Autor Wątek: Comandante - ręczny ubermłynek  (Przeczytany 389134 razy)

Offline Imacman66 Mężczyzna

  • Wiadomości: 109
  • Ekspres: Lelit Mara PL62T, Hario Syfon, Phin, V60, Aeropress, FPrismo
  • Młynek: Mazzer Mini, Comandante C40 mk3 NB
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1080 dnia: 10 Marzec 2018, 15:49:55 »
Skręcony na maxa młynek ustawiam poziomo, z rączką też w tej pozycji. Zaczynam klikać w stronę grubości i gdy rączka samoczynnie opadnie - zaczynam liczyć kliki.

Offline Imacman66 Mężczyzna

  • Wiadomości: 109
  • Ekspres: Lelit Mara PL62T, Hario Syfon, Phin, V60, Aeropress, FPrismo
  • Młynek: Mazzer Mini, Comandante C40 mk3 NB
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1081 dnia: 11 Marzec 2018, 20:07:01 »
Pytałem już w innym miejscu, ale brak odzewu. Ile "klików" ustawiacie do mielenia kawy pod syfon?

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1082 dnia: 12 Marzec 2018, 20:09:07 »
Oto jest we własnej osobie. Na jednostkę zameldował się w pełnym orężu Komendant ! :)

Na razie doszedłem do 0. Rączka się rusza. Robię klik rączka już się nie rusza. A więc idę w grube, klik i znowu się rusza. Rozumiem że to jest pierwszy klik? ;)

No to na pierwszy strzał V60. Jakoże producent zaleca 20-30 klik krakowskim targiem zacznę od 25 kliku licząc od odblokowania rączki ;)

Czuję się jak przed swoim kawowym pierwszym razem :P

DSC_0642.JPG

DSC_0644.JPG

DSC_0646.JPG

DSC_0649.JPG

-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1083 dnia: 12 Marzec 2018, 20:40:35 »
I u mnie jakiś czas temu zameldował się Comandante.
Na razie służy do Gabi i w podróży sprawdził się dobrze.
Wykonanie pierwsza klasa :)

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1084 dnia: 12 Marzec 2018, 21:18:48 »
25 klik był zbyt drobny, parzenie w V60 przy 92'C, 250ml wody 30sekund preinfuzja plus dolewki średnio co 50ml  dały 3:45. Kawa etiopia yirgacheffee. Jutro przedstawię o 5 klików na 30 i sprawdzę efekty jak wstanę :)

Pozdrawiam, 
Bart:)

-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1085 dnia: 12 Marzec 2018, 23:07:51 »
Nie przestawiaj -- zmień sposób dolewania na bardziej agresywny, nie bój się większej ilości wody w dripperze, krócej czekaj z dolewkami, albo zwiększ porcje wody w dolewkach.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1086 dnia: 12 Marzec 2018, 23:49:26 »
Moze to i racja :)
Ja zdecydowanie lekko polewam. Być może zmienię technikę na polewanie mocniej środka, bo polewam delikatnie od środka na zewnątrz. Dziękuję donkiszocie za radę :) jeśli to nie pomoże to spróbuję delikatnie zwiększyć klik na powiedzmy 28. Druga sprawa to czytałem ze Etiopia ma to do siebie że pyli bardziej niż inne ziarenka, a do tego może dojść zapychajacy sie filtr Hario bo też gdzieś ktoś o tym pisał, wiec zmiennych jest pare. Szkoda ze juz mi sie ta kawa kończy bo jest na prawdę pyszna i gdyby nie to ze chce spróbować jak najwięcej różnych kaw, to bym jeszcze sobie ją kupił :) ale jedzie juz Geisha Panama do spróbowania :)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1087 dnia: 13 Marzec 2018, 01:16:12 »
Jak liczyć kliki? Od całkowicie skręconych żaren. Można sobie liczyć tak jak liczysz. Jak korbka się luzuje to powinien to być 4 klik - można tak, żeby nie skręcać zawsze na maksa. Ale zero to zero - jest tylko jedno :).

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1088 dnia: 13 Marzec 2018, 01:22:37 »
Jak liczyć kliki? Od całkowicie skręconych żaren. Można sobie liczyć tak jak liczysz. Jak korbka się luzuje to powinien to być 4 klik - można tak, żeby nie skręcać zawsze na maksa. Ale zero to zero - jest tylko jedno :).

Nie wiem tylko jaki jest sens, skręcić tak młynek aby przez 4 kliki nie móc nim zakręcić? :)
U mnie akurat jeden klik daje opór - rączka się nie kręci, więc uznaje to za 0, a następnie klik w odwrotną stronę i rączka jest już ruchoma.
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1089 dnia: 13 Marzec 2018, 01:31:34 »
Espresso to okolice 12 kliku. Jeśli kogoś zapytasz i odpowie, że mielił na 12 kliku to przy Twoim liczeniu przemiał będzie zbyt gruby. Ja nie skręcam młynka na maksa. Liczę tak jak Ty, sugerując się swobodnym opadaniem korbki, tylko dla mnie to 4 klik, dla Ciebie 1. Można liczyć jak się chce. To ma być info dla Ciebie tak naprawdę :).

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1090 dnia: 13 Marzec 2018, 01:34:42 »
No i dla innych :) jutro aż zobaczę ile klików mogę zrobić od momentu zablokowania pokrętła :) gdyby kliki miały bu tylko służyć mi, to po co byłoby mi forum i innym? Ano żeby dzielić sie swoimi uwagami i spostrzeżeniami :)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1091 dnia: 13 Marzec 2018, 01:43:11 »
Zgadza się, ale musisz zachować wszystkie inne parametry takie same :). Jak wiesz, nawet sposób polewania może wpłynąć na czas, smak itp. Mimo wszystko kliki to zawsze jakaś wskazówka. Dlatego lepiej jak każdy liczy tak samo, a zero to jednak zero :).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1092 dnia: 13 Marzec 2018, 06:30:29 »
Chyba sobie w stopkę wstawię co to jest zero w Comandante :hihihi:

Zero dla żaren, w każdym innym młynku bez jednoznacznej skali traktuje się jako punkt styku, czyli zablokowanie się żaren. To, że w Comandante da się zejść jeszcze 4 poniżej zera, nie znaczy, że żarna się kręcą. A że Celsjusz i Fahrenheit też mieli ten problem, to można podać jednocześnie obie cyfry i każdy dojdzie co jest w jego skali.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1093 dnia: 13 Marzec 2018, 08:46:22 »


...można podać jednocześnie obie cyfry i każdy dojdzie co jest w jego skali...

Trąbię już o tym od jakiegoś czasu hehe. Nie przynosi efektów. Dalej ten sam problem.

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1094 dnia: 13 Marzec 2018, 10:38:56 »
Ok, może napisałem źle z tym zerem, ale liczymy kliki i z tym jest problem - ja go nie mam. Ktoś kupił młynek i zapytał jak liczyć no to... mogłem napisać: licz jak chcesz. Wszyscy używający Comandate, których spotkałem spoza forum zawsze skręcali młynek na maksa. Okolice 12 kliku odpowiadają wtedy mieleniu pod espresso.

donkiszot, czyli co to jest zero w Comandante :P?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi