opak. 500g. Pochwalić należy ceny: espresso 5 zł, doppio 7 zł. Ekspres: Vega. Metod alternatywnych brak. Niestety z baristkami Velo o kawie za bardzo się nie pogada... Byłem zdumiony gdy podczas mojej tam pierwszej bytności moje pytanie co mają za kawę wzbudziło u baristki konsternację i w odpowiedzi usłyszałem, że "chyba jakąś hiszpańską", a nazwę Johan & Nystrom zdawała jej się nic nie mówić. Poszła dopytać na zaplecze i okazało się, że jednak Johan & Nystrom :) Później też miewałem nieraz wrażenie, że to nie kawa jest w Velo najważniejsza. Ciasta i tarty rewelacyjne.
Warto wdepnąć też do Kawki na Okopowej, której największymi atutami są dobre ziarna z Java Coffee Company, baristka, która parzy je całym sercem i całą duszą swoją oraz klimat lokalu.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Kawiarnie w Lublinie
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Maj 2013, 18:45:18 »
Kap Kap otwierają po weekendzie (tj. w tygodniu po 19.05) :))

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Kawiarnie w Lublinie
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Maj 2013, 22:47:32 »
Byłem dzisiaj w Caffe Trybunalska (niestety nie zastałem Natalii; ale co ja bym zrobił gdyby była – pewnie bym wpadł w panikę :redface:). Koniec żartów – piłem espresso z ich mieszanki (podobno flagowej) i mnie bardziej smakowało, niż w Cafe Velo (czułem ziarna z Brazylii, tym bardziej, że teraz coś podobnego piję w domu), dla równowagi (wzrokowo oceniając – ciasta w Velo lepsze), no dobra skusiłem się na tartę malinową z białą czekoladą ;). Można było jeszcze wybrać single z „warszawskich palarni”. Obsługa przemiła i naprawdę kompetentna, sporo informacji można uzyskać (jeśli ktoś chce słuchać). Espresso bodaj 5,50 zł - nie pamiętam dokładnie, bo już przed wejściem do Trybunalskiej miałem deficyt czasu. Warto zajrzeć – niekoniecznie „na jednej nodze”, jak ja to zrobiłem.
Dziękuję @dandy za polecenie  :kwiat:
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Kawiarnie w Lublinie
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Maj 2013, 22:56:03 »
Od wczoraj czynne jest Kap Kap Cafe i mocno trzymam kciuki za chłopaków : ) Jest naprawdę zacnie, mnóstwo pasji, sporo świetnych ziaren dripowych, w espresso Brazylia od lubelskiego Kaffe, niezłe.

Wczoraj posilałem się tam dripem od Tima (Etiopia) i syfonem z berlińskim Salwatorem.

I pyszne brownies :D

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Kawiarnie w Lublinie
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Maj 2013, 23:14:03 »
Może następnym razem  :kawa:; pewnie za kilka tygodni najwcześniej (chwilowo wystarczy mi tej trasy)
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Kawiarnie w Lublinie
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Grudzień 2013, 22:22:55 »
Troszkę zaniedbałem ten wątek.

Ale do rzeczy. w lublinie kawiarnianie nic się nie zmieniło, nic nie przybyło ciekawego. Ale sporo się dowiedziałem w sprawie kawiarni Kap Kap, o której pisałem ostatnio, że się.... otwiera ; )

Od tamtej pory, cóż, jestem codziennym bywalcem, z Andrzejem i Konradem jestem na dobrej i przyjacielskiej stopie, łącznie z tym, że chwilami zastępowałem jednego albo drugiego za barem, ziarna świeże, smaczne, przede wszystkim z brytyjskiego Workshopu + mniejsze ilości z innych palarni, czy to polskich, czy to pojedyncze paczki np. ode mnie, gdzieś z podrózy czy od znajomych.

Lokal zbiera bardzo dużo pozytywnych opinii, wypracowali sobie grono stałych klientów, a i nowi ciągle przybywają.

Oprócz podstawowej rzeczy w menu, czyli kawy (espresso i pochodne + szeroka gama alternatywy - aero, drip, chemex (papier lub filtr Kony), syfon) i napojów Fritza, w witrynce znajdziemy wypieki od kazimierskiej cukierni Sarzyńskich oraz lubelskiej cukierni, bardzo dobrej, Czekoladowy. + kanapki i tosty.

No :)

Zdecydowanie 11/10 w mojej ocenie.

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Kawiarnie w Lublinie
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Kwiecień 2014, 21:45:04 »
Byłem dzisiaj w Kap Kap.
Faktycznie OK
piłem dopio - "singiel z Etiopii" - bardzo mi smakował
o dziwo wszystkie stoliki były zajęte  :ok:
trochę mało wypieków - nie skusiłem się  ;)
Generalnie - b. fajny lokal
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawiarnie w Lublinie
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Wrzesień 2015, 21:45:43 »
I Lublin dodany. I również tutaj prośba o sprawdzenie czy wszystko nadal jest godne polecenia, a może coś nowego powstało?

Offline dandy

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 352
  • Ekspres: NS Musica, Aeropress, Grindripper, Slowpresso
  • Młynek: ECM S 64, Comandante
Odp: Kawiarnie w Lublinie
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Wrzesień 2015, 08:34:14 »
W Lublinie nada rządzi Kap Kap Cafe, które działa też na Kulturalnym Targu Biesiadnym przy Domu Kultury LSM.
Na Grottgera 8 organizuje się Cafe Mari.
A na ulicach Lublina pojawił się tydzień temu rower z bikecafe.pl z kawą Dibar, aktualnie stoi obok budynku poczty głównej przy Placu Litewskim.

Offline dandy

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 352
  • Ekspres: NS Musica, Aeropress, Grindripper, Slowpresso
  • Młynek: ECM S 64, Comandante
Odp: Kawiarnie w Lublinie
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Październik 2015, 00:09:48 »
O taki ten rower..

Cafe Mari otworzyło się 3 tygi temu. Wybrałem się następnego dnia, przestronny, nowocześnie urządzony lokal może się podobać [emoji106], ziarno z palarni Kaffe (do espresso blend Premium), z alternatyw jest Chemex. Wychyliłem niezgorzej zaparzone na LaMie doppio. Na Chemex się nie skusiłem, a to głównie z tego powodu, że barista od razu uprzedził, że jeszcze nigdy nie miał z nim do czynienia.. Moje zdziwienie było tym większe gdy niebawem mimo przestudiowania obszernej instrukcji obsługi Chemexa zupełnie nie poradził sobie z włożeniem doń filtra  :picardpalm: w czym musiał mu pomóc klient zamawiający. Co było dalej nie dane mi było obaczyć, zdążyłem tylko zerknąć, że przelewana będzie Etiopia Adado wypalona w Kaffe 3 m-ce wcześniej. Cóż, pierwsze koty za płoty, teraz już będzie tylko lepiej :)

A propos Kaffe: biuro palarni zostało niedawno przeniesione z Głębokiej na ul. Boczna Lubomelskiej 4. To tuż obok mojej roboty, nigdy nie przypuszczałem, że będę miał bliżej do palarni kawy niż do sklepu spożywczego :D
« Ostatnia zmiana: 26 Październik 2015, 00:12:05 wysłana przez dandy »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi