Autor Wątek: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN  (Przeczytany 14153 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #60 dnia: 18 Luty 2018, 22:02:35 »
Macie rację piszę tylko i wyłącznie o używaniu młynka on demand zgodnie z jego przeznaczeniem, zasypany hopper, ustawiony timer a kawy zmieniamy jak się kończy paczka:). I tylko espresso, do drippa oczywiście ręczny ;). Wtedy czas mielenia 18g Brazylii od Synestezji 6.8 sek.
W K10 single dosing z pędzelkiem zajmuje tyle co ręczny C40, tyle że nie trzeba kręcić. Nic szybciej.

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #61 dnia: 19 Luty 2018, 00:01:41 »
....bo nie da się ukryć że do domu ręczny młynek daje najlepszy stosunek jakości do ceny. I jest to opcja godna polecenia i bardzo  rozsądna.
Przy tańszych młynkach ręcznych tak, bo przy C40 za ponad 800zl w zderzeniu z taką Baratza AP30 za 999 zł to jest to opcja godna odradzenia i wręcz bardzo mało rozsądna. Kinu chyba wyglada podobnie - łatwiejszy w obsłudze i szybszy, ale droższy. A czy lepszy??
Oczywiście mówimy cały czas o espresso.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #62 dnia: 19 Luty 2018, 10:02:47 »

Ja tam nikogo na kupno  Baratzy AP 30 bym nie namawiał. W tym młynku plastik plastikiem pogania. Ile on wytrzyma?
Zaleta w teorii czyli brak retencji, tylko kto z nas jest wstanie wychwycić 1 g wczorajszej kawy w 14 g mielonej 10 s temu?
Gastro 64 mm w espresso sprawdza się doskonale, te wszystkie inne wynalazki traktuję jako bajery.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #63 dnia: 19 Luty 2018, 10:17:22 »
Dreamliner jest z plastiku, to żaden argument.
A 1 g retencji na 64 mm to tylko jak używasz go do SD i masz pędzelek, gruszkę i inne wynalazki. Z pełnym hopperem to będzie kilkanaście gram.
Nie każdy ma możliwość używania gastronomicznych kobył w domu. 30 Baratzy to dobry kompromis do domu.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #64 dnia: 19 Luty 2018, 10:27:40 »
Gastro bez hoppera wysokie aż tak bardzo nie jest. Przemiał najwięcej ma do powiedzenia względem wydobytego smaku.
Baratza to w porywach tylko poprawne espresso, czyli kawa to powiedzmy do 70 zł będzie wystarczająca. ;)
Powyżej to marnowanie kasy. ;)
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #65 dnia: 19 Luty 2018, 11:05:20 »
Gastro bez hoppera wysokie aż tak bardzo nie jest. Przemiał najwięcej ma do powiedzenia względem wydobytego smaku.
Baratza to w porywach tylko poprawne espresso, czyli kawa to powiedzmy do 70 zł będzie wystarczająca. ;)
Powyżej to marnowanie kasy. ;)
Rozumiem że używałeś Sette30? :)

Tzn nie neguję tego, że Sette30 w porównaniu do Mahlkoeniga Peak czy innego "grubaska" z 64 mm żarnami będzie lepsze. Jednak czy będzie na tyle gorsze żeby zawalać sobie blat 20 kg młynkiem, który bez hoppera wygląda co najmniej średnio, a kupując używane "coś" za 500-1000 zł nie trafi się raczej na wymuskaną sztukę tylko obdrapusa który parzył ekspreso w kawiarni w Ełku :) Kwestia co kto potrzebuje i co lubi, jeden lubi majsterkować i grzebać w młynku, niech kupuje używkę za 500 zł inny ceni komfort i wygląd, niech kupi coś nowego (nawet nie koniecznie Sette30, może Mignon?).
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #66 dnia: 19 Luty 2018, 11:17:06 »
Wolę gastro 64 mm z dozownikiem i z patyczkiem w ręku niż mały stożek który przypomina w budowie i w użytych materiałach Graefa CM 800.
Kawa jest zbyt droga by jej potencjał marnować na samym starcie.
Gdy kto kupuje to i owo nic mi do tego, lecz niech ma pełną  świadomość przed kupnem.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #67 dnia: 19 Luty 2018, 11:25:05 »
Czekaj czekaj, ale wydawało mi się @Tedi, że to Ty jesteś wielkim fanem Graefa??

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #68 dnia: 19 Luty 2018, 11:32:05 »
Wolę gastro 64 mm z dozownikiem i z patyczkiem w ręku niż mały stożek który przypomina w budowie i w użytych materiałach Graefa CM 800.
Kawa jest zbyt droga by jej potencjał marnować na samym starcie.

Na jakim starcie? Widziałeś jak ten młynek mieli? Nie widziałeś mniemam.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #69 dnia: 19 Luty 2018, 11:41:29 »
@ GrizzzLee. Termoblok Graefa można kupić poniżej 1200 zł.  Ascaso ile kosztuje i jak jest wykonane?
Młynek Graef CM 800 kosztuje poniżej 600 zł, w czym jest gorszy przemiał od Sette 30 który kosztuje 1 tys. ?
Fakt, jeden i drugi to młynek, brzydzisz się starym gastro to kup sobie  Sette lub CM800 i się ciesz bo masz to nowe.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #70 dnia: 19 Luty 2018, 12:00:08 »
Ja czepiam się tylko rozbieżności w Twoich wypowiedziach. Raz mówisz jedno, a raz drugie. Co do młynków. Żadnego nie używałem. Więc nie mam zdania. Mogę bazować na opiniach innych forumowiczów albo recenzjach w sieci. Nie mam poparcia w doświadczeniu? Milczę. I tyle. Czasem plastik jest fantastik. Coś kosztem czegoś.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #71 dnia: 19 Luty 2018, 12:24:49 »
Na jakim starcie? Widziałeś jak ten młynek mieli? Nie widziałeś mniemam.

Słyszałem jak jęczy z braku mocy podczas mielenia, i widziałem wszech obecny plastik na elementach służących regulacji / posuwu. To wystarczy tym bardziej, że wiem jaka jest różnica w smaku kawy gdy przesiadłem się z małego stożka w plastikowej oprawie  na metalowe gastro EVO 64.
Wniosek jest jeden. Każda złotówka wydana dodatkowo w kupno docelowego młynka idealnego do espresso spłaca się szybciej niż nam wydaje się. :taktak:

Ja czepiam się tylko rozbieżności w Twoich wypowiedziach. Raz mówisz jedno, a raz drugie. Co do młynków. Żadnego nie używałem. Więc nie mam zdania. Mogę bazować na opiniach innych forumowiczów albo recenzjach w sieci. Nie mam poparcia w doświadczeniu? Milczę. I tyle. Czasem plastik jest fantastik. Coś kosztem czegoś.

Ten plastik fantastik przy tej robocie jaką młynek wykonuje nie ma racji bytu.  :nienie:
Człowiek kawy napić się musi.  ;)  Nie dysponując żarnami 64 mm robiłbym kawę z małego stożka.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #72 dnia: 19 Luty 2018, 12:43:12 »
. Już nic.

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #73 dnia: 19 Luty 2018, 13:00:40 »
Nie chciałem wkładać kija w mrowisko, ale też chciałem stanąć w obronie domowych młynków i nachalnego zniechęcania do innych (być może bardziej plastikowych) rozwiązań.

Kilku forumowiczów zakupiło Sette30 lub 270 i wszyscy są zadowoleni. Plastik w domowym użyciu spokojnie sobie poradzi (chyba że często lubią u Was latać talerze czy szklanki;) ), w kawiarnianych warunkach mocno odradzamy takie zakupy.


Jestem również fotografem z hobby i zawodu i na foto-forach też często spotykałem się z proponowaniem zupełnym amatorom sprzętu którego ceny zaczynają się od 10 tys zł bez obiektywu. Pewnie, że można, ale czy amator potrzebuje od razu takiego sprzętu? Nie koniecznie. :)
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ręczny młynek pod espresso - 500 - 1000 PLN
« Odpowiedź #74 dnia: 19 Luty 2018, 13:31:15 »
Tu się zgadzam, nie do każdej dziedziny życia potrzeba rozwiązań profesjonalnych.  W Fotografii najzabawniejsze jest to, że to jednak optyka bardziej odpowiada za wygląd zdjęcia niż puszka. Podobnie jest przy kawie, szuka się przede wszystkim ekspresu zapominając o młynku.

Inna analogia fotograficzno kawowa. Młynki manualne vs elektryczne i optyka manualna vs elektryczna.
Generalnie manualne urządzenia są prostsze w budowie, solidniejsze, mniejsze, mniej awaryjne i na ogół tańsze w stosunku do odpowiedników zelektryfikowanych dających tą samą jakość rezultatów.

Najważniejsze moim zdaniem jest, aby wychodzić od tego czego się oczekuje od narzędzia i wtedy na podstawie konkretnych kryteriów dokonywać wyboru.
« Ostatnia zmiana: 19 Luty 2018, 13:34:37 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi