Autor Wątek: Ascaso Dream (2016 ver. bez elektroniki)  (Przeczytany 3032 razy)

Offline color1

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Rocket Type V
  • Młynek: Rocket Fausto, i-1 mini (jeszcze)
Ascaso Dream (2016 ver. bez elektroniki)
« dnia: 07 Grudzień 2016, 22:19:15 »
Takie pytanie..., czy może ktoś wytłumaczyć mechanizm powstawania pary (i ciśnienia pary) w tym ekspresie ?
Bo jak rozumiem, termoblok jest w tym trybie podgrzewany do wyższej temperatury, pompa podaje kolejne porcje wody co powoduje wzrost ciśnienia poprzez odparowywanie tej wody. Jeśli ciśnienie robi się zbyt duże to para zaczyna się odprowadzać przez sitko (tam działa jakiś zawór prawda ?)
W którym momencie pokrętłem odprowadzać nadmiar wody i ciśnienia, aby uzyskać maksymalne ciśnienie a zwłaszcza ilość pary, potrzebnej do spienienia mleka ?

Mam aktualnie dziwnie powtarzający się problem niedostatecznej ilości pary, mimo że upuszczam nadmiar wody w przewodzie i nie dopuszczam do zadziałania zaworu - efekt jest taki, że nie starcza pary (albo jest nie taka jak trzeba, nie wiem... za mała wilgotność ? czy co ?) na prawidłowe spienienie mleka albo ciśnienie jest za niskie (ale temp wskazuje jak trzeba).
Wcześniej nie miałem z tym problemów, czy coś tam mogło się zepsuć ?
Żadnych innych niepokojących objawów nie zauważyłem...

Druga sprawa, czy istnieje opcja dołożenia elektronicznego sterowania temperaturą (zamiast bimetalu) i ile to kosztuje ?

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Ascaso Dream (2016 ver. bez elektroniki)
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Grudzień 2016, 10:46:43 »
ale to jest termoblok a nie bojler, tutaj pary nie włącza się gdy zawór dyszy jest zakręcony tylko odkręcony, woda ma swobodnie lecieć z dyszy, po kilkunastu sek. termoblok osiągnie właściwą temperaturę i będzie para. Janusz pisał, że włączanie pompy i puszczanie pary przy zakręconej dyszy, gdy woda nie ma się jak wydostać, jest nieprawidłowe i może doprowadzić do uszkodzenia ekspresu. I kto wie czy tak się u Ciebie nie stało.. Nie wiem skąd wziąłeś pomysł żeby puszczać parę przez grupę...

Offline Blondas

  • Wiadomości: 133
  • Ekspres: Ascaso Dream, Aeropress, Moka Bialetti Dama na 3 i 6 filiżanek;
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Ascaso Dream (2016 ver. bez elektroniki)
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Grudzień 2016, 12:53:47 »
Czy nie ma możliwości aby w zaworze nowszego typu wypadła uszczelka? W starym typie mi się to zdarzało.
Pozdrawiam,
Piotrek

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Ascaso Dream (2016 ver. bez elektroniki)
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Grudzień 2016, 13:00:14 »
A to jest jeszcze nowszy? Bo stary miałem iglicowy, nie miało co wypadać a w nowym owszem, czerwona uszczelka (dla mnie guma, mówią że witong jakiś) na przemiał mi poszła.

Offline color1

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Rocket Type V
  • Młynek: Rocket Fausto, i-1 mini (jeszcze)
Odp: Ascaso Dream (2016 ver. bez elektroniki)
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Grudzień 2016, 13:21:08 »
Nie wiem skąd wziąłeś pomysł żeby puszczać parę przez grupę...

Ale ja nie napisałem, że tak robię tylko zaznaczyłem, że zawór działa tak, że jak pary się nie upuści przez dyszę to zaczyna się wydostawać przez grupę. Z resztą jednym ze sposobów (i o tym m.in. pisał Janusz) na schłodzenie grupy (np. do następnej kawy) jest właśnie puszczenie wody przez grupę na wygrzanym termobloku (po spienieniu mleka) więc takie działanie (bo przecież wtedy bucha parą na początku z grupy) nie powinno niczego uszkodzić.

Ja robię tak, że po włączeniu trybu pary mam zakręcone pokrętło ale tylko na jakiś czas (mniej więcej tyle ile potrzeba na umycie portafiltra i nalania mleka do dzbanka), para nie idzie przez grupę, potem odkręcam zawór...., leci najpierw woda, potem już para, zakręcam zawór i czekam na dogrzanie do max temp i zaczynam spieniać mleko.

no kurcze, wcześniej nie miałem tego problemu...

edit:
a poza tym właśnie sprawdziłem jak to jest u mnie: jak włączam ryb pary i od razu odkręcam zawór, to po kilku sekundach zaczyna lecieć woda a po około kolejnych 15s. pojawia się para ; przetrzymuję tak (parę) jeszcze ze 2-3 sek i zakręcam zawór, wskazówka temp jest wówczas w okolicy 115 st. ; czekam na dogrzanie do max ale w tym czasie (tzn. jakieś 10 sek po zakręceniu) para powoli zaczyna przedostawać się przez sitko więc znów odkręcam na chwilę zawór, znów leci trochę gorącej wody i jak zaczyna się para znów zakręcam zawór i czekam do końca. przy około 150st. zaczynam spieniać mleko - więc chyba wszystko robię prawidłowo ?
« Ostatnia zmiana: 08 Grudzień 2016, 13:42:25 wysłana przez color1 »

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Ascaso Dream (2016 ver. bez elektroniki)
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Grudzień 2016, 13:36:17 »
A długo masz ten ekspres ? Odkamieniałeś go, czyściłeś dyszę ?

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Ascaso Dream (2016 ver. bez elektroniki)
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Grudzień 2016, 13:39:56 »
mycie grupy poprzez włączenie trybu pary... schładzanie termobloku spuszczaniem pary przez grupę.... włączenie pompy i zakręcanie zaworu żeby "uzyskać maksymalne ciśnienie"....

ludzka pomysłowość nie zna granic  :doh:. I potem zdziwienie, że coś przestało działać...

Offline color1

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Rocket Type V
  • Młynek: Rocket Fausto, i-1 mini (jeszcze)
Odp: Ascaso Dream (2016 ver. bez elektroniki)
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Grudzień 2016, 13:49:37 »
no ale w takim razie co konkretnie przestało działać ?
w instrukcji jest wzmianka "Jeśli nie zostanie otwarty zawór pary to z grupy kawowej początkowo będzie wylatywała woda, która z czasem zostanie zastąpiona parą" - to chyba nie świadczy o tym, że takie działanie (oczywiście z wyjętym portafiltrem) może cokolwiek uszkodzić ?

z resztą, dopytywałem Janusza, czy tak można (tzn. schładzanie przez grupę)  - napisał że to bezpieczne...
« Ostatnia zmiana: 08 Grudzień 2016, 13:55:26 wysłana przez color1 »

Offline Przemysław

  • Wiadomości: 162
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Chemex, V60; Hario Mizudashi Cold Brew Coffe Pot
  • Młynek: Ascaso i-bar 15; Comandante C40 MK3; Xeoleo 45mm
Odp: Ascaso Dream (2016 ver. bez elektroniki)
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Luty 2017, 22:55:09 »
Odświeżę częściowo temat.
Jak wygląda sprawa z wymianą sterownika temperatury na elektroniczny? Kupiłem używany ekspres za przyzwoite pieniądze, niedługo wyślę go na serwis zastanawiam się nad modernizacją.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi