Autor Wątek: Odwrócona osmoza - filtry do wody  (Przeczytany 117399 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #15 dnia: 11 Marzec 2015, 16:39:35 »
a gdyby ogranicznik ciśnienia założyć?
LMWDP #469

Offline KiT

  • Wiadomości: 586
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Marzec 2015, 16:45:43 »
a poco mieszać?

Offline pomm Mężczyzna

  • Wiadomości: 168
  • Ekspres: Kawiarka, phin, AP, Hario V60-02, forumowy dripper (Kalita), kubek
  • Młynek: Hario Slim, Nuova Simonelli MDX, Mahlkönig Guatemala
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Marzec 2015, 16:50:19 »
Chyba, żeby mieć optymalną twardość? (Strzelam)

Offline KiT

  • Wiadomości: 586
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Marzec 2015, 16:59:23 »
to chyba łatwiej dać mineralizatory po osmozie. Twardość to raz, azotany, Ph, co jeszcze sobie w tej wodzie pływa to inna historia, a wszystko ma wpływ na smak... czyszczenie filtrów i wodociągów także.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Marzec 2015, 17:05:08 »
Mineralizatory patrz wyzej sa nic nie warte, standardowo poziomy zmienia mi TDS o prawie nic.

A co do wody to mieszasz filtorwana weglem, a wiec zostaje praktycznie twarda czysta woda zrodlana (taka pije).
A mieszasz by uzyskac 50 alkaicznosci i twardosc 60-90.
To trzeba obliczyc z parametrow sieci wodociagowej. U mnie 1 do 4, badz 1 do 5 (zalezy czy optymalizuje alkaicznosc czy twardosc)

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #20 dnia: 11 Marzec 2015, 18:30:48 »
Ja również zamontowałem wczoraj ale na razie jakieś dziwne mi miernik pokazuje. Dziś rano wartość po dwóch mineralizatorach to ok. 60 ppm a po membranie i jednej liniówce węglowej to ok. 37 ppm gdzie powinno być max 10 ppm. Praktycznie 4 zbiorniki zostały dopiero zużyte ale albo miernik coś nie tego albo coś innego. Jutro zabieram próbkę wody do zbadania, zobaczymy co wyjdzie.

Przy okazji, to jak długo trwać powinno napełnienie zbiornika po całkowitym opróżnieniu. Podobno ciśnienie w RO jest tak ustawione aby układ przestał pracować po osiągnięciu 2/3 wartości ciśnienia w sieci.
W młynie: ziarna

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #21 dnia: 11 Marzec 2015, 20:54:32 »
Ro zalezy od cisnienia im wyzsze tym lepsze, plus wplyw temperatury wody, nie wiem czy na dokladnosc, ale na pewno na szybkosc,
przy nizszym cisnieiniu i temperaturze 8 stopni to szybkosc spadnie nawet  4-10 krotnie

Mi miernik wskazuje 20-30 TDS po RO przy 300 oryginalnych. Ale to pewnie przez niskie cisnienie, nominalne to przynajmniej 3 bary.

Co do mineralizatora imo gra nie warta swieczki, chyba ze woda po weglu nie nadaje sie do picia. Lepiej mieszac.

Offline KiT

  • Wiadomości: 586
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #22 dnia: 11 Marzec 2015, 21:42:45 »
naprawdę nic nie dają, to będę musiał wszystkie testy i mierniki wyrzucić, bo mnie całkowicie coś innego wychodzi z pomiarów... zasadniczo, piję coś a'la Muszynianka...
Przepraszam ale tylko stopień końcowy jest dostępny do zdjęcia

sklejam. f.
sugeruje testy kropelkowe używać to ten TDS to często z twardością ma mało wspólnego.... to jest pomiar przewodności.
Modyfikuj wiadomość
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec 2015, 22:04:19 wysłana przez fux »

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #23 dnia: 11 Marzec 2015, 21:46:28 »
Jutro zabieram próbkę wody do zbadania, zobaczymy co wyjdzie.
Jeśli nie jesteś pewien wskazań swojego miernika to kup w aptece butelkę wody destylowanej (do receptur) i sprawdź co miernik pokaże a powinien pokazać zero.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #24 dnia: 11 Marzec 2015, 21:49:41 »
KiT jak 10 filtrow zalozylesz to musza cos dac, w watku o 3ch bylo. Nie mowiac o kosztach. plus mozliwych bakteriach. BTW muszynianka to cos kolo 1000 ppm az tyle osiagasz?

Po drugie przy takim nasyceniu to lepiej pic filtowana kranowe, nie wiem skad strach u ludzi, szczegolnie ze niektore wody to tak naprawde filtrowana kranowa.

TDS sie kalibruje znan mieszanka, ale nie zerem (najwyzej do referencji), zdaje sie 342 ppm.
TDS dobrze wykrywa twardosc weglowa i aniony, ale niektorych substancji nie wykryje...

Offline KiT

  • Wiadomości: 586
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #25 dnia: 11 Marzec 2015, 22:00:54 »
KiT jak 10 filtrow zalozylesz to musza cos dac, w watku o 3ch bylo. Nie mowiac o kosztach. plus mozliwych bakteriach. BTW muszynianka to cos kolo 1000 ppm az tyle osiagasz?

Po drugie przy takim nasyceniu to lepiej pic filtowana kranowe, nie wiem skad strach u ludzi, szczegolnie ze niektore wody to tak naprawde filtrowana kranowa.

TDS sie kalibruje znan mieszanka, ale nie zerem (najwyzej do referencji), zdaje sie 342 ppm.
TDS dobrze wykrywa twardosc weglowa i aniony, ale niektorych substancji nie wykryje...
Wystarczy że Ph ma odchyłkę i sobię można ten pomiar....
Skąd obawa, z praktyki i pomiarów? Ile to mi krewetek wybiło swego czasu, rety. A jakie fajne efekty skórne są u alergików jak wodociągi płuczą.... czad.
Ostatni raport ze stycznia:
http://www.mpwik.com.pl/dla-klienta/woda/archiwum-jakosci-wody/zaklad-centralny-suw-praga-styczen-2015
sugeruje czasami poczytać podawane dla miejsca zamieszkania.

Skąd pomysł, że w 8 mineralizatorach jest więcej bakterii niż w 3? I dlaczego niby węgiel lub UV nie miałby sobie z nimi poradzić, abstrahując od pytania skąd tam się wzięły?
Koszty zabójcze mineralizator kupowany w hurcie kosztuje z 6-9 zł :) w detalu 22 zł

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #26 dnia: 11 Marzec 2015, 22:15:22 »
krewetki to podobno wybija osmoza bez dalszego odkamieniania, ale nie jestem akwarysta.

A co do bakterii, ani wegiel ani mineralizator ich nie rusza, te filtry glownie sie wymienia z powodou rozwoju bakterii, nie tyle co spadku wydajnosci (w RO).
A jak masz 10 razy pojemnosc to tez 10 razy wieksze szanse na rozwoj bakterii, chyba ze pluczesz za kazdym razem pojemnosc tych filtrow...

Aczkolwiek trzeba dodac ze X filtrow jest bardziej powtarzalne niz mieszanie z kranowa, ale znowu na ile ta woda ma dobre parametry?

Offline KiT

  • Wiadomości: 586
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #27 dnia: 11 Marzec 2015, 22:51:16 »
podobno to je wybija promieniowanie kosmiczne :)
Ale fakt nie jesteś akwarysta. Jakbyś był to zapytałbyś się o jakich krewetkach rozmawiamy.

"A jak masz 10 razy pojemnosc to tez 10 razy wieksze szanse na rozwoj bakterii, chyba ze pluczesz za kazdym razem pojemnosc tych filtrow..."
a masz jakieś badania na poparcie tego ?

Węgiel nie rusza bakterii, rusza za to produkty ich przemiany materii..., a ten z nanosrebrem już rusza, a plus UV powoduje, że nie ma nigdzie biofilmu.

Parametry to ta woda ma takie jakie sobie mineralizatory dobierzesz. I tutaj zgadzam się z maro, warto zasypywać własne złoża i warto pobierać próbki do badania. Wtedy faktycznie wiadomo co się pije. 
Dla mnie ujęcie miejskie + wodociągi miejskie +  przyłącza osiedlowe,  to większa loteria. Ale jak ktoś uważa inaczej to na szczęście ma wybór.

Stabilność parametrów, na przestrzeni 10 miesięcy spora, restart zestawu to pewne wyzwanie.



Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #28 dnia: 11 Marzec 2015, 23:44:27 »
patrzac na ta ilosc filtrow, to nie probowales ich dawac pionowo, podobno skuteczniejsze

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #29 dnia: 12 Marzec 2015, 08:09:55 »
Z tymi bakteriami to nie przesadzajmy  ;) Jak filtry są regularnie używane to nic złego się tam nie rozwinie, wszystko na bieżąco woda zabiera. Najgorzej jest jak się nie używa przez dwa lub trzy tygodnie (np. urlop) wtedy się życie biologiczne rozhula na maksa  ;) Ale skoro o bakteriach to największe ich siedlisko jest w zbiorniku i niewiele tu daje zalecane regularne opróżnianie. Niedawno wymieniałem zbiornik u siebie i oczywiście przekroiłem stary  :) Kiepsko to wyglądało  ;) na dodatek trudno ten zbiornik zdezynfekować ze względu na jego budowę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi