Autor Wątek: Manufaktura MK Cafe Fresh  (Przeczytany 82232 razy)

Offline Rusek Mężczyzna

  • Wiadomości: 80
  • Ekspres: VBM Domobar Junior Super HX GR1
  • Młynek: Macap MC4T (R-C18
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #300 dnia: 17 Luty 2018, 15:57:41 »
 :taniec: A co mi tam... zamówiłem Yemen Mocha Haimi  od Straussów :taktak: Chciałbym się zaskoczyć pozytywnie.

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #301 dnia: 17 Luty 2018, 22:46:14 »
A będziesz porównywał do jakich kaw? :)

Ja w ogóle ostatnio dochodzę do wniosku, że jestem smakowym analfabetą i w przypadku takich osób zamawianie czegoś lepszego (droższego) od MKF mija się z celem. Od Antonia i Gorana mam fajne kawy i po prostu mi smakują, ale nie potrafię w nich wyczuć nic poza najbardziej standardowymi nutami.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #302 dnia: 17 Luty 2018, 23:07:39 »
Evanduril nie tak szybko ;-) Poczekaj rok czy dwa i poczujesz ;-) Poćwicz sensorykę, to nie jest takie oczywiste jak kawy aromatyzowane ale jak pojesz sobie np porzeczki i zapamiętasz ich smak a później zrobisz kawę która ma taki aromat to poczujesz.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #303 dnia: 17 Luty 2018, 23:47:02 »
A będziesz porównywał do jakich kaw? :)

Ja w ogóle ostatnio dochodzę do wniosku, że jestem smakowym analfabetą i w przypadku takich osób zamawianie czegoś lepszego (droższego) od MKF mija się z celem. Od Antonia i Gorana mam fajne kawy i po prostu mi smakują, ale nie potrafię w nich wyczuć nic poza najbardziej standardowymi nutami.

Bardzo to dziwne. Tak Las Lajas od Pena Redonda czy Aricha różni się znacząco nawet przez wentylek z paczki. Może problem nie tkwi w kawie tylko sposobie przyrządzania?
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #304 dnia: 17 Luty 2018, 23:58:46 »
Ja też jestem smakowym analfabetą, sensoryka mi nie pójdzie nigdy ze względu na to, że naprawdę wielu rzeczy nie jem - ale różnice czuję. Nie jestem tylko w stanie ich nazwać :)

A do większych różnic naprawdę przyda się zmienić młynek. Z Rhino może być trudno wszystko wyciągnąć...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #305 dnia: 18 Luty 2018, 00:05:14 »
Poza tym różnice najlepiej czuć przy kroku wstecz. Trzeba popić dobrego przez miesiąc, dwa, a potem wrócić. Wtedy pojawia się pytanie: to jest to co piłem? :hihihi:

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #306 dnia: 18 Luty 2018, 01:22:34 »
Różnice między kawami wyczuwam, szczególnie np pomiędzy tymi z np Brazylii i Etiopii. Ale np w większości kaw afrykańskich jestemvw stanie wyodrębnić jeden, maks 2 aromaty. W Brazylijskich np wyodrębniam tylko orzech. Czasem w różnych rum, śliwkę, truskawkę. Łatwiej jeśli kawa jest np wybitna jak Uganda Mzungu. Ale tu mi musi ostro walnąć po nosie i kubkach smakowych.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #307 dnia: 18 Luty 2018, 02:10:42 »
@donkiszit uchwycił sedno, w wielu tematach związanych z odczuciami, pniemy się do góry i zastanawiamy się gdzie wierzchołek, a ta droga nie ma końca, ale warto cofnąć się do tego co piłeś pół roku temu (tak ogólnie) i nagle zadajesz sobie pytanie "co to za ciulstwo?", może nie dosłownie, może bardziej poetycko ale to, dokładnie to masz na myśli.
Wierzchołek każdy ma na innej wysokości, mnie już dawno spinacz na zaworku puścił, ale to nie znaczy że nie idę dalej, idę, tylko wolniej, a kupienie pół kilo prostackiej popalanki bawi, ostatnio kupiłem se dla zabawy fike od johan&nystöm czy jak im tam, piękna acz płaska jak koleżanki z liceum ;), nie biorę tego jako krok w tył, tylko przystanie na kalibrowanie ;) takie to mnie przemyślenia wzięły w środku nocy [emoji14]

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #308 dnia: 18 Luty 2018, 15:38:13 »
Różnice między kawami wyczuwam, szczególnie np pomiędzy tymi z np Brazylii i Etiopii. Ale np w większości kaw afrykańskich jestemvw stanie wyodrębnić jeden, maks 2 aromaty.

Nie przejmuj się, w sumie mam podobnie :) Prawdziwym kawowym koneserem i sensorykiem raczej nie zostanę i nawet nie pretenduję do takiego tytułu ;) Również nie potrafię określać dokładnie wyczuwalnych owoców w takiej czy innej kawie. Jedna owocowa kawa jest dla mnie po prostu trochę inaczej owocowa niż druga. Albo mniej lub bardziej wyrazista. Albo mniej lub bardziej kwaskowa. Przyczyną może być dosyć uboga w owoce dieta...

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #309 dnia: 18 Luty 2018, 15:50:15 »
  A co mi tam... zamówiłem Yemen Mocha Haimi  od Straussów  Chciałbym się zaskoczyć pozytywnie.

Szkoda tylko, że większość wypałów mają średnich i średnio- ciemnych. Ten Yemen z tego co widzę również.  Mnie natomiast bardzo pozytywnie zaskoczyła ichniejsza Kenia AA - jedyna palona w stopniu średnio-jasnym jaka jest w stałej ofercie.  W smaku na początku wyczuwalne fajne kwaski, takie przyjemne nie nachalne. A po chwili wychodzi fajna, delikatna goryczka. Chyba jedyna kawa od nich, którą włączę do swojego stałego repertuaru. No i panie Kenia za te "piniondze"? Strauss płakał jak sprzedawał :mrgreen:

Offline Rusek Mężczyzna

  • Wiadomości: 80
  • Ekspres: VBM Domobar Junior Super HX GR1
  • Młynek: Macap MC4T (R-C18
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #310 dnia: 18 Luty 2018, 22:37:57 »
Ja nie będę z niczym porównywał tych wypieków. Zwyczajnie - ocenię bardzo subiektywnie, pod kątem mego podniebienia.
Nie przeszkadza mi, że wypalili te ziarna średnio. Dla jednego średnio będzie ciemne a dla drugiego jasne. Muszę spróbować, bo taki jestem niedowiarek! Znawcą nie jestem wybitnym, ale myślę, że wyłapię podstawowe walory lub błędy. A jak nie, to przemielę paczkę i dam znajomym abnegatom.

Offline Rusek Mężczyzna

  • Wiadomości: 80
  • Ekspres: VBM Domobar Junior Super HX GR1
  • Młynek: Macap MC4T (R-C18
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #311 dnia: 21 Luty 2018, 13:10:48 »
Jestem po pierwszych testach. Dostawa w 2 dni, więc szybko. Opakowanie dobrze spięte, opisane jak należy, data palenia wybita. Paczuszka bez zipa, zaopatrzona w druciany klips. Po otwarciu nie nastąpiła żadna eksplozja aromatów, a jedynie wyczuć można było resztki palenia. Ziarna odgazowane, bez żadnych olejków na powierzchni. Stopień palenia określam w skali 1-5 na 3-. Ziarna całe, niepołamane, niezniszczone, bez widocznych większych ubytków w strukturze, niewielkich rozmiarów. Na pierwszy strzał poszło mielenie pod espresso. 93*C, 18 gram i strzał. Po 28 sekundach w filiżance znalazł się jasny napar, bez wyraźnej cremy, bez cętek, o lekko wiśniowym zapachu. W smaku wyczuwalna nuta gorzkiej czekolady złamanej wiśnią. Nie doszukałem się cytrusów ani słodyczy. Końcówka z mocnym akcentem spalenizny. W zasadzie nie spodziewałem się w tym miejscu więcej po Haiymi. Ale za to spróbowałem zaparzyć sobie te ziarenka w bialetce i się zdziwiłem. O wiele ciekawszy bukiet smakowy, mocno czekoladowy i pełen świeżych owoców, w tym wyczuwalne mandarynki. Tym się zaskoczyłem. Potem poszedł w ruch drip, ale z niego napar wyszedł mocno przeciętny, bez subtelności i wyrazistości. Nie wiedzieć czemu zaczęły wyłazić armaty przepalonego ziarna i jakiejś smoły. 2 razy poprawiłem i nic :( Na koniec jeszcze zaryzykowałem Frenchpress i miło się zrobiło. Znowu pojawiły się owocowe nuty, lekkie i rześkie, bez tego śladu spalenizny. Dziwne nieco, ale tak mi wyszły testy. Zostało jeszcze kilka gramów na jutro. Podsumowując - jak na podstawowy sort z Jemenu oraz palenie u Straussów, to nie zmarnujemy pieniędzy, choć wulkanu uniesienia nie będzie. Niemniej uważam, że jak na masówkę, to źle to nie wygląda. Ocena na 4.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #312 dnia: 21 Luty 2018, 13:21:09 »
Masz możliwość przetestować tą resztkę w Aeropressie? Ciekaw jestem efektu.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #313 dnia: 21 Luty 2018, 13:59:05 »
To nie jest masówka tylko kawa kosztująca 120 zl/kg. To bardzo drogo.
Więc porównywać ją trzeba do kaw na podobnym pułapie cenowym. Czy się obroni? Nie wiem, moim zdaniem nie warto nawet próbować. Jest dużo dobrych naszych palarnii. Jest jeszcze więcej zagranicznych renomowanych palarnii, jak chcemy popróbować jak się pali w krajach o dłuższych tradycjach kawowych.
Kupując Mk ani nie wspierasz lokalnych pasjonatów kawy, ani nie próbujesz nic wybitnego. A płacisz cenę premium.

Offline mojo_aka_jojo

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Lelit PL41E
  • Młynek: Lelit Fred
Odp: Manufaktura MK Cafe Fresh
« Odpowiedź #314 dnia: 09 Marzec 2018, 19:24:08 »
Powoli kończę zapas 6 różnych wynalazków z MK. Wziąłem takie z przedziału 20-25 PLN. Wstępne wnioski są takie, że dwie były w miarę OK, a reszta nie za bardzo. Największy zarzut to zbyt mocne palenie. Na oko nie jest źle, ale różnica w smaku jest duża w stosunku do topowych palarni. Aha, na pewno nie było to ziarno speciality :) Niebawem opublikuję całą listę wraz z tymi "lepszymi".

Wypiłem 2,5kg MK. Chyba należą mi się w nagrodę zakupy u Gorana (pierwszy raz), nie? :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi