Autor Wątek: Spienianie mleka w Ascaso Dream Zero  (Przeczytany 2453 razy)

Offline KawaGorzkaINiedobra

  • Wiadomości: 59
Spienianie mleka w Ascaso Dream Zero
« dnia: 12 Lipiec 2022, 12:37:24 »
Posiadam wspomniany ekspres już parę miesięcy ale o ile espresso powoli wychodzi coraz lepsze o tyle w spienianiu mleka nie potrafię zrobić jakichkolwiek postępów. Do tego stopnia że w pewnym momencie aż pomyślałem że może jakieś złe mleko kupuję no ale french press sobie radzi bez problemu  :-\

Korzystam z dzbanka do spieniania 350ml, rurkę umieszczam pod kątem tak jak mówią poradniki, ale w momencie puszczenia pary powstają ogromne bąble, częściowo wsysane przez dziurkę w rurce do spieniania. Bardzo utrudnia to ocenę na jakim poziomie powinienem trzymać rurkę (wg poradników powinna być nieco zanurzona w mleku). Stopień spienienia mleka: zerowy, wogóle nie zmienia konsystencji poza cienką warstwą piany na wierzchu.

Co robię nie tak? Czy są może jakieś nagrania używające tej konkretnej rurki do spieniania (bo każde jakie znalazłem używa lancy silvia)? Panie @Janusz, szukałem na stronie facebooka ale tam takowych niestety nie znalazłem  :(

Link jak to wygląda w moim wykonaniu: https://youtube.com/shorts/V6wcOIBCJcc?feature=share
ascaso dream zero / g-iota

Offline Blondas

  • Wiadomości: 133
  • Ekspres: Ascaso Dream, Aeropress, Moka Bialetti Dama na 3 i 6 filiżanek;
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Spienianie mleka w Ascaso Dream Zero
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Lipiec 2022, 13:24:58 »
A nie masz końcówki bez bocznego otworu? Ostatecznie łatwiej będzie to robić bez tej nakładki, sama rurką.
Pozdrawiam,
Piotrek

Offline KawaGorzkaINiedobra

  • Wiadomości: 59
Odp: Spienianie mleka w Ascaso Dream Zero
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Lipiec 2022, 13:37:33 »
Technicznie mógłbym dokupić lancę silvii bo wymiana wygląda na dość prostą ale wolałem się z tym wstrzymać na wypadek gdyby problem leżał bardziej w moich umiejętnościach niż sprzęcie. Nie próbowałem jeszcze zdejmować nakładki.
ascaso dream zero / g-iota

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Spienianie mleka w Ascaso Dream Zero
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Lipiec 2022, 13:39:39 »
Jeśli to jest nowy ekspres to w kartoniku z wyposażeniem jest dodatkowa, wymienna nasadka ze stożkiem i dziurką na końcu. Należy ściągnąć nasadkę z otworkiem na boku, wykręcić sześciokątną nakrętkę z dziurką znajdującą się na końcu "gołej" dyszy pary i w jej miejsce wkręcić (nie wciskać) nasadkę ze stożkiem na końcu. No i wówczas przy spienianiu działać z dyszą tak jak w każdym innym ekspresie prof.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Spienianie mleka w Ascaso Dream Zero
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Lipiec 2022, 14:03:31 »
Link jak to wygląda w moim wykonaniu: https ://youtube.com/shorts/V6wcOIBCJcc?feature=share

wydaje mi się, że wkładasz zbyt płytko tą końcówkę do mleka
po pierwsze zmień na tą drugą końcówkę i zanurzaj ją głębiej do mleka
jak zanurzysz dyszę za głęboko to pewnie zacznie piszczeć - wtedy trzeba trochę wysunąć dyszę (żeby była płycej, ale cały czas wylot pary minimalnie pod powierzchnią, ew. na równi z powierzchnią)

wg mnie lepiej jest mieć na początku dyszę zbyt głęboko w mleku niż zbyt płytko (jak jest za płytko to od razu powstają bąble i wygładzenie tego jest dosyć trudne, a jak jest za głeboko to się mleko poprostu nie spienia i dużo łatwiej jest to skorygować ostrożnie wysuwając dyszę z mleka)
« Ostatnia zmiana: 12 Lipiec 2022, 15:50:32 wysłana przez NOK7 »

Offline KawaGorzkaINiedobra

  • Wiadomości: 59
Odp: Spienianie mleka w Ascaso Dream Zero
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Lipiec 2022, 23:48:43 »
Dziękuję za sugestie, będę próbować :)
ascaso dream zero / g-iota

Offline KawaGorzkaINiedobra

  • Wiadomości: 59
Odp: Spienianie mleka w Ascaso Dream Zero
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Lipiec 2022, 14:00:53 »
Spróbowałem z drugą nakładką i różnica jest ogromna. Pozostaje tylko dopracować technikę  [emoji38] 
Mam tylko jeden kłopot, po nałożeniu jedna z uszczelek jest odsłonięta, a nakładki nie da się wcisnąć dalej. Podczas czyszczenia rurki parą po spienianiu nakładka wystrzeliła do podstawionego pojemnika. Tak ma być, czy popełniłem jakiś błąd w mocowaniu? Wydaje mi się że nakładki nie można wcisnać dalej tak, żeby zasłonić drugą uszczelkę.
ascaso dream zero / g-iota

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Spienianie mleka w Ascaso Dream Zero
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Lipiec 2022, 14:06:37 »
A potrafimy czytać ze zrozumieniem ? Poniżej to co napisałem. Proszę, przeczytaj jeszcze raz.

i w jej miejsce wkręcić (nie wciskać) nasadkę ze stożkiem na końcu.



ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline KawaGorzkaINiedobra

  • Wiadomości: 59
Odp: Spienianie mleka w Ascaso Dream Zero
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Lipiec 2022, 18:13:25 »
Faktycznie, popełniłem błąd, myślałem że jedynym elementem odkręcanym jest sama rurka, a trzeba było jeszcze odkręcić mosiężną końcówkę i teraz wszystko pasuje idealnie, dziękuję za cierpliwe tłumaczenie  :)
ascaso dream zero / g-iota

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Spienianie mleka w Ascaso Dream Zero
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Lipiec 2022, 22:12:48 »
Przyjemnego spieniania życzę. :)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline KawaGorzkaINiedobra

  • Wiadomości: 59
Odp: Spienianie mleka w Ascaso Dream Zero
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Sierpień 2022, 20:46:54 »
Jest super, zmiana końcówki wystarczyła żeby uzyskać naprawdę dobre efekty, teraz jedyne co ćwiczę to uzyskanie odpowiedniej konsystencji  :ok:
ascaso dream zero / g-iota

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Spienianie mleka w Ascaso Dream Zero
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Sierpień 2022, 09:31:56 »
 :brawa: :brawa:
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Spienianie mleka w Ascaso Dream Zero
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Sierpień 2022, 23:02:35 »
Jest super, zmiana końcówki wystarczyła żeby uzyskać naprawdę dobre efekty, teraz jedyne co ćwiczę to uzyskanie odpowiedniej konsystencji  :ok:

pytanie czy chcesz sie bawić w latte art (wtedy potrzebujesz mniej spienionej piany) czy chcesz piany do cappu (wtedy musisz spienić trochę mocniej niż do latte art)
nie bardzo wiem jak silna jest para w Twojej dyszy, ale zacznij od spieniania mleka przez np 4sek, a po tych 4sek wkładaj dyszę głebiej do mleka (pilnuj żeby był wir i mleko się kręciło) i już tylko je podgrzewaj do temperatury którą chcesz osiągnąć (ja trzymam spód dzbanka w otwartej dłoni i podgrzewam do momentu aż mnie zaczyna parzyć)
no i zobacz jaki będzie efekt - jak za mało sztywna piana to wydłuż czas spieniania, jak zbyt sztywna piana to skróć czas spieniania

udanej i dobrej zabawy życzę

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi