Autor Wątek: Kruve Sifter - czy warto?  (Przeczytany 13255 razy)

Offline Wojti Mężczyzna

  • Wiadomości: 88
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Chemex, French press, kawiarka 3tz "no name"
  • Młynek: Baratza Virtuoso
Kruve Sifter - czy warto?
« dnia: 18 Marzec 2017, 12:24:00 »
Witam wszystkich kawowych maniaków  [emoji38] Nie znalazłem nigdzie, aby ktoś poruszał temat tego całkiem nowego produktu, więc pytam. Czy ktoś z forumowiczów albo wasi znajomi zakupili sobie zestaw sitek od Kruve albo czy mieliście może z nimi styczność? Przeglądając filmiki w internetach można dojść do wniosku, że najlepszym wyborem jest komplet 6 sitek, a ten kosztuje ponad 400 polskich złociszów  :o Będę wdzięczny za wyrażenie waszej opinii  ;)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Marzec 2017, 13:35:10 »
Komplet to jest 12 sitek. https://www.kruveinc.com/ tutaj masz za 130$. Powyżej 100$ wysyłka gratis ale czy wyślą do Polski? Poza tym jeszcze cło.  Nie wiem czy chciałbym mieć coś takiego. Na pewno najbardziej zadowolony jest producent tego czegoś.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Marzec 2017, 14:37:40 »
Temat jest tu: Multisitko. W międzyczasie nastąpiła zmiana nazwy.

A sitka zdaje się zaraz będą dostępne w CD.

Offline Robert

  • Wiadomości: 81
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Marzec 2017, 10:10:47 »
Są już dostępne, ale czy warto wydać ponad 4 stówy za zestaw z sześcioma sitkami?
Pewnie każdy musi sobie sobie sam odpowiedzieć na to pytanie.

Offline Wojti Mężczyzna

  • Wiadomości: 88
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Chemex, French press, kawiarka 3tz "no name"
  • Młynek: Baratza Virtuoso
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Marzec 2017, 13:41:31 »
Dzięki za odpowiedź. W grę wchodzi tylko zestaw z 6 sitkami z CD, bo z 12 i tak pewnie bym nie korzystał  :) Jednak nawet te 6 sitek wychodzi 4 stówki tak jak piszecie, więc dlatego pytałem czy ktoś miał styczność osobiście i czy warto  :)

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Marzec 2017, 14:23:42 »
Od jutra będę testował ten z dwoma sitkami.
Odsiewać będę tylko pod V60 i FP więć 0.4 i 0.8mm powinno mi wystarczyć.

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Marzec 2017, 23:29:08 »
Wojti - myślę, że zadajesz sobie złe pytanie. Bo tu nie chodzi o to, czy warto wydać 4 stówki na sitka, a czy jest się gotowym na spore straty surowca - bo przy nich, te 4 stówy w dłuższej perspektywie to "pikuś".
Oczywiście wysokość strat będzie mocno determinowana przez klasę młynka. W przypadku najtańszych elektryków straty przy odsiewaniu samego pyłu (na sitku mesh 60) sięgają 10-25% zależnie oś grubości przemiału. W przypadku zestawu sitek, poza odsianiem zbyt drobnej frakcji dojdzie jeszcze % zbyt grubej frakcji.
Jeśli masz wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem będzie poświęcenie 15,- na sprowadzenie sobie z ali sitka mesh 60, odsianie pyłu i ocenienie, czy chce się przekładać smak nad ilość - być może stwierdzisz, że gra nie jest warta świeczki (przy 25% straty, na kilo kawy jedna paczka 250g leci do zlewu…).

@jeżyk cło noże nie zostać naliczone, bo są kategorie wyłączone z jego naliczania. Za to na pewno doliczony byłby VAT 23%, o ile na paczce nie będzie informacji "gift" lub nadawca nie zaniży wartości.

Offline Wojti Mężczyzna

  • Wiadomości: 88
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Chemex, French press, kawiarka 3tz "no name"
  • Młynek: Baratza Virtuoso
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Marzec 2017, 13:13:58 »
Od jutra będę testował ten z dwoma sitkami.
W takim razie czekamy na podsumowanie testów i jakieś wnioski  ;)

Wojti - myślę, że zadajesz sobie złe pytanie. Bo tu nie chodzi o to, czy warto wydać 4 stówki na sitka, a czy jest się gotowym na spore straty surowca - bo przy nich, te 4 stówy w dłuższej perspektywie to "pikuś".
Jak najbardziej masz rację, że będą straty i zdaje sobie z nich sprawę. W chwili obecnej przesiewam ustrojstwem z kauflanda i z każdego mielenia odsiewam od 10 do 17% przemiału. Jednak nie wyrzucam a zamykam "próżniowo" i później robię z tego pyłu zalewajke.

Pozostaje mi tylko przemyśleć temat. Raz jeszcze dziekuję za wasze przemyślenia  :ok:
P.S. Właśnie popijam nieprzesianego dripa i o dziwo smakuje mi bardziej niż wczorajszy, który był przesiany  :mrgreen: :kawa:

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Marzec 2017, 20:04:52 »
Tak, kilka dni używam tych sitek w rozmiarze 0.4 i 0.8mm. Jestem zadowolony z zakupu.
Nie testowałem wszystkich młynków jeszcze.... za dużo ich chyba mam.... a i zmiany w naparach mnie zaskoczyły w różnych konfiguracjach.

Straty są rzeczywiście zmienne nawet na tym samym młynie przy różnych nastawach. W zasadzie to potwierdza moje wcześniejsze spostrzeżenia, że młynki różnie pylą w zależności od nastawy. Lepiej tną przy jednych a bardziej kruszą przy innych.
Mogę potwierdzić to co pisze Shaggy_Paw, że straty są na poziomie 5-20% w pyle i to dotyczy zarówno sklepowego Santosa #4, który kosztuje kilka tysięcy jak również Severina za 250PLN.... Natomiast górne frakcje zawsze są równiejsze z Santosa #4.

Najważniejsze jednak jest to jak dramatyczne te odsiewy wpływają na to co mamy w filiżance. Podkreślam, jest to zmiana dramatyczna. Już nie chodzi o to czy V60 01 czy 02, jakie bibułki, czy 92 czy 95 stopni, czy 2min czy 2.5min. Ta kawa wychodzi zupełnie inna. Słodsza, bardziej przejrzysta. To wynika nie tylko z pozbycia się mulącego pyłu, ale i z tego że możemy mielić drobniej. Ponadto przy odsianiu te zmiany czasu, sposobu zalewania są bardziej zauważalne na języku.
Sporo jeszcze przede mną testów i zabawy z tym czymś, wprowadziło to sporo zamieszania w moich przyzwyczajeniach.... ;)
W sumie na opakowaniu od Kruve jest napisane coś w stylu 'always perfect grind' i pozostaje mi się z tą tezą, która mnie na początku rozbawiła, zgodzić.

Offline Koszmar Mężczyzna

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: la pavoni prof. , szkło i bibuła
  • Młynek: catler, kinu m47, m38
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Kwiecień 2017, 22:20:11 »
Jako że jestem weterynarzem poczułem nieodpartą chęć przebadania Kruve. :)

A właściwie zainteresowałem się możliwością przetestowania młynków(zwłaszcza Kinu m38) pod względem rozrzutu grubości frakcji.
Nabyłem podwójne sito i wrzucam parę fotek. Dodam też opis pomiarów.
Testy może rzucą trochę światła na nasze wyobrażenia pod względem rozstrzału przemiałów. Dużo zależy od grubości mielenie, ale też od samej kawy.
Ale tak jak napisał Kawcio, używając w miarę jednorodnej frakcji w filiżance uzyskujemy zupełnie inną jakość. Nie podejmuję
się wykonania opisu spełniającego oczekiwania profesjonalistów branży kawowej, ani też miłośników soczystych opisów literackich.
Jednym zdaniem mogę powiedzieć tak: kawa parzona z jednorodnej frakcji jest krystalicznie czysta w odbiorze smaku, słodka i bez smakowych wtrętów. Szlachetna.
Natomiast samo posługiwanie się urządzeniem jest jednak trochę upierdliwe(zwłaszcza teraz jak wszystko staram się ważyć). Minimalne ilości mikropyłków pojawiają się w otoczeniu na blacie po przesypywaniu kawy z sita do pojemnika.
Jeżeli chce się komuś analizować to poniżej zamieszczam kilka pomiarów:

MA Kenia peabery mielenie na 2,5 kinu m38
20 g
Sito 800 - 13 g - 65%
Sito 400 - 5 g - 25%
Spód poniżej 400 - 2 g - 10%
Te małe ziarenka najbardziej mnie zdumiały- tylko 65% frakcji pow.800

MA Ambela Etiopia Natural mielenie na 2,8 m38  20g
Sito 800 - 17,3 g - 86,5%
Sito 400 - 2 g - 10%
Spód poniżej 400 - 0,7 g - 3,5%

MA Kenia peabery 5 g plus Etiopia Ambela
Natural 15 g mielenie na 2,8  m38 20 g
Sito 800 - 16,8 - 84%
Sito 400 - 2,7 - 13,5 %
Spód poniżej 400 - 0,5 - 3,5%

DS geisha Hartmann  20 g mielenie m38 na 3,0(gruz pod chemexa)
Sito 800 - 17,3 -86,5%
Sito 400  - 2,5 - 12,5%
Spód poniżej 400 - 0,2 - 1%

DS geisha Hartmann  33,3 g mielenie na
Młynku Catler przedostatni najgrubszy nastaw pod Chemexa
Sito 800 - 30,3 - 91%
Sito 400  - 2,8 - 8,4%
Spód poniżej 400 - 0,2- 0,6%

Napisz może Kawcio jeśli możesz jak mam rozumieć: górne frakcje to grubsze czy drobniejsze?
dzień bez kawy to jakiś koszmar

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Kwiecień 2017, 22:51:12 »
Chyba coś poszło nie tak. Powinieneś ustawić młynek tak aby przeważający procent był w środku. Od góry zostaje do wyrzucenia to co zbyt grube, na dole do wyrzucenia to co zbyt drobne.

Offline Koszmar Mężczyzna

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: la pavoni prof. , szkło i bibuła
  • Młynek: catler, kinu m47, m38
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Kwiecień 2017, 22:58:17 »
No właśnie, ale parzę najgrubszy przemiał w v 60 i chemeksie i mam właściwe czasy przelewania, do 3 minut w v60 a do 4 w chemeksie.
Spróbuję na mniejszych nastawach jakie będą czasy przelewania.
dzień bez kawy to jakiś koszmar

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Kwiecień 2017, 23:09:20 »
Może inaczej trzeba polewać? strumień, porcje wody, wysokość, intensywność?

Offline Koszmar Mężczyzna

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: la pavoni prof. , szkło i bibuła
  • Młynek: catler, kinu m47, m38
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Kwiecień 2017, 23:12:30 »
Dzięki za podpowiedź, jutro będę szukał maksimum średniej frakcji.
dzień bez kawy to jakiś koszmar

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kruve Sifter - czy warto?
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Kwiecień 2017, 23:22:35 »
Na stronie masz film z przepisem z 15g. Marny (mało szczegółów), ale coś tam można zerknąć. No i tabelkę z czasami, niestety bez mililitrów.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi