Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1054298 razy)

Offline szubiq

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Ascaso Basic
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2490 dnia: 21 Styczeń 2018, 17:15:52 »
27153269_1545740325503878_2026072707_n.jpg Dzisiaj robiłam z 15 g, jedyna zmiana to to, że kolba jest cały czas podpięta do włączonego ekspresu. Chyba jest trochę lepiej, co?

Offline Gragor

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Ascaso ARC
  • Młynek: La Spaziale Astro 12
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2491 dnia: 21 Styczeń 2018, 20:59:37 »
Kupiłem eskpres co ma mi dać w końcu prawdziwe espresso i to w sumie tylko kwestia czasu była jak tu się pokażę ponownie :)
Powiedzcie mi proszę co można poprawić. Problemem jest znikoma ilość cremy i w zależnosci od wykonania dość gorzki posmak kawy.
Testowane na Ariadnie ale było niewiele i Gwatemala Lagos SHB.
Filmik jest z Gwatemalą, na bardzo drobnym przemiale. W sumie przy mocniejszym tampingu to to mi chyba najlepiej wyszło, ale ciągle to jeszcze nie to.
Ciastko ładne, jednorodne za każdym razem, tutaj na zdjęciu mi się niestety złamało bo było wyciągane zaraz po parzeniu jeszcze gorące.
Proszę o info co nie tak.
W rzeczywistkości wszystko trochę ciemniejsze było niż na zdjęciach i filmnie
Doza 17,5g, eskpres porządnie wygrzany, 42g kawy w 22s - czyli trochę za szybko

Zdjęcia dodane.
Kolba: kawka 2.jpg
Kawka: kawka 3.jpg
Ciastko: kawka 1.jpg
« Ostatnia zmiana: 21 Styczeń 2018, 21:02:00 wysłana przez Gragor »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2492 dnia: 21 Styczeń 2018, 21:04:33 »
Wygląda na to że albo woda ma zbyt wysoką temperaturę albo przemiał jest zbyt gruby lub tamping zbyt słaby. Kawa wypływa w sposób dość niekontrolowany, szybko i zbyt gwałtownie jak na moje oko. Chyba że ziarno jest stare ?

Offline Gragor

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Ascaso ARC
  • Młynek: La Spaziale Astro 12
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2493 dnia: 21 Styczeń 2018, 23:07:12 »
Ziarno na pewno nie. Gwatemala ma góra dwa tygodnie od palenia, Ariadne dostałem z ekspresem z datą chyba około miesiąca.
Co do grubości mielenia postaram się wstawić fotke, ale na młynku mam -2 stopnie od zalecanego przez Tediego przemiału bo już nie wiedziałem jak na to wpłynąć a jemu wychodziły. Astro 12 to to samo chyba co MAcap MX więc i przemiał powinien być bardzo już drobny.
Jak bardzo mocno dociskacie tamper? Bo w tym przypadku raczej mocno cisłem, więc może za bardzo rzeczywiście staram się rozgrzać ekspres.
Niestety widzę że bez papieru milimetrowego pogląd na przemiał jest bez sensu bo nic z tego raczej nie wychodzi.
kawka 4.jpg
« Ostatnia zmiana: 21 Styczeń 2018, 23:11:58 wysłana przez Gragor »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2494 dnia: 21 Styczeń 2018, 23:53:43 »
Tamping - wybierz sobie mniej więcej stałą silę i tego się trzymaj. Najczęściej, lżejszy tamping pozwala na lepsza kontrolę na taperem i równe ubicie kawy. Wszystko w okolicach 5-15 kg nacisku będzie OK.
Zanim nie dojdziesz do wprawy z dystrybucją zastosuj sobie technikę WDT - spinacz i mieszasz kawkę (w pojemniczku, lub PF z "kołnierzem").
Po tych dwu zmianach jak nadal ekstrakcja jest za szybka (u Ciebie jest) zacznij robić drobniejszy przemiał. Tak aby uzyskać około z 16g kawy około 32-38 g kawy w 25-30 sek. I pamiętaj, żeby nie kręcić w kółka, po zmianie ustawień zrób zawsze 2-3 kawy na tych ustawień i dopiero koryguj. Młynek ma retencję.
I kup sobie 2 kg tej kawy, na testy - https://www.coffeedrinkers.pl/euro-cafe/277-euro-cafe-mujeres.html


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2495 dnia: 22 Styczeń 2018, 00:39:20 »
Również obstawiam zbyt gruby przemiał.

Sugestia, że gdzieś ktoś coś mielił podobnie, w przypadku espresso, jest równie prawdopodobna co prognoza pogody na za dwa miesiące.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2496 dnia: 22 Styczeń 2018, 02:43:33 »
Dostałem tu kiedyś pomoc radę to i Tobie przekaże, bo u mnie zadziała.
Zmniejsz zmielenie aż będziesz miał tak drobno, ze będzie kapać kawa podczas zaparzania i wtedy powoli zwiększaj do uzyskania ratio, które chcesz (1:2 -1:2,5) w ciagu 25-30 sekund.
Trochę kawy na początku sie zużyje, ale mi to pomogło.
Druga sprawa, bo nie mogę zobaczyć filmiku, robisz flush  zanim podepniesz kolbe z kawa?

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2497 dnia: 22 Styczeń 2018, 08:22:41 »
szubiq bez filmu widzać, że za grubo, tak jak pmichał napisał  najpierw zmiel tak drobno żeby prawie kapało,  później zwiększaj, ja tak doszedłem do porozumienia z basic.

Offline Gragor

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Ascaso ARC
  • Młynek: La Spaziale Astro 12
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2498 dnia: 22 Styczeń 2018, 12:27:33 »
pmichal - tak robię flush, czekam aż zgaśnie lampka grzałki i jak proponujecie jeszcze ok. 20s dopiero puszczam kawkę.
OK spróbujemy w ten sposób, 15kg to nie jest za mocno - ja chyba znacznie mocniej ubijam aktualnie, dystrybucja jest raczej równo, staram się kawę rozkładać i potrząsać żeby ładnie się układała sama.
Nie wiem ile będę mógł zjechać w dół jeszcze z przemiałem, chyba ze 3 kroki i jest moment tarcia żaren, także jest już naprawdę blisko.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2499 dnia: 22 Styczeń 2018, 14:15:59 »
Jeśli kawa jest między żarnami, to nie ma obaw o tarcie.

Offline Gragor

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Ascaso ARC
  • Młynek: La Spaziale Astro 12
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2500 dnia: 23 Styczeń 2018, 17:37:52 »
Jest lepiej, jutro jeszcze zjeżdżam w dół z przemiałem, chyba rzeczywiście to był problem.

Offline wushu81

  • Wiadomości: 166
  • Ekspres: Steel Uno Prof Pid, Mocamaster KBG 741, Bialetti Venus,
  • Młynek: Eureka Mignon, Concept 5120
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2501 dnia: 24 Styczeń 2018, 23:33:23 »
Mój ekspres, więc go trochę znam. Tak jak przedmówcy, za szybko i gwałtownie leci. U mnie zaczynało delikatnie lecieć w okolicy 5-7 sek. i stopniowo mocniej. Jedynie końcówka ekstracji często była gwałtowniejsza, tak jak u Ciebie przez większość czasu. Nigdy tak mocno nie ubijałem, myślę że góra 5 kg. Przy tak mocnym ubiciu może leci bokami albo inną drogą?
Przy Ariadnie i crema była i efekt Guinnessa.
Spróbuj też trochę szybciej kolbę podpiąć po flushu. To może wpłynie na mniej goryczy. Ja z reguły robiłem flush, czekałem aż lampka przestanie migać i robiłem ekstrakcję.

Offline Gragor

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Ascaso ARC
  • Młynek: La Spaziale Astro 12
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2502 dnia: 25 Styczeń 2018, 14:45:39 »
Zmniejszyłem przemiał dość mocno i jest progres :)
Dzisiaj w 25s - około bo na zegarku ściennym - wyszło po 20g na filiżankę, crema może bez hurtowej ilości ale ładna orzechowa. Jutro jeszcze drobniej zjadę.

Offline szubiq

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Ascaso Basic
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2503 dnia: 25 Styczeń 2018, 21:47:52 »
szubiq bez filmu widzać, że za grubo, tak jak pmichał napisał  najpierw zmiel tak drobno żeby prawie kapało,  później zwiększaj, ja tak doszedłem do porozumienia z basic.

czy to było na pewno do mnie? Bo się zgubiłam :P

Panowie, a czy to nie jest tak, że skoro moja filiżanka ma sporą średnicę, to ta crema będzie bardziej symboliczna? Wszystkie cremy na zdjęciach powyżej są na espresso robionych w dużo mniejszych filiżankach, o mniejszych średnicach, wtedy crema wyjdzie chyba konkretniejsza?

Offline Ryan1985 Mężczyzna

  • Wiadomości: 56
  • Ekspres: Rocket R 58, Bialetti Venus 6 tz
  • Młynek: Fiorenzato F64 Evo
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2504 dnia: 25 Styczeń 2018, 23:15:05 »
Sorry za mały off top, ale ktoś się orientuje jaka jest zalecana dawka kawy do kolby od Rocket (przy standartowym sitku). Mi wchodzi ca. 13 g do pojedynczej i ca. 19-20 g do podwojnej. Przy takiej dozie udaje wstezeliłem się w radio ca. 1:2 w 25 s, tylko zastanawiam się czy dawka kawy nie za duża.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi