Autor Wątek: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?  (Przeczytany 14236 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Marzec 2017, 17:07:17 »
No i jeden haczyk... Ciężko pisać o stopniu wypalenia po zdjęciach, biorąc pod uwagę przekłamania kolorów wszędzie po drodze - aparat, zgranie, wrzucenie na neta z kompresją i monitory wszystkich osób po kolei... I jak tak patrzyłem, to ciut inaczej te stopnie wypalenia wyglądają u mnie na laptopie i na telefonie...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #16 dnia: 28 Marzec 2017, 17:09:10 »
A poza tym nie znając jakiegoś autora ani jego twórczości, na OKŁADCE czasem jest krótki opis treści. I on może mnie zachęcić do kupna lub zniechęcić.
Toż właśnie to miałem na myśli, a potem treść okazuje się zgodna z zapowiedzią lub sprzeczna.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Marzec 2017, 17:22:09 »
Na pewno to znacie, ale przypomnę, bo obraz wart 1000 słów.


 

Mam propozycję. Tą fotę trzeba przykleić w dziale:

http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?board=16.0

Ot tak w trosce o kupujących.

Można też stopień palenia wybrać z palety kolorów. Np. Proszę 0,5 kg. kawy o stopniu palenia odpowiadającym RAL 8017, i kolejne 0,5 kg. o stopniu palenia RAL 8019.


« Ostatnia zmiana: 28 Marzec 2017, 17:40:49 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Marzec 2017, 22:40:10 »
Fajny materiał. Nie wiedziałem, że jest aż taka paleta.
Może Antonio lub jakiś inny fachowiec wypowie się, które kawy jak są palone.

Postawię jeszcze hipotezę - chyba nie każda kawa nadaje się do każdego palenia. Cześć gatunków nadaje się do jasnego palenia, a część do ciemnego.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #19 dnia: 28 Marzec 2017, 22:43:58 »
Te kolorki ze zdjęcia mówią mniej więcej tyle o kawie co okładka o książce, tak że tego.
Kolorki może i tak, ale informacja też o cracku jest już pewnym odniesieniem :) Osobiście, zarówno do espro jak przelewu, stosuję wyłącznie "1st crack done" i " city roast". Czyli jasno, jaśniutko ;)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #20 dnia: 28 Marzec 2017, 22:57:42 »
Cześć gatunków nadaje się do jasnego palenia, a część do ciemnego.

 :wow2:. Gatunki kawy to arabika i robusta :).

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #21 dnia: 28 Marzec 2017, 23:05:50 »
oczywiście miałem na myśli odmiany arabiki :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #22 dnia: 28 Marzec 2017, 23:10:54 »
Oczywiście nie masz racji :).

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #23 dnia: 28 Marzec 2017, 23:24:42 »
Z czym nie mam racji? Z hipotezą jaką postawiłem czy chodzi o semantykę?

Jeśli chodzi o palenie jednej odmiany / gatunku / typu - to patrząc na ofertę palarni, raczej nie widziałem nigdzie tego samego ziarna palonego jasno i ciemno. Np. u Antonia mieszanki espresso są ciemne, a jasne są Kenia, Rwanda, Salwador.

Jeśli chodzi o semantykę (odmiana / typ / plantacja), to przypominała mi się klasyfikacja z biologii: typ. podtyp, infratyp, nadgromada, gromada (classis), podgromada, infragromada, nadrząd, rząd... Najważniejsze, żebyśmy wiedzieli o czym mówimy.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #24 dnia: 28 Marzec 2017, 23:27:39 »
akurat kwestia kolorów wypału tak jak i wszelkich innych ściśle określonych kolorów w przemyśle, jest usystematyzowana w naukowy sposób. Są odpowiednie normy, urządzenie pomiarowe, wydruki itd. Na pewno nasi roasterzy wiedzą wszystko o tym, ale podejrzewam, że nie mają czasu na takie rzeczy. 

Tutaj przykład usystematyzowania kolorów wypału.
http://www.coffeelabequipment.com/Color_Selector_cl.jpg

Tak przy okazji sam kolor, niewiele mówi o procesie w jakim został osiągnięty, ani też o jakości ziarna. Gdyby najważniejszy w wypale był osiągnięty kolor, już dawno paleniem kawy nie zajmowałby się człowiek.

Oczywiście, że różnie pali się te same ziarna kawy. Jedynie do bardzo ciemnych wypałów raczej nie stosuje się najwyższej jakości ziaren, ponieważ niewiele by to zmieniło w filiżance. Nie ma w tym żadnego spisku, zwyczajnie aromaty palenie są w nich  dominujące i wystarczą dobre pod względem jakości ziarna nie koniecznie bogate w aromaty. Resztą zajmuje się człowiek, aby efekt był taki jak oczekują odbiorcy lub właściciel firmy. Te same osoby decydują o tym, że kawę wytwarza się z surowca, którego z etycznego, a nawet zdrowotnego punktu widzenia, nie należałoby stosować. Dlatego ważne jest, aby konsumenci byli w miarę świadomi swoich wyborów. Niestety wielkim koncernom na ogół nie zależy na tym abyśmy podejmowali świadomy wybór. Każdy musi zadbać o własną edukację.

Ja nie jestem zwolennikiem  kaw po drugim cracku w żadnej metodzie, ale wiele osób właśnie taką kawę lubi, a ja nie mam nic przeciwko.

@Adam_1234 czy w realnym życiu też tak się wypowiadasz, że kurz się podnosi, a woda w kubku mętnieje ?

« Ostatnia zmiana: 29 Marzec 2017, 00:53:29 wysłana przez krystians »

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #25 dnia: 29 Marzec 2017, 14:01:48 »
Jak wyżej Agtron standard w wypalaniu.

Cupping z scaa, kawa musi być wypalona do koloru
The roast level for cupping shall be measured between 30 minutes and 4 hours after roasting using coffee ground to the SCAA Standard Grind for Cupping and be measured on coffee at room temperature. The coffee shall meet the following measurements with a tolerance of ± 1.0 units:
Agtron "Gourmet": 63.0
Agtron "Commercial": 48.0
Colortrack: 62.0
Probat Colorette 3b: 96.0
Javalytics: same as Agtron measurement using either "Gourmet" or "Commercial" scales
Lightells: same as Agtron measurements using "Gourmet" scale

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #26 dnia: 29 Marzec 2017, 18:05:42 »
Jeśli chodzi o palenie jednej odmiany / gatunku / typu - to patrząc na ofertę palarni, raczej nie widziałem nigdzie tego samego ziarna palonego jasno i ciemno.



Ostatnio dla mnie stało się modne wypalanie miedzy średnim  a ciemnym.

Poszukaj w tym dziale:

http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?board=16.0
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #27 dnia: 04 Kwiecień 2017, 22:37:50 »
Jak trafi mi się jakaś kapryśna jasno palona, to kręcę młynkiem przez całą paczkę, żeby za nią trafić.
Zastanawiałem się kiedy to napisałeś - jak to możliwe, żeby nie udawało się ustawić optymalnego mielenia przez całą paczkę.
Dzisiaj zrozumiałem - zamówiłem od Antonia jasną kawę Honduras Marcala COMSA Red HONEY. Genialna w smaku jak wyjdzie, ale... no właśnie ale... większość shotów musiałem wylać - albo za wolno leciała (prawie w ogóle) albo przelatywała przez kolbę w 5 sekund... Poszło ponad pół paczki i już ją czuję, ale trochę droga ta nauka + słownictwo jak na budowie... Już z kilkadziesiąt ziaren mieliłem, ale takie trudne miałem po raz pierwszy.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #28 dnia: 04 Kwiecień 2017, 22:46:55 »
A ważysz kawę przed mieleniem i ile jest w filiżance? Mi to bardzo mocno pomogło... A różnica w smaku jest bardzo duża. Poza tym, u mnie woda leci najpierw dosyć wolno, pierwsza strużka pojawia się po około 10 sekundach, przez kolejne 7 sekund leci np 12 gram, a pozostałe 20 gram przez kolejne 8 sekund... I kawa wychodzi bardzo smaczna.

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #29 dnia: 04 Kwiecień 2017, 23:03:12 »
Nie ważę, bo te 7 gram jest trochę umowne. Przy kawach ciemniej wypalanych w zasadzie to reguła, ale przy jasno palonych niestety trzeba wrzucić trochę więcej kawy - 8-9 gram i raczej się sugeruję objętością, a nie masą... Jak bym wsypał 7, to będę miał niżej "powierzchnię kawy" i uzyskam mega kanałowanie... Niestety z jasnym ziarnem chyba po prostu trzeba się go nauczyć... Na szczęście odwdzięcza się wspaniałym smakiem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi