Autor Wątek: Artykuły, ciekawostki nt. kawy  (Przeczytany 447939 razy)

Offline dandy

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 352
  • Ekspres: NS Musica, Aeropress, Grindripper, Slowpresso
  • Młynek: ECM S 64, Comandante
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #555 dnia: 28 Styczeń 2017, 20:29:27 »

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #556 dnia: 28 Styczeń 2017, 20:43:40 »
Można pić zapleśniałą kawę i mówić, że to ta o smaku pieczarkowym.  :smiech:
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 858
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #557 dnia: 01 Luty 2017, 20:31:08 »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #558 dnia: 02 Luty 2017, 10:44:50 »
Artykuł z ubiegłego roku, więc przepraszam jeśli już był. Kawa świeżo zmielona vs kawa dobrze zmielona: https://prima-coffee.com/learn/article/grinder-basics/it-always-better-grind-fresh
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #559 dnia: 02 Luty 2017, 17:07:00 »
Widziałem już jakiś czas temu - co jednak w sytuacji, gdy poprosimy o zmielenie i nie trafimy z ustawieniami/miła Pani baristka po prostu nigdy wcześniej nie parzyła i nie trafi (lub po prostu nie był to najlepszy możliwy przemiał)?

Daje to na pewno spore pole do dyskusji nad ideą młynków budżetowych (i czy nie lepiej za te powiedzmy 200 zł nakupić ziaren), ale nie sądzę, żeby ktoś po zobaczeniu rezultatów biegł sprzedać wilfę bo EK mieli lepiej

A już odchodząc od tematu młynków - jak te wszystkie pomiary mają się do tego, iż jak mantra powtarzane jest - parzyć kawę zaraz po zmieleniu, bo po nawet kilkudziesięciu minutach traci większość walorów smakowych?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #560 dnia: 02 Luty 2017, 17:34:56 »
Właśnie o to ostatnie stwierdzenie się rozchodzi -- to taka półlegenda. Obecnie na mistrzostwach świata w kawie przelewowej wszyscy mielą kawę przed występem (~5-10 minut przed zalaniem) bo szkoda im czasu w trakcie.

Inna sprawa, że młynki klasy Encore, to w sumie domowy standard, a jeśli ktoś spija 250g w cztery dni, to z pewnością skusi się na owy standard ;)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #561 dnia: 04 Luty 2017, 09:58:57 »
Może nie o kawie, ale wielu z Was dba również o smaczną herbatę.

Telewizja kłamie, oczywista oczywistość, ale warto czasem się utwierdzić ;-)

http://natemat.pl/200719,szybko-wyjatkowo-kulutralnie-i-z-klasa-herbaciany-bloger-w-10-minut-zmasakrowal-prawdy-objawione-bosackiej

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #562 dnia: 04 Luty 2017, 12:10:17 »
Źródło:

:)

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #563 dnia: 04 Luty 2017, 12:25:53 »
Polecam małe sprostowanie na to "zaoranie"
http://www.wykop.pl/link/3583313/znawca-herbaty-punktuje-eksperta-z-tvn/#comment-42926449
Cytuj (zaznaczone)
Wiem że #tvnklamie i ogólnie jak jest okazja do pojechania po TVN to wszyscy są pierwsi ( a przy okazji dziennikarka z GW), ale jak to niestety często tutaj bywa (vide afera #solgaz) przy hejcie lub przy hypowaniu czegoś mało kto coś weryfikuje. Jakiś czas temu Pan z czajnikowy.pl robił wielki test herbat ekspresowych i co mówi na jego wstępie? "Trzeba wam wiedzieć, że herbata ekspresowa jest to herbata najniższej jakości" potem mówi, że jest ona klasyfikowana jako kategoria "dust", a to generalnie znaczy, że jest to odpad. Szczegoły w tym filmiku, od około 45s. Czyli dokonuje takiego samego uogólnienia za które tutaj krytykuje Panią. Moim zdaniem problem jest jeden, Pan tak się zakręcił, że zgubił najważniejsze, czyli kontekst rozmowy (rozmawiali o herbatach pitych przez większośc polaków, czyli ekspresowych). I jak odniesiemy twierdzenia Pani do tego kontekstu to już nie są wcale takie głupie. Tak, ekspresówki w zwykłych sklepach jak są pyłem to sa gówniane. Tak jak ekspresówka się parzy minutkę, tzn. że jest w formie pyłu, a to znaczy, że jest gówniana. Zdanie o tym, że czerwona herbata nas nie odchudzi też jest prawdziwe. Czerwona herbata wspomaga odchudzanie, ale nikogo jeszcze nie odchudziła. Także kolega potem cytuje artykuły, które potwierdzają, że herbata czerwona może wspomagać odchudzanie, a nie takie które mówią, że nas odchudzi. No więc problem jest taki, że wiele kobiet (tych właśnie czerpiących wiedzę z reklam, telewizji śniadaniowej) myśli, że jak sobie wypiją pu erha na śniadanie, obiad i kolację to schudną, a to jest gówno prawda. Pijać pu erha w dużych ilościach dzień w dzień można sobie jednie krzywdę zrobić. Znajoma jest dietetyczką i mówi, że straszna jest wiara przychodzących do niej lasek w taki cuda. A to pogarsza sytuację też o tyle, że Pani która się męczy taką herbatką często czuje się usprawiedliwiona, żeby olać dietę, bo przeciez już się herbatką męczy.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #564 dnia: 04 Luty 2017, 12:51:04 »
Internety... ja teraz napiszę odpowiedź do polemiki na temat zaorania, na temat sprostowania, na temat audycji. Na koniec ktoś to gdzieś przekopiuje i będzie polemizował dalej :hihihi:

Zawsze mnie ten pył herbaciany w produkcji zastanawiał. I tu jestem bliższy tej świeższej wypowiedzi Rafała. No bo ileż trzeba sprzedawać herbaty liściastej i łamanej żaby otrzymać jeszcze więcej pyłu?


Czy Rafał się czepia szczegółów? trochę tak, czy pani z telewizji ma racje? znacznie rzadziej.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #565 dnia: 04 Luty 2017, 13:33:39 »
Te polemiki sobie pobieżnie obejrzałem, poczytałem. Suma summarum wychodzi na to że jak ze wszystkim - nie ma dobrego produktu za małe pieniądze. Chcesz mieć jakość to niestety surowiec kosztuje. A odmienną kwestią są indywidualne preferencje smakowe - jak w kawie :D

p.s. słowa zmasakrować i zaorać ranią mnie do żywego :ogien:
LMWDP #469

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6192
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #566 dnia: 28 Luty 2017, 02:31:02 »
Ostatnio natrafiłem na taką "ekologiczną' kawę z lokalnej palarni spod Łodzi. Wypalają kawę ponoć 35 do 40 min w temperaturze 130-185 stopni. "Dzięki tej technologi w trakcie prażenia kawy wewnątrz ziarna kawowego nie powstają duże naprężenia wewnętrzne i kawa posiada wyjątkowy smak i aromat. Nasza metoda prażenia powoduje że  nie zachodzi ekspansywna zamiana wosku kawowego w substancję drażniącą C-5-HT która podrażnia żołądek."

Skoro nie powstają duże naprężenia to chyba nie dochodzi do cracku. Czyli to taka bardziej pieczona kawa niż prażona? Ciekaw jestem co o tym mogą powiedzieć nasi forumowi palacze. Eko ściema?
« Ostatnia zmiana: 28 Luty 2017, 02:34:18 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #567 dnia: 28 Luty 2017, 07:26:32 »
Ugotowana.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #568 dnia: 28 Luty 2017, 08:03:13 »
Eko ściema?
Jak możesz... To by znaczyło że parę lat temu pół polski studiowało na kierunkach typu "ściema i zarządzanie". Toż to najczystszy przykład marketingu jest, w dzisiejszych czasach tak się nazywa ćwierćprawdę lub półkłamstwo wygłoszone celem osiągnięcia korzyści, niekoniecznie materialnej (jak np. "kocham cię" na ławce w parku).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #569 dnia: 28 Luty 2017, 10:51:50 »

Obsesyjna mantra,
na którą Bóg uprzejmie reaguje, a i
- a i ludziom świeckim podoba się całkiem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi