Autor Wątek: Nieszczelna grupa w nowym Lelicie - wybucha  (Przeczytany 1645 razy)

Offline mojo_aka_jojo

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Lelit PL41E
  • Młynek: Lelit Fred
Nieszczelna grupa w nowym Lelicie - wybucha
« dnia: 11 Luty 2018, 10:30:05 »
Koledzy
Proszę pomóżnie nowicjuszowi.


Mam w zasadzie nową maszynę (jak w stopce). Około miesiąc wstecz pojawiły się drobne problemy podczas robienia backflushu - portafiltr dokręcony do grupy nie utrzymał ciśnienia (ślepe sitko) i woda pod ciśnieniem trysnęła bokiem grupy. Myślałem, że zbyt lekko wkręciłem portafiltr, ale nie! Od tamtego czasu problem pojawiał się coraz częściej, a dziś wybuchła mi kawa, którą próbowałem zaparzyć. Nie pomaga mocniejsze wkręcenie portafiltra. Dodatkowo prawie za każdym razem sitko wylatuje z portafiltra i jakby przysysa się do grupy (i tam zostaje). Z drugiej strony na pewno nie jest zassane, bo mogę nim ruszać o kilka milimetrów w górę i w dół, choć mam problem żeby je wyjąć. Muszę to robić nożem.

Trochę to wygląda tak jakby woda przedostawałą się pod uszczelką grupy na zewnątrz grupy (gdy portafitr jest wkręcony). Nie wiem czy to w ogóle możliwe. Uszczelka ma raptem 3 miesiące i wygląda jak nowa.

Co się dzieje z moim sprzętem? Jak doprowadzić go do porządku?
W tej chwili z niego nie korzystam, bo każda próba zrobienia sobie kawy kończy się "wybuchem" i "zassaniem" sitka.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Nieszczelna grupa w nowym Lelicie - wybucha
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Luty 2018, 10:57:19 »
A włączenie parzenia na 0,5s nie pomaga na zassane sitko?
Najpierw pojawiły się problemy z nieszczelnością, czy z zasysaniem?

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Nieszczelna grupa w nowym Lelicie - wybucha
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Luty 2018, 11:01:01 »
Mało zrozumiałem z tego opisu nowy czy w zasadzie nowy? zasysa czy nie zasysa? Jeśli jest nowy na gwarancji to chyba wiesz co robić, jeśli chcesz działać we własnym zakresie to popatrz w pierwszej kolejności czy sitko nie jest odkształcone kładąc je na płaskiej szybie lub wymieniaj uszczelkę, sprawdzaj itd. Czy bez podpiętej kolby woda normalnie leci z grupy?

Offline sobota

  • Wiadomości: 278
  • Ekspres: basic / brasilia / linea
  • Młynek: compak k3 / RR55OD / ikej / k30 / guatemala / tm nano
Odp: Nieszczelna grupa w nowym Lelicie - wybucha
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Luty 2018, 11:10:26 »
U zanjomych zawsze takie zjawisko oznacza syf w grupie :hihihi: - czytaj nie czyszczą grupy szczotkami regularnie lub rant portaflitra  przy zapinaniu jest brudny od kawy co powoduje przeciekanie grupy jak warstwy kawy urosną.

Jak czyścisz grupę? opisz dokładnie najlepiej. jak często to robisz?

uważaj z nożem bo uszkodzisz uszczelkę co tylko spotęguje problem

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Nieszczelna grupa w nowym Lelicie - wybucha
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Luty 2018, 11:20:35 »
Zbyt ciasno spasowane sitko względem prysznica grupy. Zapodaj szersze sitko w kolbę.
Sitko może kantować częścią zewnętrzna, wtedy trzeba je sklepać młotkiem, dosłownie.  :)
« Ostatnia zmiana: 11 Luty 2018, 11:23:36 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline mojo_aka_jojo

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Lelit PL41E
  • Młynek: Lelit Fred
Odp: Nieszczelna grupa w nowym Lelicie - wybucha
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Luty 2018, 14:58:45 »
Po rozebraniu maszyny okazało się, że uszczelka ma uszkodzenia strukturalne. Albo to ja dziubnąłem ją nożem gdy sitko się zassało, albo to jakaś wada fabryczna. W każdym razie - dziękuję za komentarze. Nowa uszczelka już zamówiona. Niebawem dam znać jak poszło.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi