Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 662112 razy)

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1725 dnia: 14 Marzec 2018, 06:47:45 »
Czy jeśli ustawiłem młynek w dripie na 3 minuty przepływu dla 16g kawy i 250ml wody, to analogicznie nie ruszając młynka, wsypując 32g kawy i wlewając 500ml wody, zmieszczę się w tych 3 minutach?
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1726 dnia: 14 Marzec 2018, 07:40:27 »
Czy jeśli ustawiłem młynek w dripie na 3 minuty przepływu dla 16g kawy i 250ml wody, to analogicznie nie ruszając młynka, wsypując 32g kawy i wlewając 500ml wody, zmieszczę się w tych 3 minutach?
Zwiększasz dozę i zwiększasz ilość wody, a młynka nie ruszasz. 2x większą dozę zalewasz 2x większą ilością wody. Pomyśl chwilę sam :D

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1727 dnia: 14 Marzec 2018, 10:44:38 »
Zmieniasz głębokość złoża filtracyjnego więc trzeba mielić grubiej.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1728 dnia: 14 Marzec 2018, 14:06:09 »
Czy jeśli ustawiłem młynek w dripie na 3 minuty przepływu dla 16g kawy i 250ml wody, to analogicznie nie ruszając młynka, wsypując 32g kawy i wlewając 500ml wody, zmieszczę się w tych 3 minutach?
Zwiększasz dozę i zwiększasz ilość wody, a młynka nie ruszasz. 2x większą dozę zalewasz 2x większą ilością wody. Pomyśl chwilę sam :D
I to wydłużyło mi czas z 3:15 , do ponad 4 minut i przerwałem kapanie, bo jeszcze trwało by to z 20 sekund.
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1729 dnia: 14 Marzec 2018, 20:18:55 »
Tak, aby dążyć do zmieszczenia się w czasie z parzeniem w V60, doszedłem do 30 kliknięcia (1 - rączka ruchoma, 0 - rączka zablokowana). Dzisiaj 300ml wody i 20g kawy. 92'C. Czas i tak doszedł do 3:15. (zaczynałem od 25 kliku).
No i muszę przyznać, (wnioski na ciepłej kawie) że w miarę postępowania się klików patrząc z perspektywy 30 kliku obecnie, doszło do zaniku (wiem czego szukać w smaku, więc czuje bardzo słabo, prawie nic w stosunku do 25-26 kliknięcia) moich ulubionych kwiatów kosztem wyraźnej goryczki ostrej na gardle i nieco większej kwaskowości (Yirgacheffe).
Wnioski na letniej: lekko zmalała gorycz, podniosły się kwaski. Bardziej czuć kwiatki, ale to nie to co udało mi się osiągnąć bez 3 minutowego przepływu.
Zatem wolę zdaje się przekroczyć czas parzenia 3:30 jeśli trzeba, ale nie odbierać sobie tej kwiatowej przyjemności z kawy.

Później spróbuję Getuya Kenya AA+ , ale po niej przyjdzie pora na Geishę Panamę. I co tu zrobić, aby przez 125gramów nie szukać tej właściwej metody? :P

-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1730 dnia: 15 Marzec 2018, 07:22:26 »
I co tu zrobić, aby przez 125gramów nie szukać tej właściwej metody? 
Przecież już znalazłeś :). Daj się teraz ponieść, nie kombinuj za bardzo, po prostu ciesz się życiem, ciesz się kawą. Czy to będzie na tym czy innym kliku, czy to będzie 2:30 czy 3:30 -- to wszystko są informacje, z których prędzej czy później wyciągniesz wnioski  :szampan:.

Przelewki V60
« Ostatnia zmiana: 15 Marzec 2018, 07:24:50 wysłana przez Antonio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1731 dnia: 15 Marzec 2018, 13:07:18 »
I co tu zrobić, aby przez 125gramów nie szukać tej właściwej metody
W FP albo cuppingu masz mniej zmiennych, polecam robić równoległe z pierwszym zalaniem cupping. Przelew powinien być standardowy wg najczzęściej używanego przez Ciebie przepisu. Wtedy wiesz jak się zachowuje kawa w przelewie oraz jaki mniej więcej ma profil smakowy. Możesz wytyczyć kierunek, w którym chcesz się poruszać, nie błądząc po omacku.

 Mogę podpowiedzieć, że cupping na Comandante, to powinny być okolice 22-23 kliku od odblokowania żaren. 22 klik, 8,3g kawy zalewasz 150 g wody i po 4 minutach przełamujesz i zbierasz kożuch.
« Ostatnia zmiana: 15 Marzec 2018, 13:14:29 wysłana przez krystians »

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1732 dnia: 15 Marzec 2018, 15:59:03 »
Mogę podpowiedzieć, że cupping na Comandante, to powinny być okolice 22-23 kliku od odblokowania żaren. 22 klik, 8,3g kawy zalewasz 150 g wody i po 4 minutach przełamujesz i zbierasz kożuch.
Dziękuję, właśnie zaczynam nową paczkę kawy zrobię dwie, cupping i przelew :) a jakiej temperatury używasz do cuppingu i czy grzejesz wcześniej kubek?
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1733 dnia: 15 Marzec 2018, 16:04:47 »
Używam filiżanki o pojemnoości 180 ml w temperaturze pokojowej. Standardowo zalewam wodą o temperaturze 94-95 st.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1734 dnia: 15 Marzec 2018, 16:07:46 »
Używam filiżanki o pojemnoości 180 ml w temperaturze pokojowej. Standardowo zalewam wodą o temperaturze 94-95 st.

Rozumiem ze metoda przelamywania korzucha, to jedynie zamieszanie górnej warstwy wody i zebranie tego co zostało na powierzchni? Nie mieszamy jak zwykłą zalewajkę wsadzajac łyżkę do samego dna?
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1735 dnia: 15 Marzec 2018, 16:23:19 »
zzznajważniejsze żeby robić to powtarzalnie, czyli w naczyniach których masz kilka sztuk w domu. Zalewać, przełamywać/mieszać zawsze tak samo. Z różnymi metodami się spotkałem i nie jestem w stanie ocenić która jest bardziej czy mniej prawidłowa.

Tutaj wytyczne SCAA przeeważnie staram się tego trzymać.
http://www.scaa.org/?page=resources&d=cupping-standards

Jednak zauważyłęm że każdy robi to trochę inaczej.

Tutaj masz jak to robi Tim
« Ostatnia zmiana: 15 Marzec 2018, 16:30:19 wysłana przez krystians »

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1736 dnia: 15 Marzec 2018, 17:15:15 »
IMG_20180315_164540-800x600.jpg

Nie ma co czekać! :) akurat dla mnie to poranek w sam raz na kawę :)
Kawa: Getuya Kenya AA+ z lubelskiej palarni.
Zrobiłem cupping i przelew. Cupping według danych które mi podpowiedziales i zanotowałem je w swoim notesie, aby zawsze zrobić tak samo.
V60 - 92'C, 15g, 250ml. Preinfuzja 30g/30sekund z zamieszaniem. Potem dolewka do 150 i 250. Czas: 3:00, 26 klik komendanta.
Wrażenia: ta z cuppingu słodka, delikatna, taka powiedziałbym ze subtelna w smaku, zbalansowana, nic nie wychodzi na pierwszy plan. Na ciepło nawet coś mi przypominało jakiś owoc. Jest banals pomiędzy lekką kwaskowatoscia, a późniejszą goryczą (ale oba te smaki nie są dominujące). Jest w smaku coś czego nie umiem nazwać, cos mi to przypomina.

V60: zdecydowanie inny w pierwszym odczuciu . W pierwszej kolejności znacznie intensywniejszy. Na pierwszy plan wychodzi lekki kwasek (ale nie taki jak w Etiopii którą piłem i która była zdecydowanie kwaskowata). Obie są smaczne, tyle ze z dripa chyba zdjalbym trochę tych kwasków z pierwszego planu. A jeszcze dodam ze ta z dripa jest bardziej cierpka. Jeśli chodzi o cupping to ma mniej intensywny posmak po wypiciu niż drip. Chyba coś za coś. Szkoda ze to moja ocena i tak na prawdę nie wiem który napar jest poprawniejszy, chociaż kierując się egoizmem bardziej smakuje mi ten z cuppingu, bo jest subtelniejszy i mniej kwaskowaty, a przy tym ma w sobie jakąś głębię i smak którego jeszcze nie umiem nazwać :) wracając do V60 więc może temperatura w górę, lub klik dwa na drobnej? :)
Edit: chociaż pijąc teraz napar z dripa, który juz jest chłodny, i nie siorbajac a pijąc normalnie z filiżanki, nie jest taki najgorszy, ale za to jakiś taki ostry bym powiedział. Może dlatego, ze nie umiem siorbac z łyżki i zachlysnalem sie parę razy kawą? :d

Edit2: wpadłem jeszcze na pomysł, ze skoro ta kawa z dripa mnie nie pociąga tak jak z cuppingu to zawsze mogę spróbować w kalicie która powinna dac więcej słodyczy a mniej kwasków :)

Na szczęście mój reaserch lab posiada mile, tropikalne akcenty relaksacyjne :p
IMG_20180315_170627-800x600.jpg
« Ostatnia zmiana: 15 Marzec 2018, 17:28:19 wysłana przez Bartus_M »
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1737 dnia: 15 Marzec 2018, 21:25:00 »
Z Kalitą powinno pójść łatwiej, to co opisujesz w naparze z V60 wygląda mi na nierówną i niedoparzoną ekstrakcję. Ja bym mielił do 250 g przelewu drobniej niż do cuppingu. Pokombinuj z polewaniem jeśli za długie w czasie przelewy Ci wychodzą.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1738 dnia: 15 Marzec 2018, 21:29:07 »
Dzięki Twoim radom, zrobilem pierwszy cupping w zestawieniu do drugiej metody. Dziękuję Ci bardzo za pomoc, chociaż na tym forum powiedzenie ze masz u mnie kawę traci sens :) hehe :)
Teraz albo skroyguje to gruboscia przemialu lub temperatura, aby zmieścić sie w czasie tych 3 minut :) jeszcze raz dziękuję Ci @krystians za cierpliwość i pomoc :)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1739 dnia: 15 Marzec 2018, 22:00:26 »
Nie ma sprawy, cieszę się że mogłem pomóc. Rzuć okiem też na kompas ekstrakcji, może się przydać.
https://baristahustle.com/blogs/barista-hustle/the-coffee-compass

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi